Europejscy producenci farb na dużym plusie

Red.: |Data publikacji:

Największym producentem farb i powłok w Europie jest Akzo Nobel. Właśnie została opublikowana lista Top 25 firm w 2021 r.

W corocznym rankingu największych 25 firm produkujących farby i powłoki przemysłowe widać, że przedsiębiorstwa notowały wzrosty przychodów ze sprzedaży. Redaktorzy pisma European Coatings Journal zebrali dane finansowe z 2021 i 2020 r. od firm, które mają swoje siedziby w Europie. Tylko dwie z nich miały sprzedaż niższą w stosunku do 2020 r. Łączna wartość sprzedaży farb 25 przedsiębiorstw wynosi za 2021 r. ponad 24 mld euro w porównaniu do 22,36 mld w roku 2020 i 23,53 mld w roku 2019.

Na liście pojawiły się pewne zmiany w stosunku do lat ubiegłych. Spowodowane są one wycofaniem się  niektórych firm z produkcji farb i lakierów lub też z powodu akwizycji czy fuzji. Tak się stało m.in. z firmami Tikkurila i Wörwag, które zostały przejęte w zeszłym roku przez amerykański koncern PPG.

Największym producentem farb i powłok, który jest także dostawcą dla branży stolarki otworowej, jest holenderski Akzo Nobel ze sprzedażą wynoszącą ponad 9,58 mld euro. Drugą pozycję zajmuje niemiecki BASF ze sprzedażą farb o wartości 3,44 mld euro, a trzeci jest norweski Jotun – sprzedaż w przypadku tego przedsiębiorstwa wynosi 2,39 mld euro. Jeśli chodzi o dostawców dla stolarki, to na ósmej pozycji jest finlandzki Teknos ze sprzedażą w wysokości 419 mln euro, natomiast na 16. miejscu znajduje się niemiecki Remmers – sprzedaż w minionym roku wyniosła w tym przypadku 243 mln euro. Z kolei na 23. pozycji mamy Adler-Werk ze sprzedażą na poziomie 151 mln zł. Co ciekawe, miejsce wyżej zajmuje jedyny przedstawiciel z Polski – Śnieżka ze sprzedażą za 2021 r. w wysokości 161 mln euro.

W zestawieniu znajdują się wartości osiągnięte tylko ze sprzedaży farb i lakierów, a nie ogólne wyniki finansowe firmy, które w przypadku np. BASF są znacznie wyższe. Pełen ranking dostępny jest TUTAJ.

Zobacz również

Polflam: nowa siedziba, nowe produkty

Polflam: nowa siedziba, nowe produkty

Polflam od czerwca pracuje w nowej siedzibie. Firma jednocześnie przebadała na odporność ogniową wielkogabarytowe przegrody.

Także TSUE odrzuciło skargi Fakro

Także TSUE odrzuciło skargi Fakro

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał ostateczny wyrok odrzucający apelację firmy Fakro w sprawie oddalenia jej skargi przeciw Komisji Europejskiej. Wyrok kończy 16-letni okres skarg Fakro na działania firmy Velux.

Na południu Europy może powstać Aliplast Bis

Na południu Europy może powstać Aliplast Bis

Jak zdradził w rozmowie z naszą redakcją Jan Kidaj, właściciel firmy Aliplast, ten sezon jest do tej pory udany dla tego systemodawcy z Lublina. Firma pracuje obecnie nad projektem stworzenia „Aliplastu Bis” na południu Starego Kontynentu.

1