W Komisji Europejskiej rozważany jest obowiązek montowania paneli słonecznych na wszystkich nowych budynkach administracji publicznej oraz komercyjnych, a docelowo również tych mieszkalnych.
300 miliardów euro planuje wydać Unia Europejska w ramach nowego programu REPowerEU, uniezależniającego Europę od rosyjskich paliw kopalnych. Zakłada on podniesienie celów efektywności energetycznej na rok 2030 z 9 proc. do 13 proc., ale też rozbudowania źródeł energii odnawialnej z 40 proc. do 45 proc. Unia zapewni na ten cel blisko 300 mld euro: około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach. Będzie to obejmować finansowanie – do 10 mld euro – brakujących połączeń dla gazu i LNG. KE proponuje również ok. 2 mld euro na infrastrukturę naftową w celu wstrzymania transportu rosyjskiej ropy. Pozostała część finansowania zostanie przeznaczona na przyspieszenie i zwiększenie skali przejścia na czystą energię – tą ze Słońca, z wiatru i z wodoru.
Możemy zastąpić rosyjskie paliwa kopalne, pracując na trzech poziomach: po stronie popytu oszczędzając energię, po stronie podaży dywersyfikując nasz import energii z paliw kopalnych i przyspieszając przejście na czystą energię – powiedziała przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen.
Energooszczędne okna, drzwi i fasady dofinansowane będą w ramach pierwszego poziomu, tego popytowego. Natomiast w ramach przejścia na czystą energię rozważany jest w KE obowiązek montowania paneli słonecznych na wszystkich nowych budynkach administracji publicznej oraz komercyjnych, a docelowo również tych mieszkalnych. Docelowo, do roku 2029 wszystkie dachy nowych budynków w Unii Europejskiej musiałyby mieć zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne. Komisja proponuje podwojenie tempa wdrażania pomp ciepła, wyprodukowanie 10 milionów ton krajowego wodoru ze źródeł odnawialnych do 2030 r. oraz właśnie podwojenie mocy wytwarzanej z energii słonecznej.
Tagi
energia odnawialnaokna energooszczędnepanele fotowoltaiczneREPowerEUrosyjskie surowceunijne programy wsparciaZobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...