Niemcy to najważniejszy rynek eksportowy dla polskiej stolarki, a producenci jeszcze w styczniu będą mogli poznać ścieżki zakupowe tamtejszych klientów. Czym różni się niemiecki klient od polskiego?
Jak wynika z raportu Centrum Analiz Branżowych pt. Jak Niemcy kupują okna? Badanie ścieżki zakupowej klientów indywidualnych 2022, istnieje wiele istotnych różnic pomiędzy polskimi a niemieckimi inwestorami. Niemcy, podobnie jak Polacy, kupują w większości nowe okna na potrzeby wymian. Słabe parametry termiczne starych okien mają największy wpływ na decyzję o zakupie nowych, zarówno u naszych rodzimych klientów jak i tych zza Odry.
Kolejne powody podjęcia decyzji o zakupie okien są już jednak inne. Duży wpływ na decyzję Niemców o inwestycji w stolarkę mają słabe parametry dźwiękoszczelności – to aspekt ważny dla 41 proc. ankietowanych. W Polsce to istotny powód dla 34 proc. Dla co czwartego Niemca wpływ na decyzję o zakupie nowych okien ma aspekt bezpieczeństwa (zakup okien o wyższych parametrach antywłamaniowych). W Polsce to istotna kwestia jedynie dla co dziesiątego klienta. Polacy wyżej stawiają estetykę (wskazuje na nią 43 proc. respondentów). Tylko 23 proc. Niemców wśród powodów zakupu nowych okien wspomina o tym, że stare okna były nieestetyczne.
Również źródła informacji z jakich korzystają polscy i niemieccy klienci znacznie się od siebie różnią. Elementem wspólnym jest internet na który stawia 2/3 klientów w RFN i w naszym kraju. Najbardziej rzucająca się w oczy różnica dotyczy źródeł pozyskiwania opinii o oknach. Niemcy w znacznie większej mierze liczą na opinie fachowców (sprzedawcy, montażyści, ekipy remontowe) a Polacy opierają się częściej na opiniach znajomych lub rodziny.
Więcej na temat danych zawartych w raporcie, m.in. o tym czy dla Niemców znaczenie ma kraj pochodzenia okien, usłyszą Państwo w najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, który swoją premierę miał 5 stycznia 2022 roku:
W raporcie Centrum Analiz Branżowych o ścieżkach zakupowych Niemców polscy producenci i dystrybutorzy dowiedzą się m.in.: z jakich powodów nasi zachodni sąsiedzi decydują się na zakup stolarki, skąd czerpią informacje na temat okien i drzwi, kogo się radzą przed podjęciem decyzji oraz co jest dla nich ważne w ofercie i obsłudze. Będzie to bardzo ciekawy przewodnik po sprzedaży okien i drzwi na rynku niemieckim, który jest kluczowy dla polskiej branży stolarki. Więcej na temat raportu TUTAJ.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".