Glaston zakończył kwartał z dużym wzrostem

Autor: |Data publikacji:

Glaston podsumował pierwszy kwartał tego roku pod kątem finansowym. Firma odnotowała wzrost przychodów, zysków i zamówień.

Glaston, producent maszyn do obróbki szkła, opublikował wyniki z pierwszego kwartału tego roku. Firma odnotowała wzrosty we wszystkich omawianych wskaźnikach finansowych. Jeśli chodzi o wartość przychodów, to od stycznia do końca marca sprzedaż wyniosła 52,3 mln euro w porównaniu do 40,4 mln w roku 2021, co oznacza wzrost o 29 proc. Wyższy był także wynik operacyjny EBIT – w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 2,2 mln euro, rok temu było to 100 tys. euro. Firma może być także zadowolona z poziomu zamówień, które zebrała w pierwszym kwartale. Ich wartość to 59 mln euro, w analogicznym okresie w zeszłym roku była to kwota 47,2 mln euro. Jest to wzrost na poziomie 25 proc.

Pierwszy kwartał był bardzo dobrym okresem w działalności Glastonu. Firma odnotowała wzrost zamówień na maszyny do obróbki szkła budowlanego, ale także więcej zleceń wpływało z branży motoryzacyjnej. Pojawiło się także więcej zapytań kierowanych do działu serwisu w Glastonie. Klienci firmy zwiększali produkcję i decydowali się na podnoszenie jakości maszyn i urządzeń. Glaston zauważa także negatywne czynniki na rynku, nadal obecne są problemy z dostępnością komponentów, co wpłynęło na opóźnienia w realizacji zamówień i sprzedaży części zamiennych. Z kolei inwazja Rosji na Ukrainę wpłynęła na zachowania klientów, którzy stali się ostrożniejsi w podejmowaniu decyzji zakupowych. W wielu częściach świata wciąż obecny jest koronawirus, to kolejny czynnik, który powoduje, że czas podejmowania decyzji przez klientów o inwestycji znacząco się wydłużył.

Anders Dahlblom, prezes Glastonu, komentuje także wpływ obecnej sytuacji w Ukrainie na działalność spółki:

Wkrótce po inwazji na Ukrainę stało się dla nas jasne, że kontynuowanie naszej działalności w Rosji nie jest możliwe. Podjęliśmy niezbędne działania, aby zamknąć nasze biuro sprzedaży w Moskwie, a obecnie działalność w Rosji jest zawieszona. Wpływ finansowy naszej decyzji o wycofaniu się jest ograniczony, ponieważ udział Rosji w naszej sprzedaży netto w 2021 r. wyniósł mniej niż jeden procent. Inwazja może jeszcze bardziej skomplikować zakłócenia w łańcuchu dostaw, a niedobór różnych surowców i komponentów może również doprowadzić do wzrostu kosztów. Łagodzenie zakłóceń w łańcuchu dostaw jest nadal głównym obszarem zainteresowania.

Na działalność Glastonu wpływa także obecna sytuacja w Chinach. W tym kraju panuje obecnie kolejna fala zakażeń koronawirusem, w związku z tym władze zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń w działalności. Dotyczą one także fabryki Glastonu w Tianjin. Blokada wpływa także na kolejne zakłócenia w łańcuchu dostaw. Dla Glastonu rynek chiński w pierwszym kwartale tego roku stanowił 15 proc. udziału w sprzedaży i firma zakłada, że obecny lockdown będzie miał wpływ na wyniki finansowe spółki w dłuższym okresie.

Mimo wielu przeciwności, Glaston jest pozytywnie nastawiony jeśli chodzi o sytuację na rynku. Spółka szacuje, że sprzedaż netto i wskaźnik EBITA będą wyższe w 2022 r. w stosunku do poziomów w 2021 r.

 

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...