W Komisji Europejskiej rozważany jest obowiązek montowania paneli słonecznych na wszystkich nowych budynkach administracji publicznej oraz komercyjnych, a docelowo również tych mieszkalnych.
300 miliardów euro planuje wydać Unia Europejska w ramach nowego programu REPowerEU, uniezależniającego Europę od rosyjskich paliw kopalnych. Zakłada on podniesienie celów efektywności energetycznej na rok 2030 z 9 proc. do 13 proc., ale też rozbudowania źródeł energii odnawialnej z 40 proc. do 45 proc. Unia zapewni na ten cel blisko 300 mld euro: około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach. Będzie to obejmować finansowanie – do 10 mld euro – brakujących połączeń dla gazu i LNG. KE proponuje również ok. 2 mld euro na infrastrukturę naftową w celu wstrzymania transportu rosyjskiej ropy. Pozostała część finansowania zostanie przeznaczona na przyspieszenie i zwiększenie skali przejścia na czystą energię – tą ze Słońca, z wiatru i z wodoru.
Możemy zastąpić rosyjskie paliwa kopalne, pracując na trzech poziomach: po stronie popytu oszczędzając energię, po stronie podaży dywersyfikując nasz import energii z paliw kopalnych i przyspieszając przejście na czystą energię – powiedziała przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen.
Energooszczędne okna, drzwi i fasady dofinansowane będą w ramach pierwszego poziomu, tego popytowego. Natomiast w ramach przejścia na czystą energię rozważany jest w KE obowiązek montowania paneli słonecznych na wszystkich nowych budynkach administracji publicznej oraz komercyjnych, a docelowo również tych mieszkalnych. Docelowo, do roku 2029 wszystkie dachy nowych budynków w Unii Europejskiej musiałyby mieć zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne. Komisja proponuje podwojenie tempa wdrażania pomp ciepła, wyprodukowanie 10 milionów ton krajowego wodoru ze źródeł odnawialnych do 2030 r. oraz właśnie podwojenie mocy wytwarzanej z energii słonecznej.
Tagi
energia odnawialnaokna energooszczędnepanele fotowoltaiczneREPowerEUrosyjskie surowceunijne programy wsparciaZobacz również
Nowe „Vademecum: montaż stolarki” dostępne na naszym portalu
„Vademecum: montaż stolarki” to praktyczny przewodnik po aktualnych standardach i technologiach montażu okien, również wielkogabarytowych.
Już niedługo webinarium IT W STOLARCE – szybkie wdrożenia, realne korzyści
Już we wtorek, 24 czerwca, wspólnie z Miquido zorganizujemy dla Was webinarium "IT w stolarce - szybkie wdrożenia, realne korzyści". Opowiemy Wam jak szybko i bezpiecznie wymienić system IT, który wspiera zarządzanie i produkcję.
Relacja z jubileuszowej edycji targów R+T Asia 2025
W dniach 26–28 maja w Szanghaju odbyła się 20. edycja targów R+T Asia. Tegoroczna odsłona wydarzenia zbiegła się z 60-leciem globalnej marki R+T.