Glaston, dostawca maszyn do obróbki szkła, podsumował rok 2023 pod względem finansowym. Firma odnotowała stabilny rozwój w roku pełnym niepewności.
Glaston jest jednym z większych dostawców maszyn do obróbki szkła. Firma niedawno informowała o wyposażaniu amerykańskiego zakładu Press Glassu, pisaliśmy o tym TUTAJ. Firma dostarcza swoje wyroby także innym, polskim firmom, m.in. producentom szyb zespolonych. Spółka w zakończonym właśnie roku wypracował sprzedaż netto w wysokości 219 mln euro, co oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego, wówczas sprzedaż wyniosła 213,5 mln euro. Także wyższy był wynik operacyjny EBIT, w 2023 r. wyniósł on 8,1 mln euro w stosunku do 7,6 mln. Spadł jednak poziom zamówień, w roku 2023 firmie udało się zebrać zamówienia o wartości 220,3 mln euro, rok wcześniej była to wartość 253 mln.
Glaston prognozuje, że w tym roku rynek maszyn do szkła zacznie się powoli ożywiać, jeśli chodzi o Europę, to nastąpi to pod koniec tego roku. Jednak utrzymująca się globalna niepewność gospodarcza sprawia, że należy się też spodziewać niepewności w decyzjach inwestycyjnych klientów. W minionym roku firma obserwowała największy spadek zamówień z segmentu architektonicznego. Jednak pomimo panującej niepewności na rynku, istnieją pewne wczesne oznaki, że rynek architektoniczny powoli zaczyna wychodzić z niskiego poziomu w 2023 r.
Antti Kaunonen, dyrektor generalny Glastonu informuje także o innych zmianach i trendach na rynku, jak i w samej spółce:
Kontynuowaliśmy inwestycje w rozwój produktów, stawiając automatyzację i cyfryzację na pierwszym miejscu. Nasi klienci coraz częściej wymagają większej automatyzacji, zaczynając od łatwiejszej obsługi, a kończąc na w pełni zautomatyzowanych liniach. Automatyzacja zapewnia znaczne korzyści w zakresie wydajności i jakości produkcji, a także optymalizuje zużycie energii, zwiększając efektywność procesów.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".