Firmy wolą spłacać kredyt w euro

Red.: |Data publikacji:

Firmy obciążone są coraz wyższymi kosztami działalności. Drastycznie rosną nie tylko ceny energii, ale także raty kredytów.

Zeszły rok był wyjątkowy pod względem dużej liczby inwestycji. Firmy rozbudowywały hale produkcyjne, budowały magazyny oraz decydowały się na wymianę parków maszynowych. Te wydatki rzadko pokrywane były z gotówki, z dużych firm jedynie Drutex mówi oficjalnie, że sam finansuje swój rozwój. Inne przedsiębiorstwa z reguły zaciągały kredyty. Jednak w okresie, gdy rosną stopy procentowe, koszt kredytu staje się znaczącym obciążeniem dla firmy.

Producenci, dostawcy szukają obecnie rozwiązań, by zmniejszyć te koszty. Jednym z pomysłów jest przewalutowanie kredytu ze złotówek na euro. Już w czerwcu tego roku na taki ruch zdecydował się Press Glass, pisaliśmy o tym TUTAJ. Dostawca szkła finansuje budowę zakładu na Litwie i w Walii. Firma przyznała, że stopa procentowa, ustalana przez Europejski Bank Centralny (w czerwcu była zerowa) jest korzystna dla firmy i oznacza niższe koszty niż w przypadku kredytu w złotówkach.

Foto: Witnica Metal

Oknoplast także przyznał, że kredyty, które zaciągnął na inwestycje, są w 90 proc. w euro. Firma nie spodziewa się, by stopy procentowe ustalane przez Europejski Bank rosły tak drastycznie, jak w Polsce, m.in. dlatego, że inflacja w strefie euro nie jest tak wysoka jak w naszym kraju.

Producent stolarki Witnica Metal również nie zdecydował się na zaciąganie obciążeń w złotówkach. Prezes firmy Hubert Birmelin przyznaje:

Od lat realizujemy nasze projekty w euro, aby mieć bezpieczne i korzystne finansowanie. Kwestia wyższych stóp procentowych nie jest więc dla nas głównym priorytetem. Naszym zdaniem wzrost kosztów energii ma znacznie bardziej dramatyczny wpływ na działalność. Gdy w zimie trzeba będzie ogrzewać hale produkcyjne, wszyscy poniesiemy ogromne koszty.

Firmy, zarówno producenci jak i dostawcy decydują się na zmianę waluty kredytu, bo jednocześnie realizują dużą część sprzedaży w euro (Oknoplast ok 80 proc.). Dlatego, szczególnie dla przedsiębiorstw, które dużo eksportują korzystniejsze jest obecnie spłacanie rat kredytu w euro, niż w złotówkach.

Zobacz również

Szyby do produkcji energii z Roltecu

Szyby do produkcji energii z Roltecu

Roltec zbuduje we Wrocławiu nową fabrykę do wytwarzania paneli fotowoltaicznych. Szklane panele mogą stanowić część szklanej fasady.

Koalicja Termomodernizacji – dołącz do inicjatywy!

Koalicja Termomodernizacji – dołącz do inicjatywy!

Podczas webinarium z 1 grudnia 2022 roku poznaliśmy założenia i szczegóły Koalicji Termomodernizacji, która ma pomóc branży zdobyć nowych klientów dzięki programom finansowania wymian okien i drzwi. Obecnie trwają zapisy do tej inicjatywy.

Kolejny dobry rok Budvaru

Kolejny dobry rok Budvaru

Budvar Centrum odnotuje w tym roku 25-proc. wzrost liczby sprzedanych okien, większy za granicą niż w Polsce. Szacuje się, że wartościowo ten wzrost będzie jeszcze większy.

1