Jak będzie wyglądał rynek szkła w 2024 r.?

Autor: |Data publikacji:

Global Market Insights to międzynarodowa wywiadownia gospodarcza. Firma opublikowała raport na temat rynku szkła powlekanego. Agencja przewiduje, jak będzie on wyglądał do 2024 r.

Analitycy z agencji podają w pierwszej kolejności czynniki, które będą wpływać na rynek szkła na świecie. A więc wzrośnie popyt na czyste źródła energii, a klienci będą zwracać większą uwagę na estetykę budynków. Poza tym zwiększa się świadomość na temat szkodliwości emisji dwutlenku węgla, a co za tym idzie, o energooszczędnych budynkach.

Eksperci zakładają, że w Ameryce Północnej najbardziej widoczny będzie rozwój czystych źródeł energii, zwiększy się więc popyt na produkty, które umożliwią uzyskanie prądu z odnawialnych źródeł energii. Można się więc spodziewać, że wzrośnie produkcja paneli solarnych, umieszczanych na dachach. W tych urządzeniach jednym z komponentów jest szkło. W Europie powodzeniem cieszyć się będą zaawansowane technologicznie szyby do samochodów, a w Azji, szczególnie w rejonie Pacyfiku, wzrośnie popyt na szkło refleksyjne.

Pilkington, Utrecht
Jedna z realizacji Pilkingtonu, showroom Cockpit w Utrechcie.

Firmy, które się specjalizują w produkcji szkła powlekanego, to także znane w Polsce Guardian Industries, Saint-Gobain, Pilkington Group czy PPG Group, czy też Sisecam Group, Abrisa Technologies czy Scheuten Glas. Będą one zmuszone do przemodelowania swojego portfolio, a także zmiany swoich strategii, by dostosować się do innych potrzeb klientów. Natomiast problemy, jakie może napotkać branża, to rosnące ceny komponentów do produkcji szkła i generalnie zwiększające się koszty produkcji.

W Europie eksperci przewidują stabilny rozwój rynku szkła. W Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji produkcja osiągnie wielkość 380 milionów metrów kwadratowych rocznie do roku 2024. Na naszym kontynencie firmy budowlane i inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo w budynkach, ochronę środowiska i izolacje – jest to wymagane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Te czynniki, według ekspertów, będą napędzać rozwój w przemyśle szklanym w najbliższych latach.

O rosnącym popycie na szkło mówił na portalu Forumbranzowe.com także Maksymilian Miros z Centrum Analiz Branżowych. Dane dotyczyły rynku polskiego. – W I półroczu 2018 r. import szyb zespolonych do Polski wzrósł o 24 proc. do 715 tys. m kw., a wartość importu zwiększyła się aż o 36 proc. do ponad 24 mln euro – zauważył Miros

Więcej na temat rynku szkła w Polsce przeczytać można tutaj.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.