Polska stolarka pomaga Ukrainie

Red.: |Data publikacji:

Setki firm branży stolarki czynnie zaangażowały się w pomoc Ukrainie, ukraińskim pracownikom i ich rodzinom. Wśród nich znajdują się też nasi potentaci z Nowego Sącza – Fakro i Wiśniowski, którzy zorganizowali nawet transport darów i magazyny we Lwowie. Obydwie firmy otwarte są na pomoc innym firmom i organizacjom, chcącym materialnie wesprzeć mieszkańców Ukrainy.

Gerasim Moseychuk, partner handlowy firmy Wiśniowski, zorganizował we Lwowie magazyn o powierzchni 1000 mkw, w którym jako wolontariusze angażują się pracownicy jego firmy. Nikt nie wyjechał, niektórzy powołani zostali do wojska, inni pracują w punktach przyjmowania rzeczy lub pomagają w migracji. Udało im się dotąd wysłać na granicę setki kobiet z dziećmi, zorganizować transport dla niewidomych z Charkowa, dostawę produktów do Kijowa i do Charkowa. Regularnie dostarczają żywność do wojskowych kuchni. Wszystko to we współpracy z centralą Wiśniowskiego w Nowym Sączu, gdzie funkcjonuje zespół koordynujący transporty i dostawy do lwowskiego magazynu. Moseychuk przekazuje im codziennie listę artykułów, których tam aktualnie brakuje. W Nowym Sączu kompletowane są dary od darczyńców z całej Polski, a jeśli dana paleta już się zapełni, trafia na ciężarówkę. Profesjonalny transport firmy Wiśniowski ma wszelkie niezbędne pozwolenia, nawet do przewożenia kamizelek kuloodpornych w klasie 4.

Każdy darczyńca, który chciałby skorzystać z transportu Wiśniowskiego na Ukrainę i z jego magazynu we Lwowie, wystarczy, że skontaktuje się z koordynatorkami dostaw: Dorota Migacz, tel. +48 18 44 77 115 , e-mail: d.migacz@wisniowski.pl oraz  Paulina Baran, tel. +48 18 44 77 485, e-mail: p.baran@wisniowski.pl . Tam ustali wszelkie szczegóły dostawy.

Jeden z lwowskich zakładów firmy Fakro również zamienił się w centrum logistyczne, do którego trafiają przesyłki z Polski. Dystrybucją tych darów wśród mieszkańców zajmuje się lwowski Caritas, a Fakro poza magazynem i pracownikami, zapewnia także transport użyczając nieodpłatnie swoje TIR-y. Pracownicy tego zakładu nie zajmują się obecnie produkcją, a oddelegowani są do pomocy przy rozładunku i dystrybucji darów z Polski. Po polskiej stronie, w centrum logistycznym w Nowym Sączu, działają polscy pracownicy Fakro oraz działacze Fundacji Pomyśl o Przyszłości. Także tutaj można znaleźć pomoc w dostarczeniu wsparcia dla mieszkańców Ukrainy – wystarczy kontakt z wiceprezesem Fundacji, panem Jakubem Zapała, tel. +48 785 054 252, e-mail: jakub.zapala@pomysloprzyszlosci.org .

Prezes Fundacji, a jednocześnie dyrektorka Fakro, pani Bożena Damasiewicz,  zapewnia, że:

Fundacja planuje kolejne wysyłki towarów pomocowych. Do przetransportowania przyjmujemy tylko pełne palety jednolitego produktu ze względów na wymogi odprawy celnej. Zapraszamy przedsiębiorców do uczestnictwa w kolejnych transportach. Jesteśmy pod wrażeniem odwagi ukraińskich żołnierzy oraz całego społeczeństwa Ukrainy. Wszyscy czujemy się zjednoczeni z narodem ukraińskim, który doświadcza okrucieństwa wojny, a pomoc im jest dla nas naturalnym odruchem.

Wszystkim firmom stolarkowym wahającym się jeszcze w jaki sposób można wesprzeć mieszkańców Ukrainy, gorąco polecamy kontakt z Fakro lub z Wiśniowskim. Oni na codzień wożą produkty i dary do Lwowa, mają kontakt z tamtejszym Caritasem i wolontariuszami, stąd wiedzą, co aktualnie jest tam potrzebne. Pomagajmy razem, pomagajmy mądrze.

A oto fragment ostatniej listy potrzeb z Lwowa:

Zobacz również

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

Aliplast buduje ogromną farmę PV

Aliplast buduje ogromną farmę PV

Alipast na dachu swoich zakładów w Lublinie buduje instalację fotowoltaiczną, będzie to jedna z większych w Polsce.

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Firmy prowadzące działalność w Ukrainie notują wzrost popytu. Polskie firmy planują także tam inwestycje.

1