Ile okien importujemy do Polski?

Red.: |Data publikacji:

W 2021 roku nie tylko wzrósł eksport polskiej stolarki, ale też zwiększył się import okien do Polski. Z jakich krajów sprowadzamy najwięcej produktów?

Polska branża stolarki w poprzednim sezonie umocniła swoją pozycję lidera eksportu okien i drzwi, notując wzrost o 24,5 proc. Pisaliśmy o tym szczegółowo TUTAJ. Jak na tym tle prezentuje się import okien do Polski? W 2021 roku również i u tutaj odnotowano wzrosty. W poprzednim sezonie do naszego kraju sprowadzono o 17,6 proc. więcej okien niż w roku 2020. Największa dynamikę wzrostu odnotowano w przypadku okien drewnianych, które odpowiadają za niemal 60 proc. importu okien do Polski. Łącznie sprowadzono ich w poprzednim roku 170 tys. sztuk. Następnie są okna z PCW (95 tys. sztuk) oraz okna metalowe (35 tys. sztuk).

Łącznie do Polski sprowadzono ok. 300 tys. okien, co stanowi ok. 4,4 proc. wszystkich okien, jakie zostały sprzedane w naszym kraju w 2021 roku. W sezonie 2020 sprowadzone do nas okna stanowiły 3,9 proc. sprzedaży, a w 2019 r. 3,3 proc. Najczęściej sprowadzamy okna z Węgier (85 tys. sztuk), Niemiec (60 tys. sztuk), Słowacji oraz Litwy (po 40 tys. sztuk). Największą dynamikę wzrostu importu odnotowano z Litwy – w 2021 roku sprowadzono do Polski o ponad 76 proc. okien więcej niż sezon wcześniej. Były to w zasadzie w całości okna drewniane.

Jak import okien do Polski wygląda pod kątem wartościowym? Do naszego kraju sprowadzono okna o łącznej wartości ok. 75 mln euro. Tu również odnotowano sporą dynamikę wzrostu względem wcześniejszego sezonu. Wartość importu była wyższa bowiem o blisko ¼. Pod względem wartościowym największym eksporterem stolarki do Polski są Niemcy (19 mln euro), następnie jest Litwa (15 mln euro) i dopiero na trzecim miejscu Węgry (13 mln euro), skąd ilościowo zakupiliśmy najwięcej okien.

Więcej na ten temat usłyszą Państwo w 18. odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, który swoją premierę miał 9 marca, czyli tradycyjnie już w drugą środę miesiąca. Miłego słuchania!


Zobacz również

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Po niezwykle udanym sezonie 2021, po bardzo dobrym dla MFO pierwszym półroczu tego sezonu, spółka przygotowuje się na słabszy okres wynikający z warunków zewnętrznych. Uniezależnia się od kosztów energii inwestując w fotowoltaikę.

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał. Firma szacuje, że wartość inwestycji wyniesie ok. 7 mln zł. Producent otrzymał decyzję o wsparciu od KSSEMP.

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

AGC Glass Europe już w tym roku rozpocznie produkcję szkła o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu firmie uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40 proc.

1