Ewakuacja magazynu z lwowskiej fabryki Fakro

Red.: |Data publikacji:

Podczas piątkowego nalotu rosyjskich rakiet na Lwów ucierpiał zakład produkcyjny Fakro, który udostępniony został lwowskiemu Caritas na centrum logistyczne darów z Polski. Jak ustaliła redakcja Wprost, na budynek spadły odłamki rakiet, które eksplodowały na terenie sąsiadujących z fabryką lotniczych zakładów remontowych.

Jak pisaliśmy wcześniej TUTAJ, wraz z wybuchem wojny Fakro przerwało produkcję w tym zakładzie, a jego pomieszczenia udostępniło lwowskiemu oddziałowi Caritas dla zorganizowania magazynu logistycznego celem dystrybucji darów z Polski. Dary te przywoziły ciężarówki z Nowego Sącza, z centrum logistycznego zorganizowanego w centrali Fakro. Kierowcami byli pracownicy Fakro z Polski, a w magazynie we Lwowie jako wolontariusze działali pracownicy ukraińscy. Pracami magazynu kierował szef lwowskiego Caritasu, ksiądz Wiesław Dorosz.

Do ataku doszło w piątek rano ok. godz. 6:30. W obiekty lotniczego zakładu remontowego, znajdującego się w pobliżu lotniska, Rosjanie wycelowali 4 rakiety, z których dwie udało się zestrzelić, ale dwie pozostałe dosięgnęły niestety celu, wybuchając w pobliżu fabryki Fakro. Za pół godziny mieli tu być już pierwsi pracownicy, którzy pracę w magazynie rozpoczynają o 7:00. Nie dotarli, bo natychmiast po wybuchu ta część miasta została zamknięta. Gorzej, bo na terenie fabryki w TIR-ach spali kierowcy, którzy poprzedniego dnia przywieźli dary. Pomimo spadających odłamków na szczęście nic im się nie stało, a ucierpiały jedynie budynki.

– Chwała Bogu, nikomu nic się nie stało. Mieliśmy naprawdę dużo szczęścia, przecież te rakiety mogły spaść i u nas – powiedział Wprost ksiądz Wiesław Dorosz. – Już wcześniej myśleliśmy o przenosinach naszego magazynu ze względu na bliskość lotniska, gdy widzieliśmy, że Rosja atakuje takie właśnie cele. Piątkowe wydarzenia tylko tę decyzję przyspieszyły. W sobotę rozpoczęła się przeprowadzka. Rzeczy jest tak dużo, że potrwa ona kilka dni. Caritas zajmie teraz teren nieczynnej już starej fabryki autobusowej we Lwowie – dodał.

Ta przeprowadzka nie zmienia jednak zaangażowania w pomoc humanitarną nowosądeckiego producenta. Nadal przyjmuje on dary dla Ukrainy i nadal transportuje do Lwowa. W rozmowie z koordynatorem tych działań, panem Jakubem Zapałą usłyszeliśmy, że właśnie dzisiaj (22 marca) wyjeżdża kolejny konwój z darami do Lwowa. I będą kolejne. Kto chciałby dołożyć tam swoje „5 groszy” – wystarczy skontaktować się z Fakro.

Więcej na temat pomocy branży dla Ukrainy piszemy TUTAJ.

Zobacz również

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Większa sprzedaż, ale mniejszy zysk we wzmocnieniach

Po niezwykle udanym sezonie 2021, po bardzo dobrym dla MFO pierwszym półroczu tego sezonu, spółka przygotowuje się na słabszy okres wynikający z warunków zewnętrznych. Uniezależnia się od kosztów energii inwestując w fotowoltaikę.

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał. Firma szacuje, że wartość inwestycji wyniesie ok. 7 mln zł. Producent otrzymał decyzję o wsparciu od KSSEMP.

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

AGC Glass Europe już w tym roku rozpocznie produkcję szkła o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu firmie uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40 proc.

1