Inwestycje są prowadzone przez firmy z branży budowlanej mimo trwającego kryzysu. W roku 2025 nowymi obiektami dysponują Knelsen Polska, Mercor i Siegenia.
Knelsen w Vistula Park koło Świecia

W lutym 2025 r. firma Knelsen Polska otworzyła swoją nową siedzibę. Obecnie lokalizacją spółki jest teren inwestycyjny Vistula Park 1 w Wielkim Konopacie. Inwestycja obejmuje nowoczesny budynek biurowy oraz sąsiadującą z nim halę magazynową, którą dostosowano do wielopoziomowego składowania wyrobów. Firma podaje, że cały kompleks zaprojektowano z myślą o przyszłości i dalszym rozwoju przedsiębiorstwa. Budynek biurowy oraz magazyn mają znacznie większą powierzchnię, niż wymaga tego obecna skala działalności. Firma udostępnia nieużywane przestrzenie do wynajmu, co stanowi dodatkowe źródło dochodów.
Poprzednio Knelsen zajmował biuro z salą szkoleniową oraz magazyn w Osielsku niedaleko Bydgoszczy. Z kolei obecna inwestycja trwała dwa lata i w tym czasie spółka wynajmowała w Świeciu powierzchnię biurową i magazynową.
Mercor w prestiżowej lokalizacji

Od czerwca 2025 roku adres zmieni Mercor. Trójmiejska firma przenosi swoją siedzibę do nowoczesnego budynku Alpha w kompleksie Airport City Gdańsk. Wynajmie tam niemal 1 tys. mkw. powierzchni biurowej na czwartym piętrze obiektu. Spółka podaje, że nowa lokalizacja jest wyposażona w zaawansowane rozwiązania technologiczne. Należą do nich systemy zarządzania budynkiem (BMS), nowoczesna wentylacja i klimatyzacja oraz wysokiej klasy infrastruktura informatyczna.
Nowa siedziba firmy Mercor jest położona w pobliżu lotniska oraz węzłów komunikacyjnych. Inwestycja spełnia najwyższe standardy ekologiczne i ma certyfikat LEED Gold.
Inwestycje Siegenii w zakład Portal w Niemczech

Latem 2025 roku Siegenia-AUBI planuje ukończyć budowę hali produkcyjnej, która znajduje się w Hermeskeil w Niemczech. Hala będzie miała powierzchnię 1100 mkw. Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego miała miejsce w połowie grudnia 2024 r. W tej lokalizacji firma będzie produkować progi z tworzywa sztucznego z włóknem szklanym, które przeznaczone są do rozwiązań podnoszono-przesuwnych w klasie premium. Jak wyjaśnia Uwe Ziewers, kierownik zakładu Portal, wymaga to powiększenia powierzchni produkcyjnej o ok. 1 tys. mkw.
Siegenia koncentruje działalność produkcyjną i rozwojową okuć do drzwi przesuwnych w zakładzie w Hermeskeil od 2011 roku. Od tego czasu powierzchnia produkcyjno-magazynowa niemal się podwoiła – do 3 tys. mkw.
Na naszym rynku spółkę reprezentuje polski oddział Siegenia-Group Polska z siedzibą w Kluczborku. Obecnie firma zatrudnia ok. 700 osób, a powierzchnia produkcyjna zakładu wzrosła z 1,5 tys. mkw. do 12 tys. mkw.
Zobacz również
Hella opublikowała raport finansowy za 2024 r.
Raport finansowy opublikowany przez firmę Hella prezentuje wyniki osiągnięte w roku 2024. Producent systemów przeciwsłonecznych przekroczył wielkość sprzedaży sprzed pandemii COVID.
Rynek elektronicznych zamków do drzwi – prognoza do 2034 r.
Rynek elektronicznych zamków do drzwi ma notować coroczne wzrosty. W dłuższej perspektywie globalny popyt spowoduje wypracowanie przez ten segment rynku kwoty 8,09 mld dol.
Ekoprojekt – propagowanie efektywności energetycznej
Ekoprojekt ma zagwarantować, że Unia Europejska do 2050 roku stanie się obszarem neutralnym dla klimatu. Taki cel został wskazany w komunikacie KE z dnia 11 grudnia 2019 r. dotyczącym Europejskiego Zielonego Ładu.