Firmy okienno-drzwiowe nie zamierzają redukować zatrudnienia

Red.: |Data publikacji:

Menedżerowie przedsiębiorstw branży stolarki odczuli w ostatnich miesiącach perturbacje związane z brakiem kadry pracowniczej. Widzą jednak perspektywy dla dalszego rozwoju swoich firm, stąd nie zamierzają dokonywać jakichkolwiek zwolnień.

Najnowsze, listopadowe badanie koniunktury w branży stolarki budowlanej* ujawniło, że menedżerowie tej branży nie zamierzają zwalniać swoich pracowników. W badaniu przeprowadzonym przez Centrum Analiz Branżowych na reprezentatywnej grupie badawczej niemal stu menedżerów, ani jeden nie zgłosił chęci korekt w zasobach pracowniczych. A to mimo, iż firmy okienno-drzwiowe mocno zatrudniały w ostatnich miesiącach. Obecnie w 49 proc. z nich zatrudnienie jest wyższe niż w okresie przed pandemią, czyli przed marcem 2020 roku, a w 48 proc. jest na tym samym poziomie, co wiosną.

Producenci okien i drzwi po wysokich, nieraz 30-40 proc. spadkach sprzedaży w marcu i kwietniu br., w kolejnych miesiącach zdołali niemal odrobić straty, by kończyć rok sprzedażą o nie więcej niż 4-5 proc. niższą niż rok wcześniej.

Bardziej dokładne dane sprzedażowe tego segmentu po 10 miesiącach br. zaprezentowane zostaną na dorocznym Ogólnopolskim Forum Stolarki, które tym razem odbędzie się w formule spotkania online. Trzydniowa konferencja omówi najważniejsze dylematy jakie stoją przed branżą stolarki, a wśród nich dynamiczny w ostatnim czasie rozwój sprzedaży internetowej okien i drzwi.

Z badania CAB wynika, że dzisiaj zaledwie kilka procent handlu oknami i drzwiami odbywa się w środowisku online, ale powstałe w ostatnim czasie sklepy internetowe czołowych firm każą przypuszczać, że w przyszłym sezonie ten kanał dystrybucji osiągnąć może nawet dwucyfrowy udział w handlu stolarką. Jakie warunki należy spełnić, aby tak właśnie się stało? Jak rozwijać sprzedaż internetową, żeby nie zaszkodzić tradycyjnej sieci sprzedaży? O tym m.in. rozmawiać będą specjaliści i praktycy branżowi na listopadowym Ogólnopolskim Forum Stolarki, które rozpoczyna się już 17 listopada o godz. 9.30 .

Ogólnopolskie Forum Stolarki to doroczne spotkanie kadry menedżerskiej branży okienno-drzwiowej (ale i osłon, bram oraz fasad), na którym omawiane są wyniki sprzedażowe minionego okresu oraz prezentowane są prognozy na kolejny sezon. W trakcie Forum odbywa się również GALA LIDERÓW, na której uhonorowane są firmy o największych wartościach sprzedaży w swoich segmentach. Tegoroczna edycja OFS odbędzie się w formule spotkania online. Przedstawione i przedyskutowane zostaną tu tematy nie tylko digitalizacji branży, ale również jej wpisania w światowy trend ochrony klimatu oraz w ideę budowania Domów Aktywnych, nie tylko energooszczędnych i samowystarczalnych energetycznie, ale też dopasowujących się do zmiennych potrzeb ich użytkowników. Zapisy na OFS 2020 już trwają. Zobacz agendę oraz relacje z poprzednich edycji.

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1