Ewakuacja magazynu z lwowskiej fabryki Fakro

Red.: |Data publikacji:

Podczas piątkowego nalotu rosyjskich rakiet na Lwów ucierpiał zakład produkcyjny Fakro, który udostępniony został lwowskiemu Caritas na centrum logistyczne darów z Polski. Jak ustaliła redakcja Wprost, na budynek spadły odłamki rakiet, które eksplodowały na terenie sąsiadujących z fabryką lotniczych zakładów remontowych.

Jak pisaliśmy wcześniej TUTAJ, wraz z wybuchem wojny Fakro przerwało produkcję w tym zakładzie, a jego pomieszczenia udostępniło lwowskiemu oddziałowi Caritas dla zorganizowania magazynu logistycznego celem dystrybucji darów z Polski. Dary te przywoziły ciężarówki z Nowego Sącza, z centrum logistycznego zorganizowanego w centrali Fakro. Kierowcami byli pracownicy Fakro z Polski, a w magazynie we Lwowie jako wolontariusze działali pracownicy ukraińscy. Pracami magazynu kierował szef lwowskiego Caritasu, ksiądz Wiesław Dorosz.

Do ataku doszło w piątek rano ok. godz. 6:30. W obiekty lotniczego zakładu remontowego, znajdującego się w pobliżu lotniska, Rosjanie wycelowali 4 rakiety, z których dwie udało się zestrzelić, ale dwie pozostałe dosięgnęły niestety celu, wybuchając w pobliżu fabryki Fakro. Za pół godziny mieli tu być już pierwsi pracownicy, którzy pracę w magazynie rozpoczynają o 7:00. Nie dotarli, bo natychmiast po wybuchu ta część miasta została zamknięta. Gorzej, bo na terenie fabryki w TIR-ach spali kierowcy, którzy poprzedniego dnia przywieźli dary. Pomimo spadających odłamków na szczęście nic im się nie stało, a ucierpiały jedynie budynki.

– Chwała Bogu, nikomu nic się nie stało. Mieliśmy naprawdę dużo szczęścia, przecież te rakiety mogły spaść i u nas – powiedział Wprost ksiądz Wiesław Dorosz. – Już wcześniej myśleliśmy o przenosinach naszego magazynu ze względu na bliskość lotniska, gdy widzieliśmy, że Rosja atakuje takie właśnie cele. Piątkowe wydarzenia tylko tę decyzję przyspieszyły. W sobotę rozpoczęła się przeprowadzka. Rzeczy jest tak dużo, że potrwa ona kilka dni. Caritas zajmie teraz teren nieczynnej już starej fabryki autobusowej we Lwowie – dodał.

Ta przeprowadzka nie zmienia jednak zaangażowania w pomoc humanitarną nowosądeckiego producenta. Nadal przyjmuje on dary dla Ukrainy i nadal transportuje do Lwowa. W rozmowie z koordynatorem tych działań, panem Jakubem Zapałą usłyszeliśmy, że właśnie dzisiaj (22 marca) wyjeżdża kolejny konwój z darami do Lwowa. I będą kolejne. Kto chciałby dołożyć tam swoje „5 groszy” – wystarczy skontaktować się z Fakro.

Więcej na temat pomocy branży dla Ukrainy piszemy TUTAJ.

Zobacz również

Pierwsi dilerzy stolarki zostaną doradcami ds. dotacji!

Pierwsi dilerzy stolarki zostaną doradcami ds. dotacji!

Za nami pierwszy kurs egzaminacyjny, organizowany przez Koalicję Termomodernizację. Udział w nim wzięło ponad 60 przedstawicieli handlowych i dilerów branży stolarki.

Dilerzy Eko-Okien zwiększą swoją sprzedaż w roku 2023

Dilerzy Eko-Okien zwiększą swoją sprzedaż w roku 2023

Kornickie Eko-Okna, lider rynku stolarki w Polsce, przygotowuje się do startu projektu, który pozwoli dystrybutorom zwiększyć sprzedaż produktów stolarki otworowej w 2023 roku.

Rynek chemii budowlanej w 2022 r. i prognozy rozwoju

Rynek chemii budowlanej w 2022 r. i prognozy rozwoju

Wartość sprzedaży produktów w grupie chemii budowlanej w 2022 r. była wyższa o ok. 5 proc. Dane na temat rocznych wyników przedstawiła właśnie agencja IBP Research.

1