Ile okien importujemy do Polski?

Red.: |Data publikacji:

W 2021 roku nie tylko wzrósł eksport polskiej stolarki, ale też zwiększył się import okien do Polski. Z jakich krajów sprowadzamy najwięcej produktów?

Polska branża stolarki w poprzednim sezonie umocniła swoją pozycję lidera eksportu okien i drzwi, notując wzrost o 24,5 proc. Pisaliśmy o tym szczegółowo TUTAJ. Jak na tym tle prezentuje się import okien do Polski? W 2021 roku również i u tutaj odnotowano wzrosty. W poprzednim sezonie do naszego kraju sprowadzono o 17,6 proc. więcej okien niż w roku 2020. Największa dynamikę wzrostu odnotowano w przypadku okien drewnianych, które odpowiadają za niemal 60 proc. importu okien do Polski. Łącznie sprowadzono ich w poprzednim roku 170 tys. sztuk. Następnie są okna z PCW (95 tys. sztuk) oraz okna metalowe (35 tys. sztuk).

Łącznie do Polski sprowadzono ok. 300 tys. okien, co stanowi ok. 4,4 proc. wszystkich okien, jakie zostały sprzedane w naszym kraju w 2021 roku. W sezonie 2020 sprowadzone do nas okna stanowiły 3,9 proc. sprzedaży, a w 2019 r. 3,3 proc. Najczęściej sprowadzamy okna z Węgier (85 tys. sztuk), Niemiec (60 tys. sztuk), Słowacji oraz Litwy (po 40 tys. sztuk). Największą dynamikę wzrostu importu odnotowano z Litwy – w 2021 roku sprowadzono do Polski o ponad 76 proc. okien więcej niż sezon wcześniej. Były to w zasadzie w całości okna drewniane.

Jak import okien do Polski wygląda pod kątem wartościowym? Do naszego kraju sprowadzono okna o łącznej wartości ok. 75 mln euro. Tu również odnotowano sporą dynamikę wzrostu względem wcześniejszego sezonu. Wartość importu była wyższa bowiem o blisko ¼. Pod względem wartościowym największym eksporterem stolarki do Polski są Niemcy (19 mln euro), następnie jest Litwa (15 mln euro) i dopiero na trzecim miejscu Węgry (13 mln euro), skąd ilościowo zakupiliśmy najwięcej okien.

Więcej na ten temat usłyszą Państwo w 18. odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, który swoją premierę miał 9 marca, czyli tradycyjnie już w drugą środę miesiąca. Miłego słuchania!


Zobacz również

Pierwsi dilerzy stolarki zostaną doradcami ds. dotacji!

Pierwsi dilerzy stolarki zostaną doradcami ds. dotacji!

Za nami pierwszy kurs egzaminacyjny, organizowany przez Koalicję Termomodernizację. Udział w nim wzięło ponad 60 przedstawicieli handlowych i dilerów branży stolarki.

Dilerzy Eko-Okien zwiększą swoją sprzedaż w roku 2023

Dilerzy Eko-Okien zwiększą swoją sprzedaż w roku 2023

Kornickie Eko-Okna, lider rynku stolarki w Polsce, przygotowuje się do startu projektu, który pozwoli dystrybutorom zwiększyć sprzedaż produktów stolarki otworowej w 2023 roku.

Rynek chemii budowlanej w 2022 r. i prognozy rozwoju

Rynek chemii budowlanej w 2022 r. i prognozy rozwoju

Wartość sprzedaży produktów w grupie chemii budowlanej w 2022 r. była wyższa o ok. 5 proc. Dane na temat rocznych wyników przedstawiła właśnie agencja IBP Research.

1