Kamień milowy w niemieckiej polityce mieszkaniowej!

Red.: PG |Data publikacji: 2020-11-23

Rząd federalny Niemiec przyjął projekt ustawy, która opiera się na zaleceniach komisji ds. gruntów budowlanych i ma na celu ułatwienie samorządom zbywanie działek budowlanych. Dzięki temu u naszych zachodnich sąsiadów ma powstawać więcej mieszkań – to dobra wiadomość dla naszej branży.

Prawo przewiduje m.in.:

  • rozszerzenie zwolnień i ułatwień przewidzianych dla zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej;
  • wprowadzenie nowego typu programu sektorowego dla budownictwa mieszkaniowego;
  • rozszerzenie prawa pierwokupu gminy w celu zwiększenia terenów pod budownictwo mieszkaniowe;
  • rozszerzenie zakresu prawa budowlanego na tereny o ograniczonym rynku mieszkaniowym;
  • stworzenie podstaw dla koncepcji urbanistycznych dla rozwoju wewnętrznego;
  • zmiana stałych, odgórnych granic zabudowy na bardziej elastyczne wartości orientacyjne;
  • Wprowadzenie nowej kategoria zabudowy „obszar mieszkalny wsi”, w celu uzyskania większej elastyczności w przeznaczaniu terenów pod budownictwo mieszkaniowe na obszarach wiejskich.

Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych Niemiec komentuje:

Nie da się budować nowych  mieszkań bez nowych działek budowlanych. Wszędzie tam, gdzie ma powstać nowa przestrzeń życiowa, upraszczamy i przyspieszamy procesy, aby gminy mogły łatwiej udostępniać grunty budowlane i szybciej wydawać pozwolenia na budowę. Prawo to jest kamieniem milowym w polityce mieszkaniowej.

W Niemczech panuje dobra koniunktura w branży budowlana (informowaliśmy o tym m.in. TUTAJ). W 2019 r. inwestycje budowlane przekroczyły wartość 430 mld euro. To kwota przekraczająca budżet federalny w 2019 r. Największy udział ma budownictwo mieszkaniowe (57 proc. inwestycji). Nie bez powodu budownictwo mieszkaniowe jest jednym z głównych filarów niemieckiej gospodarki.

Biorąc pod uwagę, że Niemcy to główny rynek eksportowy polskiej stolarki, można przypuszczać, że działania wpływające na aktywizowanie tamtejszego rynku mieszkaniowego pozytywnie wpłyną na naszą branżę.

 

 

Zobacz również

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych wieści z firm, które opublikowaliśmy w ostatnim czasie. Jednocześnie zapraszamy do lektury całego działu Pressroom, w którym można odkryć jeszcze więcej ciekawych treści.

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Centrum Analiz Branżowych przygotowało nowy raport, który sprawdza, jak Polacy kupują okna. Analizie poddano ścieżki zakupowe inwestorów indywidualnych, od pojawienia się potrzeby, aż po wrażenia po zakupie.

Dni Budownictwa i Architektury 2021

Dni Budownictwa i Architektury 2021

W dniach 1-4 lutego 2021 r. odbywać się będą Dni Budownictwa i Architektury organizowane przez grupę MTP. Mają one wypełnić lukę po przeniesionych na listopad targach BUDMA.

1