Małopolskie to zagłębie polskiej stolarki

Red.: |Data publikacji:

W naszym redakcyjnym cyklu przedstawiającym liderów rynku okien i drzwi w poszczególnych województwach skierowaliśmy się niedawno w stronę Małopolski. Jak wynika z zebranych przez nas danych, województwo to generuje rekordowe przychody w branży stolarki otworowej.

Według zebranych przez nas danych, szacunkowa liczba producentów stolarki w Małopolskim to około 110 podmiotów. Na liście 350 największych producentów stolarki w Polsce znajdziemy aż 42 reprezentantów z tego regionu. Województwo małopolskie plasuje się na drugim miejscu pod względem liczby uwzględnionych na tej liście podmiotów. Co jednak najciekawsze, 350 największych producentów stolarki otworowej w Polsce odpowiada aż za 95 proc. produkcji w naszym kraju a ich łączne przychody w 2020 roku (nie ma jeszcze pełnych danych za rok 2021) wyniosły 28,8 mld zł. Przychody firm z Małopolskiego wyniosły z kolei 5,5 mld zł, a to oznacza, że tutejsze firmy odpowiadają za niemal 1/5 przychodów 350 topowych producentów w naszym kraju! To numer jeden w zestawieniu województw generujących największe przychody dla branży (na drugim miejscu uplasowało się z niewielką różnicą województwo pomorskie).

W tym regionie swoją działalność ulokowały firmy, które należą do krajowej czołówki. Nasze zestawienie liderów rynku okien i drzwi województwa małopolskiego otwiera Oknoplast. Producent ten należy do Grupy Oknoplast, w której strukturze znajdują się ponadto firmy WnD oraz hiszpański Hermet 10, a ich wspólne wyniki pozwoliły wejść grupie do elitarnego klubu branżowych miliarderów. Producent z Ochmanowa od lat stawia na sprzedaż zagraniczną, a ta w sezonie 2021 stanowiła już 80 proc. całości.

Następnie na liście jest pierwszy z reprezentantów nowosądeckiego zagłębia okiennego. Choć zlokalizowany w Wielogłowach Wiśniowski słynie z produkcji bram i jest polskim liderem ich produkcji, w ofercie ma również m.in. okna, drzwi i ogrodzenia. Każdemu kierowcy podróżującemu drogą krajową nr 75 zapewne rzuciło się w oczy przebiegające nad nią szklane przejście o długości ok. 100 metrów, który łączy budynki firmy usytuowane po obu stronach tej trasy.

Wspomnianą trasą DK 75 możemy skierować się do kolejnej firmy w zestawieniu, czyli nowosądeckiego Fakro. To drugi największy producent okien połaciowych na świecie. Firma jest również ważnym graczem na rynku schodów strychowych.

Raptem kilka kilometrów dalej swoją siedzibę ma kolejny producent z listy, firma DAKO. W bogatym portfolio tego producenta znajdziemy okna, drzwi, osłony, bramy oraz systemy zarządzania domem. Dopiero kolejna firma z listy powoduje, że opuszczamy Nowosądecczyznę, a dzieje się tak za sprawą zlokalizowanego w Bochni przedsiębiorstwa Plastbud. To producent stolarki PCW i ślusarki aluminiowej, który prowadzi też sprzedaż materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz chemii budowlanej.

Województwo małopolskie to też wielu innych producentów okien i drzwi, którzy należą do krajowej czołówki. W naszym zestawieniu liderów wzięliśmy pod uwagę obiektywne kryterium, jakim są przychody firm. Oto liderzy województwa małopolskiego produkcji okien i drzwi:

 • Oknoplast (Podłęże)
 • Wiśniowski (Wielogłowy)
 • Fakro (Nowy Sącz)
 • Dako (Nowy Sącz)
 • Plastbud (Bochnia)
 • Okno-Pol (Morawica)
 • Ekoplast (Kokotów)
 • Pagen (Gnojnik)
 • Vivento (Gręboszów)
 • Alsal (Niegoszowice)
 • Goran (Grybów)
 • Dohal (Kraków)
 • Tradycja Fabryka Okien (Nowy Sącz)
 • OknoPlus (Libertów)

Więcej na temat liderów województwa małopolskiego oraz charakterystyki tamtejszego rynku piszemy w naszym ABC wojewódzkich liderów okien i drzwi.

Zobacz również

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice opublikował swój pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju. Firma prezentuje w nim nową strategię rozwoju.

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Dako otworzył właśnie swój nowy showroom w swojej siedzibie w Nowym Sączu. Także Aluprof inwestuje w salon, który otworzy w Wietnamie.

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Compremum podliczyło wyniki ze sprzedaży za trzy kwartały. Spółka osiągnęła sprzedaż ponad 167 mln zł, w tym 13 proc. to stolarka.

1