Liderzy Rynku – Małopolskie

Red.: |Data publikacji:

W naszej prezentacji liderów rynku okien i drzwi w poszczególnych regionach Polski przenosimy się do województwa małopolskiego. Obszar ten okazuje się być kluczowym dla krajowej branży stolarki otworowej, ponieważ tutejsze firmy generują lwią część przychodów tego segmentu gospodarki.

Nasze zestawienia wojewódzkich liderów rynku okien i drzwi to ciekawe uzupełnienie ogólnopolskiego obrazu branży stolarki otworowej. Dzięki niemu możemy dostrzec tych, którzy z sukcesem funkcjonują w cieniu ogólnopolskich czy wręcz światowych gigantów i potrafią z powodzeniem rozwijać swój biznes. Lista liderów danego województwa to również ciekawy przewodnik dla dystrybutorów, którzy poszukują dla siebie nowych partnerów biznesowych. Mogą z niej skorzystać także inwestorzy, którzy cenią sobie zakupy u lokalnych podmiotów. W zestawieniach brane są pod uwagę przychody ze sprzedaży, ponieważ jest to obiektywne kryterium, które wskazuje firmy o stabilnej pozycji oraz z odpowiednim zapleczem technologicznym.

liderzy rynku malopolskie

Według szacunków w Małopolskim działa około 110 producentów stolarki. Na liście 350 największych w Polsce znajdziemy aż 42 reprezentantów z tego regionu. Województwo małopolskie plasuje się na drugim miejscu pod względem uwzględnionych na tej liście podmiotów. Co jednak najciekawsze, 350 największych producentów stolarki otworowej w Polsce odpowiada aż za 95 proc. produkcji w naszym kraju a ich łączne przychody w 2020 roku (nie ma jeszcze pełnych danych za rok 2021) wyniosły 28,8 mld zł. Przychody firm z Małopolskiego wyniosły z kolei 5,5 mld zł, a to oznacza, że tutejsze firmy odpowiadają za niemal 1/5 przychodów 350 topowych producentów w naszym kraju!

Nie można oczywiście zapominać, że obraz branży stolarki w tym regionie uzupełniają dostawcy. W Krakowie swój oddział ma zlokalizowany firma Adler, producent lakierów, farb i środków do ochrony drewna. W stolicy województwa małopolskiego znajdziemy też polski oddział firmy Fischer, specjalizującej się m.in. w mocowaniach. W gminie Liszki znajdziemy z kolei siedzibę firmy Brevis, która już trzecią dekadę produkuje nawiewniki okienne i rozwiązania wentylacyjne. Okuciowców reprezentuje chociażby Fuhr Polska z siedzibą w Libiążu. W Niepołomicach znajdziemy z kolei firmę Dindecor, specjalizującą się w produkcji wypełnień drzwiowych. Z firm związanych z branżą stolarką jest też np. Frezwid, który produkuje narzędzia do obróbki drewna i metalu, w tym dedykowane producentom stolarki.

Nasze zestawienie liderów rynku okien i drzwi województwa małopolskiego otwiera Oknoplast. Producent ten należy do Grupy Oknoplast, w której strukturze znajdują się ponadto firmy WnD oraz hiszpański Hermet 10, a ich wspólne wyniki pozwoliły wejść grupie do elitarnego klubu branżowych miliarderów. Producent z Ochmanowa od lat stawia na sprzedaż zagraniczną, a ta w sezonie 2021 stanowiła już 80 proc. całości. Następnie na liście jest pierwszy z reprezentantów nowosądeckiego zagłębia okiennego. Choć zlokalizowany w Wielogłowach Wiśniowski słynie z produkcji bram i jest polskim liderem ich produkcji, w ofercie ma również m.in. okna, drzwi i ogrodzenia. Każdemu kierowcy podróżującemu drogą krajową nr 75 zapewne rzuciło się w oczy przebiegające nad nią szklane przejście o długości ok. 100 metrów, który łączy budynki firmy usytuowane po obu stronach tej trasy. Wspomnianą trasą DK 75 możemy skierować się do kolejnej firmy w zestawieniu, czyli nowosądeckiego Fakro. To drugi największy producent okien połaciowych na świecie. Firma jest również ważnym graczem na rynku schodów strychowych. Raptem kilka kilometrów dalej swoją siedzibę ma kolejny producent z listy, firma DAKO. W bogatym portfolio tego producenta znajdziemy okna, drzwi, osłony, bramy oraz systemy zarządzania domem. Dopiero kolejna firma z listy powoduje, że opuszczamy Nowosądecczyznę, a dzieje się tak za sprawą zlokalizowanego w Bochni przedsiębiorstwa Plastbud. To producent stolarki PCW i ślusarki aluminiowej, który prowadzi też sprzedaż materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz chemii budowlanej.

Z danych Urzędu Statystycznego w Krakowie wynika, że województwo małopolskie odpowiada za 3,7 proc. krajowej produkcji tarcicy liściastej. Z kolei wartość produkcji budowlano-montażowej wzrosła z poziomu 15,4 mld zł w 2010 roku do 24,1 mld zł w roku 2020. Małopolska zamieszkane jest przez 3,4 mln osób, a liczba mieszkańców wsi i miast rozkłada się niemal po równo (mieszkańcy miast stanowią 48,1 proc. a wsi 51,9 proc. ludności). Największym miastem jest Kraków, kolejne są Tarnów oraz Nowy Sącz.

W Małopolskiem na koniec 2020 rok było według danych GUS 1,24 mln mieszkań, w tym ok 736 tys. w miastach i 503 tys. na wsiach. W 2021 r. oddano do użytkowania niemal 22 tys. mieszkań, a to oznaczało wzrost na poziomie blisko 11 proc. względem roku 2020. Z najnowszych danych wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku do użytku oddano z kolei 5,9 tys. mieszkań. W ciągu dekady wyraźnie spadła jednak powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych. W 2010 roku średnia powierzchnia wynosiła ok. 114,9 mkw. a w 2020 średnia spadła o 22,6 mkw., do poziomu 92,3 mkw. Wartość ta jest i tak nieco wyższa od średniej dla całego kraju (88,7 mkw.).

Jak prezentuje się potencjał rynku remontowego w Małopolsce? Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Krakowie, budynki wybudowane przed 1918 roku stanowią 4 proc. zasobów w regionie. To znacznie mniej, niż w opisywanym w poprzednim wydaniu Forum Branżowego województwie pomorskim, w którym tak stare budynki stanowią niemal 10 proc. Na podobnym poziomie procentowym jest udział budynków wybudowanych w latach 1918-1944 (w woj. pomorskim wynosił on 12 proc. a w woj. małopolskim 10,8 proc.). Ogromny potencjał modernizacyjny drzemie w budynkach wybudowanych w Małopolsce w latach 1945-1970, których w tym regionie jest najwięcej i stanowią aż 27,4 proc. całości zasobów.


Buma Factory logoBuma Factory1
Adres: ul. Obrońców Modlina 9, 30-733 Kraków
Nr tel: (12) 292 21 06
Strona internetowa: http://bumafactory.com.pl/
Przychody roczne: ok. 80 mln zł
Specjalizacja: ślusarka aluminiowa
Pozostałe produkty: fasady, świetliki, ogrody zimowe,

Buma Factory1 jest obecny na polskim rynku od 2000 roku. Firma specjalizuje się w produkcji oraz montażu ślusarki aluminiowej, a także aluminiowych okładzin elewacyjnych. Zakład produkcyjny oraz biuro mieszczą się w Krakowie. Dostawcami systemów aluminiowych producenta są: Schüco, Yawal, Aluprof, a także Reynaers oraz RC System. Szklenia dostarczają Pilkington, Press-Glass i Glaspol. Producent sprzedaje wyroby bezpośrednio w biurze. Za granicą realizację Factory1 można znaleźć m.in.: w Niemczech, Francji czy Rumunii.


Alsal logoAlsal
Adres: ul. Słoneczna 15, 32-064 Niegoszowice
Nr tel: +48 (12) 283 87 87
Strona internetowa: https://alsal.com.pl/
Przychody roczne: ok. 45 mln zł
Specjalizacja: fasady aluminiowe
Pozostałe produkty: drzwi aluminiowe, okna aluminiowe

Alsal założony został w 1991 roku. Firma produkuje i montuje systemowe oraz niesystemowe konstrukcje aluminiowo-szklane dla budownictwa. Ponadto Alsal ma w swojej ofercie m.in. okna i drzwi. Alsal współpracuje m.in.: z Aluprofem, Assa-Abloy, AGC i Press-Glass. Fabryka małopolskiego producenta, w której pracuje ponad 150 osób, znajduje się w Niegoszowicach. Alsal obsługuje głównie duże inwestycje w Polsce.

„To, co wyróżnia naszą firmę na rynku to nowoczesne technologie i posiadany park maszynowy wespół z posiadanymi umiejętnościami pozwalają nam realizować zamówienia klientów zarówno przy zastosowaniu rozwiązań systemowych jak i wysoce zindywidualizowanych specjalistycznych i często skomplikowanych projektów.”


Dako logoDako
Adres: Al. Piłsudskiego 88, 33-300 Nowy Sącz
Nr tel: (18) 449 28 00
Strona internetowa: https://www.dako.eu/
Przychody roczne: ok. 197 mln zł
Specjalizacja: okna PVC
Pozostałe produkty: okna drewniane, okna aluminiowe, drzwi tarasowe, markizy, rolety wewnętrzne, bramy garażowe, drzwi zewnętrzne

Dako zostało założone w 1994 roku w Nowym Sączu. Firma specjalizuje się w produkcji okien: PVC, drewnianych i aluminiowych. Ponadto w swojej ofercie ma drzwi tarasowe, drzwi zewnętrzne, markizy, rolety i bramy garażowe. Dostawcami Dako są m.in.: Veka, Salamander i Winkhaus. Zakład produkcyjny oraz salon firmowy producenta znajdują się w Nowym Sączu. Dako posiada również sieć ponad 100 dealerów w całej Polsce. Większość produkcji trafia na eksport, a wiodącym dla firmy rynkiem jest Francja, choć małopolski producent ma za sobą realizację w takich nawet krajach jak Meksyk i Japonia.

„Tym co wyróżnia naszą firmę na rynku jest uważność na zmieniające się potrzeby Klientów oraz gotowość do rozwoju i podejmowania zmian, dzięki którym – niezmiennie – jesteśmy stabilnym, wiarygodnym Partnerem Biznesowym, a okna, drzwi, rolety i bramy DAKO, od pokoleń wybierane są przez inwestorów do realizacji ich marzeń o własnym domu.”


Dohal logoDohal
Adres: ul. Czeczeńska 3, 31-998 Kraków
Nr tel: +48 (12) 654 80 18
Strona internetowa: https://www.dohal.pl/
Przychody roczne: ok. 42 mln zł
Specjalizacja: fasady aluminiowe
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, drzwi aluminiowe

Dohal to firma specjalizująca się w ślusarce aluminiowej. W ofercie firmy znajdują się fasady, okna i drzwi. Głównymi dostawcami producenta są Aluprof i Aluron. Fabryka oraz biuro firmy znajdują się w Krakowie. Dohal obsługuje głównie duże inwestycje w całej Polsce.


ekoplast-logoEkoplast
Adres: Kokotów 913, 32-002 Kokotów
Nr tel: +48 (12) 443 10 01
Strona internetowa: https://ekoplast-group.com/
Przychody roczne: ok. 71 mln zł
Specjalizacja: okna z PVC
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, drzwi tarasowe, rolety zewnętrzne, drzwi zewnętrzne, bramy

Ekoplast założony został w 1999 roku w Kokotowie, gdzie mieści się także showroom oraz fabryka producenta. Firma specjalizuje się w produkcji i sprzedaży stolarki otworowej wykonanej z PVC lub aluminium. Dostawcami Ekoplastu są m.in.: Veka, Pilkington, Press-Glass, Hoppe czy Gerda. Ekoplast eksportuje swoje wyroby za granicę. Wiodącym rynkiem jest Francja, następnie Włochy, Niemcy, Belgia i Irlandia.


rsz_logo_fakro_rgbFakro
Adres: ul. Węgierska 144A, 33-300 Nowy Sącz
Nr tel: (18) 444 0 400
Strona internetowa: https://www.fakro.pl/
Przychody roczne: ok. 619 mln zł
Specjalizacja: okna dachowe
Pozostałe produkty: okna drewniano-aluminiowe, drzwi tarasowe, markizy, rolety wewnętrzne, bramy garażowe, drzwi zewnętrzne

Fakro powstało w 1991 roku w Nowym Sączu. Firma jest światowym wiceliderem na rynku okien dachowych, ponadto zajmuje się produkcją okien, drzwi, markiz, rolet i bram. Komponentów producentowi dostarczają m.in.: Siegenia, Simonswerk, Fibaro. Małopolski producent zatrudnia obecnie 4000 osób. Oprócz zakładów produkcyjnych w Nowym Sączu, posiada również fabrykę na Ukrainie. Około 70 proc. sprzedaży firmy stanowi eksport, a produkty Fakro sprzedawane są w ponad 50 krajach na całym świecie. W Polsce firma sprzedaje poprzez sieć dystrybutorów.


Goran logoGoran
Adres: Biała Niżna 441, 33-330 Grybów
Nr tel: +48 (18) 440-84-00
Strona internetowa: https://goran.pl/
Przychody roczne: ok. 45 mln zł
Specjalizacja: okna drewniane
Pozostałe produkty: drzwi drewniane, okna drewniano-aluminiowe, drzwi tarasowe, fasady, parapety, rolety, bramy garażowe, okiennice

Goran to dawny Stolbud, założony w 1962 roku. Obecna nazwa od 2008 roku. Firma specjalizuje w stolarce drewnianej. Poza drzwiami i oknami Goran oferuje też fasady, rolety czy bramy. Dostawcami małopolskiego producenta są m.in.: Siegenia, Roto, G-U, Remmers i Teknos. Fabryka Goran znajduje się w Grybowie, w firmie pracuje ponad 250 osób. Firma eksportuje swoją stolarkę do krajów całej Europy, głównym rynkiem jest Francja.


Okno-Pol logoOkno-Pol
Adres: Mników 402a, 32-084 Morawica
Nr tel: (12) 25 62 800
Strona internetowa: https://okno-pol.pl/
Przychody roczne: ok. 86 mln zł
Specjalizacja: okna z PVC
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, okna drewniane, drzwi zewnętrzne, drzwi tarasowe, bramy garażowe, rolety, moskitiery

Okno-Pol to producent okien z Morawicy, który specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju okien, oferując także drzwi, bramy oraz osłony. Dostawcami producenta są m.in.: Kömmerling, Aluprof, Aliplast, Reynaers, Schüco, TS System, Roto, Press-Glas, Feyco, Dindecor, Siegenia i Winkhaus. Okno-Pol posiada 14 dystrybutorów w kilku województwach w Polsce. Kierunkami eksportowymi małopolskiego producenta są kraje UE: Austria, Belgia, Czechy, Holandia, Francja, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja i Włochy.

„To, co wyróżnia naszą firmę na rynku to ukierunkowanie na zaspokojenie indywidualnych potrzeb klientów.”


Oknoplast logoOknoplast
Adres: ul. Ochmanów 117, 32-003 Podłęże
Nr tel: (12) 279 71 71
Strona internetowa: https://oknoplast.com.pl/
Przychody roczne: ok. 736 mln zł
Specjalizacja: okna PVC
Pozostałe produkty: drzwi tarasowe, drzwi zewnętrzne, rolety, bramy, ślusarka aluminiowa

Oknoplast został założony w 1994 roku w Krakowie, specjalizuje się w produkcji okien PVC oraz drzwi tarasowych i balkonowych. Do głównych dostawców producenta należą Veka i Winkhaus. Fabryka produkcyjna znajduje się w Ochmanowie, a sam producent posiada ok. 3 000 punktów sprzedaży w 13 krajach. Oknoplast produkuje ok. 1,5 mln okien rocznie. Małopolski producent eksportuje swoje wyroby do krajów całego świata, a czołowymi rynkami są niemiecki, włoski i francuski.


OKNOPLUS_logoOknoPlus
Adres: ul. Zgodna 55, 30-444 Libertów
Nr tel: +48 (12) 277 58 80
Strona internetowa: https://www.oknoplus.com.pl/
Przychody roczne: ok. 37 mln zł
Specjalizacja: okna z PVC
Pozostałe produkty: drzwi z PVC, okna aluminiowe, drzwi aluminiowe, drzwi tarasowe, fasady, balkony francuskie, rolety, bramy

OknoPlus powstał w 1997 roku w Libertowie. Firma specjalizuje się w produkcji stolarki otworowej w systemach PVC i aluminium. Ponadto w ofercie producenta znajdziemy drzwi wejściowe, drzwi tarasowe, rolety i bramy garażowe. Komponentów producentowi dostarczają m.in.: Winkhaus, Deceuninck, Saint-Gobain i Hoppe. Małopolski producent posiada sieć kilkudziesięciu dystrybutorów w całej Polsce.

„To, co wyróżnia naszą firmę na rynku, to redefinicja etykiety premium. O rozwiązaniach z najwyższej półki nie świadczy cena, a doskonałe parametry, możliwość personalizacji, niezawodna jakość. Produkujemy okna i drzwi, z których bez wahania korzystalibyśmy sami.”


pagen logoPagen
Adres: Gnojnik 699, 32-864 Gnojnik
Nr tel: +48 (14) 63 93 116
Strona internetowa: https://www.pagen.pl/
Przychody roczne: ok. 67 mln zł
Specjalizacja: okna z PVC
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, drzwi tarasowe, drzwi zewnętrzne, rolety, bramy

Pagen powstał w 1998 roku w Gnojniku. Firma produkuje stolarkę otworową w systemach PVC i aluminium. Ponadto w ofercie producenta znajdziemy drzwi wejściowe, drzwi tarasowe, rolety i bramy garażowe. Pagen produkuje na systemach Schüco i Salamander (PVC) oraz Aluprof i Ponzio (aluminium). Ponadto dostawcami małopolskiego producenta są Winkhaus (okucia), Effect-Glass (szyby), Somfy i Sommer. Pagen posiada sieć około 80 dystrybutorów, głównie na południu Polski. Produkty Pagen eksportowane są do Niemiec, Austrii, Włoch, Holandii, Belgii, Francji, Wlk. Brytanii, a także do Kanady, USA i Australii.


Plastbud logoPlastbud
Adres: ul. Poniatowskiego 12, 32-700 Bochnia
Nr tel: (14) 611 85 56
Strona internetowa: https://www.plastbud.com.pl/
Przychody roczne: ok. 90 mln zł
Specjalizacja: okna z PVC
Pozostałe produkty: okna aluminiowe, drzwi zewnętrzne, drzwi tarasowe, fasady, bramy, rolety, moskitiery

Plastbud powstał w 1997 roku w Bochni, a od 2000 roku produkuje okna z PVC i aluminium. Komponentów do produkcji stolarki małopolskiemu producentowi dostarczają m.in.: Aluplast, Aliplast, Aluprof, Wiknhaus i Saint Gobain. Salon firmowy z showroomem oraz zakład produkcyjny mieszczą się w Bochni, gdzie rocznie powstaje ok. 75 tysięcy okien. Plastbud eksportuje swoje wyroby do 8 krajów: Niemiec, Austrii, Holandii, Francji, Słowacji, Szwajcarii, Czech i Kanady.


Tradycja fabryka okien logoTradycja Fabryka Okien
Adres: ul. Elektrodowa 47, 33-300 Nowy Sącz
Nr tel: +48 (18) 444 40 28
Strona internetowa: https://tradycja.biz/
Przychody roczne: ok. 38 mln zł
Specjalizacja: okna PVC
Pozostałe produkty: drzwi PVC, drzwi przesuwne z PVC, okna aluminiowe, drzwi aluminiowe, parapety, rolety, klamki

Tradycja Fabryka Okien specjalizuje się w produkcji stolarki z PVC. Poza drzwiami i oknami Tradycja oferuje też stolarkę aluminiową, parapety czy rolety. Głównymi dostawcami małopolskiego producenta są Gealan i Aluprof. Zakład produkcyjny i biuro firmy, w których pracuje ok. 100 osób, znajdują się w Nowym Sączu. Tradycja sprzedaje swoje wyroby przede wszystkim w nowosądeckim, ale też poprzez sieć swoich dilerów w całej Polsce.


ViventoVivento
Adres: Gręboszów 160, 33-260 Gręboszów
Nr tel: +48 (14) 641 60 88
Strona internetowa: https://vivento.pl/
Przychody roczne: ok. 52 mln zł
Specjalizacja: drzwi zewnętrzne
Pozostałe produkty: drzwi wewnętrzne, drzwi techniczne, ościeżnice

Początki Vivento, pod marką Sękpol, datuje się na 1984 rok. Pod obecną nazwą od 2016 roku. Firma specjalizuje się w produkcji drzwi. Produkty Vivento sprzedawane są w setkach punktów i marketów w całej Polsce. Za granicą producent posiada dystrybutorów w Austrii, Czechach, Słowenii i na Słowacji, a także za oceanem – w Chicago i Nowym Jorku.

„To, co wyróżnia naszą firmę na rynku, to indywidualne podejście zarówno do Klientów jak i nietypowych spersonalizowanych  rozwiązań drzwi.”


Wisniowski logoWiśniowski
Adres: Wielogłowy 153, 33-311 Wielogłowy
Nr tel: +48 (18) 447 71 11
Strona internetowa: https://www.wisniowski.pl/
Przychody roczne: ok. 746 mln zł
Specjalizacja: bramy
Pozostałe produkty: okna PVC, okna aluminiowe, drzwi tarasowe, rolety zewnętrzne, drzwi zewnętrzne, ogrodzenia

Wiśniowski powstał w 1989 roku w Wielogłowach, gdzie do dzisiaj mieści się fabryka producenta. Firma początkowo specjalizowała się w produkcji bram i ogrodzeń, z czasem rozszerzając swoją ofertę o okna i drzwi, a także rolety. Komponenty do produkcji okien dostarcza tutaj przede wszystkim Veka i Maco. Wiśniowski posiada około 400 punktów sprzedaży w całej Polsce. Małopolski producent eksportuje swoje wyroby do krajów Europy środkowej, zachodniej i północnej. Główne kierunki to Słowacja, Czechy, Niemcy, Austria, Francja i Szwajcaria.