Kolejna firma wykonuje krok w kierunku zrównoważonego rozwoju

Red.: AK |Data publikacji: 2020-11-27

Salamander, podkreślając swoje przywiązanie do idei zrównoważonego rozwoju, deklaruje, że dąży do osiągnięcia pozycji firmy neutralnej dla klimatu. Przedsiębiorstwo otrzymało nagrodę Zrównoważonego Rozwoju 2020 przyznaną przez “Deutschland Test” i “Focus Money”. To kolejna firma z branży, która komunikuje odważne deklaracje proekologiczne.

Firma podkreśla przy okazji, że od lat używa zrównoważonych materiałów i substancji do wytwarzania swoich produktów i stawia na PCW – materiał, który można w całości poddać recyklingowi.  Salamander opracował linię profili premium “GretaTM – lepsze okno”. Ten profil okienny jest produkowany w sposób neutralny dla klimatu, dzięki wykorzystaniu materiałów z recyklingu (starych okien oraz pozostałości produkcyjnych) oraz zakupowi ekologicznej energii elektrycznej.  

Salamander kupuje zieloną energię elektryczną, która pokrywa 20 proc. potrzeb fabryki. 8 proc. zapotrzebowania pokrywana jest przez własne elektrownie wodne, które znajdują się na terenie firmy w Türkheim od 100 lat. Założyciel Salamandra, Jakob Sigle, celowo wybrał właśnie lokalizację blisko rzeki, aby możliwe było ulokowanie tam elektrowni wodnej i, w miarę możliwości, samodzielne produkowanie prądu dla fabryki.

Teraz Salamander stawia na fotowoltaikę. Ostatnio na terenie firmy powstała wiata samochodowa o powierzchni 440 mkw. Jej dach jest w całości zbudowany z paneli słonecznych. Ten system fotowoltaiczny ma osiągać moc 85 kWp, czyli, jak podkreśla Salamander w swoim oświadczeniu, teoretycznie mógłby zaopatrywać 30 gospodarstw domowych w energię elektryczną przez rok. To rozwiązanie pomoże zmniejszyć roczną ilość emitowanego przez fabrykę dwutlenku węgla o 35 t. Kolejne systemy PV są w planach.

To już kolejna firma z branży, która postawiła na świadomie kreowany wizerunek oparty na idei zrównoważonego rozwoju. Przykładem jest także Aluprof, który od niedawna może pochwalić się normą produktową Cradle to Cradle™ (wspominamy o tym min. w Branżowisku TUTAJ). Wśród systemów Aluprof, które przeszły proces certyfikacji znajduje się zarówno system fasadowy MB-SR50N HI+ jak i systemy okienno-drzwiowe MB-86 SI, MB-86 Casement oraz MB-86 ST oraz MB-70, MB-70HI, MB-70 Casement. Otrzymując to prestiżowe wyróżnienie firma dołączyła do grona, w którym znajdują się m.in. Guardian Glass (TUTAJ), czy Raynaers.

Chociaż decyzja, o budowie elektrowni wodnej, którą w przeszłości podjął Jakob Sigle, twórca Salamandra, zapewne była podyktowana względami ekonomicznymi, obecnie Salamander może poszczycić się wykorzystaniem zielonej energii i wzmacniać swój wizerunek jako firmy, która jest “eko”. Jest to przykład ilustrujący tezę postawioną przez Pawła Gregorczyka podczas drugiego, w całości poświęconego idei Zielonego Ładu, dnia OFS 2020 – branża już ma w swoim arsenale rozwiązania proekologiczne, trzeba je teraz zacząć w ten sposób komunikować. Więcej informacji na ten temat TUTAJ.

 

Zobacz również

Mercor imponująco zamknął rok 2020

Mercor imponująco zamknął rok 2020

Grupa Mercor zamyka rok 2020 ze znacznym wzrostem i wita w strukturach nową spółkę.

Geze zaprasza do swojego stoiska na Bau online

Geze zaprasza do swojego stoiska na Bau online

Geze w tym roku obecne było podczas targów Bau online. Firma w swoim stoisku prezentowała szereg nowości.

Forum Branżowe zmienia się dla Ciebie!

Forum Branżowe zmienia się dla Ciebie!

Miesięcznik Forum Branżowe rozpoczyna 2021 r. wielkimi zmianami! Styczniowy numer naszego magazynu  to prezentacja nowego layoutu oraz odświeżona zawartość, a wszystko po to, by codziennie dostarczać Państwu najważniejsze informacje w nowoczesnej formie zarówno w internecie, jak i na papierze.

1