Kierunki rozwoju stolarki otworowej podążają za światowymi trendami dotyczącymi technologii. Obecnie więc firmy związane z tą branżą uwzględniają takie aspekty, jak ochrona klimatu, czy ograniczanie śladu węglowego.
Konieczne są działania prośrodowiskowe
Wymagania Unii Europejskiej wskazują państwom członkowskim cele i terminy. Te zaś dla wielu krajów nie są realne, jednak nikt nie kwestionuje zasadności działań proekologicznych. Dlatego nowe generacje okien czy drzwi są produkowane z uwzględnieniem zmniejszania śladu węglowego czy możliwości recyklingu.
Anna Bretuj, specjalistka ds. marketingu w Profine Polska podkreśla wagę odpowiedzialności producentów:
Prowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, recykling materiałów, stosowanie wyłącznie substancji nietoksycznych, przedłużenie trwałości produktów, czy zmniejszenie śladu węglowego to bardzo wyraźne trendy, które z pewnością ukształtują stolarkę przyszłości. Dostarczenie jak najbardziej jakościowego produktu będzie musiało iść w parze z odpowiedzialnością za środowisko, w którym żyjemy.
Kierunki rozwoju stolarki są również inne
Wytwórcy stolarki potwierdzają priorytet wymienionych działań, jednak zdają sobie przy tym sprawę, że przed nowoczesnymi wyrobami stoją też inne zadania. Zapytaliśmy kilku z nich, jak widzą przyszłość tego segmentu rynku.
Rafał Hetnał, dyrektor ds. sprzedaży krajowej w firmie Wala, produkującej okucia drzwiowe, wskazuje również inne aspekty, niż te związane z zaleceniami UE:
Kolejne lata w branży stolarki będą pełne wyzwań, związanych głównie z koniecznością dostosowania do zmieniających się oczekiwań konsumentów oraz regulacji prawnych. Kolejne pokolenia, bardziej świadome problemów ekologicznych i zafascynowane nowymi technologiami, będą napędzać branżę, kładąc nacisk na zeroemisyjność i pasywność domów. Produkcja okien, drzwi, fasad będzie więc coraz bardziej innowacyjna, zrównoważona, a przede wszystkim zintegrowana z inteligentnymi technologiami, które zwiększą komfort i wygodę życia.
Przedstawicielka Pofine podkreśla z kolei, jak duże znaczenie mają oczekiwania rynku:
Stolarka przyszłości musi nadążyć za rosnącymi oczekiwaniami odbiorców i odpowiadać na ich potrzeby, naturalne więc będzie podwyższenie standardów estetyki, parametrów produktów oraz zwiększenie wyboru rodzajów wykończeń, przy równoczesnym zachowaniu atrakcyjności ekonomicznej. Jednak sam postęp technologiczny to nie jedyne zagadnienie. Coraz częściej bowiem zwracamy uwagę na kwestię ekologii i stosowanie materiałów przyjaznych dla środowiska.
Natomiast Krzysztof Ratajczak, dyrektor sprzedaży w Winkhaus Polska, wskazuje na kolejny aspekt związany z przyszłością stolarki:
Nowe technologie, rozwój rynku i pojawiające się trendy otwierają różnorodne możliwości innowacji w oknach, drzwiach zewnętrznych i fasadach. Koncepcja rozwoju powinna opierać się moim zdaniem na innowacjach zarówno produktowych, jak i procesowych (w produkcji i montażu okien). Ilość elementów i materiałów, z jakich składają się okna i drzwi, daje wiele możliwości kreowania kompletnie nowych rozwiązań lub udoskonalania tych już stosowanych.
Zauważa też, że coraz większego znaczenia będą nabierały nowe technologie:
Jednym z obszarów może być inteligentna samokontrola stolarki. Okna i drzwi nie tylko będą dbać o komfort użytkowników dzięki technologii czujników (smart home, bezpieczeństwo, regulacja chłodzenia czy dopływu świeżego powietrza itp.), ale także na przykład ułatwiać konserwację. Technologia RFID może dostarczyć danych o wskaźnikach otwarć, co z kolei wskazuje na konieczność konserwacji w konkretnych przedziałach czasowych. Okna przyszłości mogą sygnalizować, że są wypaczone lub nieszczelne. Dane te, zapisane w chmurze lub bezpośrednio na chipie, będą pomagać w likwidowaniu usterek i zwiększać trwałość okien.
Zobacz również
Wyniki trzeciego kwartału w AkzoNobel
AkzoNobel, holenderski producent farb i powłok, opublikował dane finansowe dotyczące trezciego kwartały roku 2024. W odniesieniu do tego samego okresu rok wcześniej spółka odnotowała niewielki wzrost sprzedaży i nieduży spadek przychodów.
Trzeci kwartał okiem branży
Trzeci kwartał tego roku pokazuje, że sytuacja ekonomiczna zarówno w Polsce, jak i innych krajach jest nadal trudna. Przewidywana poprawa może nastąpić dopiero w roku 2026. Ten rok jest więc wyzwaniem też dla całej branży stolarki.
Nowości produktowe – przegląd październik 2024
Prezentujemy kolejne zestawienie nowości wprowadzonych przez producentów stolarki na przełomie wrześnie i października.