Małopolskie to zagłębie polskiej stolarki

Autor: |Data publikacji:

W naszym redakcyjnym cyklu przedstawiającym liderów rynku okien i drzwi w poszczególnych województwach skierowaliśmy się niedawno w stronę Małopolski. Jak wynika z zebranych przez nas danych, województwo to generuje rekordowe przychody w branży stolarki otworowej.

Według zebranych przez nas danych, szacunkowa liczba producentów stolarki w Małopolskim to około 110 podmiotów. Na liście 350 największych producentów stolarki w Polsce znajdziemy aż 42 reprezentantów z tego regionu. Województwo małopolskie plasuje się na drugim miejscu pod względem liczby uwzględnionych na tej liście podmiotów. Co jednak najciekawsze, 350 największych producentów stolarki otworowej w Polsce odpowiada aż za 95 proc. produkcji w naszym kraju a ich łączne przychody w 2020 roku (nie ma jeszcze pełnych danych za rok 2021) wyniosły 28,8 mld zł. Przychody firm z Małopolskiego wyniosły z kolei 5,5 mld zł, a to oznacza, że tutejsze firmy odpowiadają za niemal 1/5 przychodów 350 topowych producentów w naszym kraju! To numer jeden w zestawieniu województw generujących największe przychody dla branży (na drugim miejscu uplasowało się z niewielką różnicą województwo pomorskie).

W tym regionie swoją działalność ulokowały firmy, które należą do krajowej czołówki. Nasze zestawienie liderów rynku okien i drzwi województwa małopolskiego otwiera Oknoplast. Producent ten należy do Grupy Oknoplast, w której strukturze znajdują się ponadto firmy WnD oraz hiszpański Hermet 10, a ich wspólne wyniki pozwoliły wejść grupie do elitarnego klubu branżowych miliarderów. Producent z Ochmanowa od lat stawia na sprzedaż zagraniczną, a ta w sezonie 2021 stanowiła już 80 proc. całości.

Następnie na liście jest pierwszy z reprezentantów nowosądeckiego zagłębia okiennego. Choć zlokalizowany w Wielogłowach Wiśniowski słynie z produkcji bram i jest polskim liderem ich produkcji, w ofercie ma również m.in. okna, drzwi i ogrodzenia. Każdemu kierowcy podróżującemu drogą krajową nr 75 zapewne rzuciło się w oczy przebiegające nad nią szklane przejście o długości ok. 100 metrów, który łączy budynki firmy usytuowane po obu stronach tej trasy.

Wspomnianą trasą DK 75 możemy skierować się do kolejnej firmy w zestawieniu, czyli nowosądeckiego Fakro. To drugi największy producent okien połaciowych na świecie. Firma jest również ważnym graczem na rynku schodów strychowych.

Raptem kilka kilometrów dalej swoją siedzibę ma kolejny producent z listy, firma DAKO. W bogatym portfolio tego producenta znajdziemy okna, drzwi, osłony, bramy oraz systemy zarządzania domem. Dopiero kolejna firma z listy powoduje, że opuszczamy Nowosądecczyznę, a dzieje się tak za sprawą zlokalizowanego w Bochni przedsiębiorstwa Plastbud. To producent stolarki PCW i ślusarki aluminiowej, który prowadzi też sprzedaż materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz chemii budowlanej.

Województwo małopolskie to też wielu innych producentów okien i drzwi, którzy należą do krajowej czołówki. W naszym zestawieniu liderów wzięliśmy pod uwagę obiektywne kryterium, jakim są przychody firm. Oto liderzy województwa małopolskiego produkcji okien i drzwi:

 • Oknoplast (Podłęże)
 • Wiśniowski (Wielogłowy)
 • Fakro (Nowy Sącz)
 • Dako (Nowy Sącz)
 • Plastbud (Bochnia)
 • Okno-Pol (Morawica)
 • Ekoplast (Kokotów)
 • Pagen (Gnojnik)
 • Vivento (Gręboszów)
 • Alsal (Niegoszowice)
 • Goran (Grybów)
 • Dohal (Kraków)
 • Tradycja Fabryka Okien (Nowy Sącz)
 • OknoPlus (Libertów)

Więcej na temat liderów województwa małopolskiego oraz charakterystyki tamtejszego rynku piszemy w naszym ABC wojewódzkich liderów okien i drzwi.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1