Inspiracja i wsparcie dla pracy

Autor: |Data publikacji:

Tym, który zainspirował organizatorów Ogólnopolskiego Forum Stolarki do podjęcia tematyki braku kadr i konsekwencji tego dla całej branży był pan Grzegorz Osada, właściciel firmy Fimtec Polska. Jego firma zajmuje się dostarczaniem i instalowaniem maszyn do produkcji okien, stąd realia fabryk okiennych zna on jak nikt inny. Pan Grzegorz przyjął zaproszenie do panelu dyskusyjnego na Forum i wniósł tam wiele cennych uwag i spostrzeżeń. Na początku zaapelował o szacunek dla pracownika i jego pracy oraz spowodowanie, żeby wypłata nie była jedynym elementem, który łączy pracownika z firmą:

„Wykorzystujmy ludzkie talenty i ich osobiste doświadczenia – apelował pan Grzegorz – proponujmy im szkolenia, dajmy czas, aby mogli wejść i zrozumieć tą naszą branżę. Dajmy im prawo do popełniania błędów – tylko wtedy nauczą się swojej pracy i będą lojalnymi pracownikami”. Przywołał w tym miejscu niemiecką instytucję Quereinsteiger, którą dla pracowników zmieniających swoją karierę, można z powodzeniem zastosować też w naszym kraju.

Korzystając z doświadczeń rynku niemieckiego, pan Grzegorz wskazał również na narzędzie płacowe jakim jest praca taryfowa – czyli znany i u nas z dawnych lat taryfikator płac. Chodzi o to, żeby ta praca, ale i jej efekty dla pracownika były przewidywalne, żeby pracownik mógł wiedzieć ile będzie zarabiał za rok, za 5 lat, za lat 10. Owa przewidywalność w rozwoju kariery i pewność może być tym czynnikiem, który przyciągnie do stolarki ludzi z innych branż.

Grzegorz Osada, szef Fimtecu, nie tylko zainspirował organizatorów, ale też czynnie wsparł ich w dyskusji nad zagadnieniami pracy. Co więcej, pan Grzegorz zadeklarował udział w pracach grupy, która zechciała by się pochylić nad tym problemem głębiej i wspólnie wypracować skuteczne działania, które spowodują, że praca w branży stolarki będzie postrzegana jako atrakcyjna. Tylko wtedy będzie mogła bowiem liczyć na stały dopływ kadr pracowniczych i nie drżeć o swoje możliwości wytwórcze. Temat ten zostanie wkrótce podjęty..

Zobacz również

Branżowisko #221 – Sezon targowy 2025 w branży stolarki budowlanej

Branżowisko #221 – Sezon targowy 2025 w branży stolarki budowlanej

W pierwszym kwartale 2025 roku gościliśmy na wszystkich najważniejszych wydarzeniach targowych dla branży stolarki. To dobry moment by podsumować ten czas. W tym odcinku Karol Klos dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat targów BAU, Budma, Dach Forum, a także zapowiada imprezy które czekają nas w kolejnych miesiącach w Kielcach i Nadarzynie.

„Cafe Branżowisko” #4 – nowe CPR i wyzwania dla producentów

„Cafe Branżowisko” #4 – nowe CPR i wyzwania dla producentów

Czwarty odcinek podcastu "Cafe Branżowisko" poświęcony został zmianom, jakie przynosi nowe rozporządzenie CPR. Rozmawiamy z prof. PW Szymonem Firlągiem, prezesem Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa – by wspólnie przeanalizować wpływ tych regulacji na branżę budowlaną.

Plusy, minusy #33 – produkcja stolarki w Niemczech w 2024 roku

Plusy, minusy #33 – produkcja stolarki w Niemczech w 2024 roku

Po blisko dwuletniej przerwie powróciły analizy rynku stolarki w formie podcastów. W głównym temacie odcinka Aleksander Klos z Forum Branżowego i Maksymilian Miros z Centrum Analiz Branżowych przedstawiają sytuację na rynku niemieckim.