Koniec ery szybkiego rozwoju?

Autor: |Data publikacji:

Polscy producenci okien, drzwi i bram niemal stoją eksportem. Jednak, jak pokazują badania Centrum Analiz Branżowych, dynamiczny wzrost sprzedaży zagranicznej powoli wyhamowuje.

Przedsiębiorcy w naszym kraju przed piętnastoma laty postawili na eksport i świetnie na tym wyszli. Od 2004 r. eksport polskiej stolarki zwiększył się blisko siedmiokrotnie przekraczając wartość  2,1 mld euro w 2018 r. Natomiast w samym 2018 r.  sprzedaż zagraniczna zwiększyła się o 12 proc. Aktualnie polska branża jest największym eksporterem stolarki w Europie oraz drugim co do wielkości na świecie (w przypadku okien PCW i drewnianych jesteśmy światowym liderem)

Podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2019 Maksymilian Miros, analityk Centrum Analiz Branżowych poinformował, że wiele wskazuje na to, iż eksport w tempie kilkunastu procent rocznie mamy już niestety za sobą. Potwierdzają to dotychczasowe wyniki tego roku. W pierwszym półroczu 2019 r. sprzedaż eksportowa rosła ponad dwukrotnie wolniej, niż w 2018 r. Warto porównać też, jak wyglądała sprzedaż w poszczególnych krajach. W 2018 r. z dwudziestu wiodących rynków eksportowych spadek eksportu odnotowaliśmy tylko do Norwegii. Ale w I półroczu 2019 r. sprzedaż zmalała już w dziewięciu na dwadzieścia największych krajów.

Top 20 rynków eksportowych dla polskich producentów okien i drzwi w I półroczu 2019 r.

Zielony kolor: wzrost eksportu z Polski w porównaniu z I półroczem 2018 r. Czerwony kolor: spadek eksportu z Polski w porównaniu z I półroczem 2018 r.

Do niedawna menadżerowie zastanawiali się w jakim tempie będzie rósł eksport. W tej chwili coraz więcej osób z branży zadaje sobie pytanie, czy ich eksport w ogóle wzrośnie. A przecież cały rozwój naszej branży oparty jest w głównej mierze właśnie na działaniach na rynkach zagranicznych.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".