Rząd federalny Niemiec przyjął projekt ustawy, która opiera się na zaleceniach komisji ds. gruntów budowlanych i ma na celu ułatwienie samorządom zbywanie działek budowlanych. Dzięki temu u naszych zachodnich sąsiadów ma powstawać więcej mieszkań – to dobra wiadomość dla naszej branży.
Prawo przewiduje m.in.:
- rozszerzenie zwolnień i ułatwień przewidzianych dla zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej;
- wprowadzenie nowego typu programu sektorowego dla budownictwa mieszkaniowego;
- rozszerzenie prawa pierwokupu gminy w celu zwiększenia terenów pod budownictwo mieszkaniowe;
- rozszerzenie zakresu prawa budowlanego na tereny o ograniczonym rynku mieszkaniowym;
- stworzenie podstaw dla koncepcji urbanistycznych dla rozwoju wewnętrznego;
- zmiana stałych, odgórnych granic zabudowy na bardziej elastyczne wartości orientacyjne;
- Wprowadzenie nowej kategoria zabudowy „obszar mieszkalny wsi”, w celu uzyskania większej elastyczności w przeznaczaniu terenów pod budownictwo mieszkaniowe na obszarach wiejskich.
Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych Niemiec komentuje:
Nie da się budować nowych mieszkań bez nowych działek budowlanych. Wszędzie tam, gdzie ma powstać nowa przestrzeń życiowa, upraszczamy i przyspieszamy procesy, aby gminy mogły łatwiej udostępniać grunty budowlane i szybciej wydawać pozwolenia na budowę. Prawo to jest kamieniem milowym w polityce mieszkaniowej.
W Niemczech panuje dobra koniunktura w branży budowlana (informowaliśmy o tym m.in. TUTAJ). W 2019 r. inwestycje budowlane przekroczyły wartość 430 mld euro. To kwota przekraczająca budżet federalny w 2019 r. Największy udział ma budownictwo mieszkaniowe (57 proc. inwestycji). Nie bez powodu budownictwo mieszkaniowe jest jednym z głównych filarów niemieckiej gospodarki.
Biorąc pod uwagę, że Niemcy to główny rynek eksportowy polskiej stolarki, można przypuszczać, że działania wpływające na aktywizowanie tamtejszego rynku mieszkaniowego pozytywnie wpłyną na naszą branżę.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".