Kontynuujemy nasz cykl, w którym analizujemy wyniki eksportu stolarki krajów, które mogą być konkurencyjne dla Polski pod względem cenowym. Tym razem pokazujemy pięć krajów z UE, które odnotowały w 2020 roku wzrosty sprzedaży zagranicznej okien i drzwi z PCW.
Podwyżki cen materiałów budowlanych mogą skłaniać wielu inwestorów indywidualnych do poszukiwania oszczędności i zakupu tańszych produktów. Czy w związku z tym producenci z innych krajów, którzy mogą zaproponować podobne lub atrakcyjniejsze ceny za stolarkę niż rodzime firmy, wykorzystali w dobie pandemii swoją szansę i znacznie poprawili wyniki sprzedaży zagranicznej? W tej części naszego cyklu sprawdzamy, jak wyglądał eksport okien i drzwi z PCW w następujących krajach: Słowenia, Słowacja, Chorwacja, Estonia, Litwa.
Słowacja odnotowała w 2020 roku bardzo skromne wzrosty w eksporcie okien i drzwi z PCW. Dynamika wzrostu wyniosła tutaj 3,63 proc. a wartość eksportu to 119 mln euro. W 2019 roku wartość eksportu stolarki PCW ze Słowacji osiągnęła wartość niemal 115 mln euro. Słowaccy producenci odnotowali spadek eksportu do krajów spoza UE o -5,4 proc., ale dzięki wyraźnym wzrostom sprzedaży do krajów wspólnoty (+12,8 proc.) udało się nadrobić tę stratę.
Dwucyfrowe wzrosty eksportu stolarki odnotowała z kolei Chorwacja. Sprzedaż na poziomie 13 mln euro z 2020 roku, w porównaniu do 11,76 mln euro oznaczała wzrost dynamiki eksportu o ok. 10,7 proc. W przypadku tutejszych producentów eksport skupia się na państwach UE, a sprzedaż do krajów spoza Unii osiągnęła wartość 1,44 mln euro.
Bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej stolarki PCW udało się osiągnąć Słowenii. Dynamika wzrostu eksportu w 2020 roku w porównaniu do roku 2019 wyniosła blisko 20 proc. Największa w tym zasługa sprzedaży do innych krajów UE, gdyż sprzedaż do pozostałych państw wyniosła zaledwie 3 mln euro przy łącznej wartości eksportu wynoszącej niemal 30 mln euro.
Próg 20 proc. wzrostu dynamiki eksportu z nawiązką przekroczyła Estonia, choć jego skala nadal jest niewielka. Sprzedaż zagraniczna stolarki w 2020 roku wyniosła w tym bałtyckim kraju 6,7 mln euro, co stanowiło wzrost o ponad 26 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Wzrost eksportu okien i drzwi z PCW do krajów spoza UE wyniósł niemal 20 proc., a do krajów wspólnoty prawie 27,5 proc.
Absolutnym rekordzistą tego zestawienia jest Litwa, która odnotowała ogromny wzrost dynamiki eksportu swojej stolarki. Gdy w 2019 roku nasi wschodni sąsiedzi sprzedali stolarkę o wartości 28,7 mln euro, tak w ubiegłym roku wartość ta wzrosła aż do 42 mln euro! Skąd tak duże wzrosty? Dovista podjęła w 2018 roku decyzję o kolejnych inwestycjach na Litwie (pisaliśmy o tym TUTAJ). Do 2020 roku planowała zainwestować tam około 50 mln euro i zapowiada kolejne inwestycje. Stolarka, która wytworzona w fabryce Dovisty w Mariampolu trafia na takie rynki zagraniczne jak: Wielka Brytania, Dania, Szwecja, Norwegia i Niemcy. Tak duża dynamika eksportu na Litwie to prawdopodobnie w dużej mierze owoc działań tej firmy właśnie. W krajach Unii Europejskiej Litwa odnotowała wzrost dynamiki eksportu o 55 proc. a sprzedaż do krajów spoza Unii to wzrost o 41,7 procenta.
Dotąd w tym cyklu przeanalizowaliśmy następujące rynki:
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".