Inwido, grupa skupiająca producentów okien w Europie, opublikowało swoje wyniki finansowe. W czwartym kwartale roku 2024 spółka uzyskała niewielki wzrost sprzedaży. Jednak w całym minionym roku był to niewielki spadek.
Inwido z siedzibą w Szwecji w Malmö składa się z 35 jednostek biznesowych. Działają one w 12 krajach: Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, w Norwegii, Polsce, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech i Holandii. Pracuje w nich łącznie ok. 4700 osób. Firma dzieli swoją działalność na 4 obszary: Skandynawia, Europa Wschodnia, Europa Zachodnia i e-commerce. W Polsce do Inwido należą Alakiernia oraz Sokółka Okna i Drzwi.
Inwido z wzrostami w czwartym kwartale
W opublikowanym raporcie Inwido podaje również dane finansowe z 4. kwartału 2024 r. W tym okresie sprzedaż netto wzrosła o 7 proc. Wyniosła 2,423 mld koron szwedzkich w porównaniu do 2,273 mld w analogicznym okresie minionego roku. W czwartym kwartale całkowita liczba zamówień wzrosła o 20 proc. Jak podaje spółka, nie zmieniła się w Skandynawii, wzrosła o 10 proc. w Europie Wschodniej, o 86 proc. w Europie Zachodniej i o 12 proc. w handlu elektronicznym. Wskaźnik operacyjny EBITA wzrósł do 296 mln koron. Rok wcześniej kwota ta wyniosła 290 mln. Marża operacyjna EBITA uzyskała 12,2 proc. wobec 12,7 proc. w 2023 r. Wszystkie obszary działalności odnotowały poprawę marż, z wyjątkiem Europy Wschodniej, gdzie spadły one o ponad 50 proc.
Fredrik Meuller, prezes i dyrektor generalny Inwido jest pełen optymizmu:
Z przyjemnością informuję, że Inwido znów rośnie. Po raz pierwszy od czwartego kwartału 2022 roku jesteśmy świadkami organicznego wzrostu sprzedaży. Fakt, że ten wzrost ma miejsce również we wszystkich obszarach biznesowych, pomimo wyzwań na kilku rynkach i przy zachowaniu dobrych marż, jest dowodem siły.
Inwido odnotowuje lekki spadek w całym roku 2024
W roku finansowym 2024, który w Inwido pokrywa się z kalendarzowym, sprzedaż netto wyniosła 8,838 mld koron szwedzkich. Rok wcześniej było to 8,970 mld, co oznacza spadek o 1 proc. Wzrost organiczny również był na minusie (-6 proc.). Spadek dotyczył również zysku operacyjnego EBITA. W 2024 r. wyniósł 953 mln koron, co oznacza spadek r/r o 11,4 proc. W 2023 r. była to kwota 1,027 mld. Marża zysku operacyjnego EBITA wyniosła 10,8 proc. wobec 11,4 proc. rok wcześniej. Zysk operacyjny EBIT to z kolei 850 mln, a marża zysku operacyjnego to 9,6 proc. W roku 2023 było to odpowiednio 978 mln koron szwedzkich i 10,9 proc.
Zobacz również
Wyniki finansowe Häfele – niewielki wzrost sprzedaży w roku 2024
Wyniki finansowe za rok 2024 zostały opublikowane przez firmę Häfele. Ta międzynarodowa firma dostarcza systemy okuć oraz elektroniczne systemy kontroli dostępu. Dysponuje 6. zakładami produkcyjnymi w sześciu lokalizacjach w Europie, w tym na Węgrzech.
Akwizycje – swoje portfolia poszerzają Roto, AGC i Assa Abloy
Akwizycje firm w branży budowlanej mają miejsce od początku tego roku. Wśród przedsiębiorstw, które ostatnio dokonały przejęć są m.in. Roto, AGC. Nie ustaje w tej działalności również Assa Abloy.
Assa Abloy przejęła polską firmę Roger
Assa Abloy konsekwentnie poszerza grupę o kolejne podmioty. Na liście znalazł się też polski producent elektronicznych systemów kontroli dostępu - firma Roger.