Tym, który zainspirował organizatorów Ogólnopolskiego Forum Stolarki do podjęcia tematyki braku kadr i konsekwencji tego dla całej branży był pan Grzegorz Osada, właściciel firmy Fimtec Polska. Jego firma zajmuje się dostarczaniem i instalowaniem maszyn do produkcji okien, stąd realia fabryk okiennych zna on jak nikt inny. Pan Grzegorz przyjął zaproszenie do panelu dyskusyjnego na Forum i wniósł tam wiele cennych uwag i spostrzeżeń. Na początku zaapelował o szacunek dla pracownika i jego pracy oraz spowodowanie, żeby wypłata nie była jedynym elementem, który łączy pracownika z firmą:
„Wykorzystujmy ludzkie talenty i ich osobiste doświadczenia – apelował pan Grzegorz – proponujmy im szkolenia, dajmy czas, aby mogli wejść i zrozumieć tą naszą branżę. Dajmy im prawo do popełniania błędów – tylko wtedy nauczą się swojej pracy i będą lojalnymi pracownikami”. Przywołał w tym miejscu niemiecką instytucję Quereinsteiger, którą dla pracowników zmieniających swoją karierę, można z powodzeniem zastosować też w naszym kraju.
Korzystając z doświadczeń rynku niemieckiego, pan Grzegorz wskazał również na narzędzie płacowe jakim jest praca taryfowa – czyli znany i u nas z dawnych lat taryfikator płac. Chodzi o to, żeby ta praca, ale i jej efekty dla pracownika były przewidywalne, żeby pracownik mógł wiedzieć ile będzie zarabiał za rok, za 5 lat, za lat 10. Owa przewidywalność w rozwoju kariery i pewność może być tym czynnikiem, który przyciągnie do stolarki ludzi z innych branż.
Grzegorz Osada, szef Fimtecu, nie tylko zainspirował organizatorów, ale też czynnie wsparł ich w dyskusji nad zagadnieniami pracy. Co więcej, pan Grzegorz zadeklarował udział w pracach grupy, która zechciała by się pochylić nad tym problemem głębiej i wspólnie wypracować skuteczne działania, które spowodują, że praca w branży stolarki będzie postrzegana jako atrakcyjna. Tylko wtedy będzie mogła bowiem liczyć na stały dopływ kadr pracowniczych i nie drżeć o swoje możliwości wytwórcze. Temat ten zostanie wkrótce podjęty..
Zobacz również
Forum Webinar – nowości na sezon 2025 cz. I
O nowościach branży stolarki w I połowie 2025 roku opowiedzieli Aleksander Klos i Karol Klos. Forum Webinar odbył się w czwartek 15 maja.
Plusy, minusy #35 – Rynek okien we Francji w 2024 roku
W trzydziestym piątym odcinku podcastu Plusy, minusy rozmawiamy o francuskim rynku okien. Ponadto sprawdzamy czym kierują się kupujący osłony okienne, a także zaglądamy w wyniki sprzedażowe i finansowe G-U Polska.
Branżowisko #222 – Eko-Okna zmniejszają dług, „Pierwsze klucze” w 2026 roku?
W dwieście dwudziestym drugim odcinku podcastu "Branżowisko" Karol Klos omawia bieżące wydarzenia ze świata stolarki, w tym m.in. kwestie sprzedaży fabryk Eko-Okien oraz nowego programu wsparcia mieszkalnictwa.