Inwestycja w Aluprofie mimo spowolnienia

Red.: |Data publikacji:

Lider segmentu profili aluminiowych, Aluprof z Bielska-Białej zauważa już od kilku miesięcy malejące zapotrzebowanie na systemy aluminiowe, sądząc, że podobne spowolnienie utrzyma się w I półroczu 2023 roku. Pomimo tego, firma nie rezygnuje z planów inwestowania w moce produkcyjne.

Podobnie jak w całej Grupie Kety, spadną również przychody i zyski w Aluprofie stojącym na czele jej Segmentu Systemów Aluminiowych. O ile tegoroczne przychody zamkną się u systemodawcy z Bielska-Białej w granicach 2,43 mld zł, to te prognozowane na rok 2023 będą o 6 proc. niższe i wyniosą prawdopodobnie niemal 2,3 mld zł. Zakładana na przyszły rok EBITDA ma dla tego segmentu wynieść 313 mln zł.

Pomimo słabszej koniunktury i zauważalnego spadku zapotrzebowania na produkty sektora budowlanego, Aluprof nie rezygnuje jednak z inwestycji. Do końca 2023 roku wybuduje i uruchomi w Złotowie nowy zakład, produkujący systemy architektoniczne. Pozwoli to na dysponowanie w sezonie 2024 mocami większymi o 20 proc. Ponadto przez cały rok prowadzone będą działania zwiększające wydajność produkcji oraz efektywność kosztową. Choć Aluprof spodziewa się przyszłorocznego spadku przychodów na rynku krajowym, to liczy na sukcesy polskich eksporterów.

Tomasz Grela mówi:

Sytuacja, która dotknęła nas w trzecim i czwartym kwartale prawdopodobnie będzie wyglądała podobnie w roku kolejnym. (…) Spodziewamy się, że nasza sprzedaż na rynku krajowym będzie mniejsza. (…) Z uwagi na to, że duża część naszych klientów produkuje i eksportuje – wykorzystają więc sytuację polepszającej się koniunktury na rynkach eksportowych. Chcielibyśmy rosnąć uczestnicząc w zwiększającym się rynku eksportowym.

Zobacz również

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass, należący do 10 największych producentów szyb zespolonych w Polsce, podsumował wyniki finansowe z poprzedniego roku.

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Zambrowski producent okien z PCW i aluminium, firma Monolit, kontynuuje działalność inwestycyjną. Obecnie buduje halę produkcyjną.

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Wartość zamówień pozyskanych przez Grupę Mercor w kwietniu 2024 była wyższa niż rok wcześniej, ale też przewyższyła poziom z marca bieżącego roku.

1