Ekoprojekt ma zagwarantować, że Unia Europejska do 2050 roku stanie się obszarem neutralnym dla klimatu. Taki cel został wskazany w komunikacie KE z dnia 11 grudnia 2019 r. dotyczącym Europejskiego Zielonego Ładu. Skutkuje to licznymi zmianami obejmującymi niemal wszystkie sektory gospodarki. Wśród nich znajdzie się również budownictwo, a zatem i segment stolarki.
Forum do spraw ekoprojektu
Idea, jaką jest ekoprojekt, została przedstawiona w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1781 z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram ustalania wymogów ekoprojektu w odniesieniu do zrównoważonych produktów. Dokument ten jednocześnie uchyla dyrektywę 2009/125/WE, niemniej nadal uwzględnia jej założenia.
Komisja Europejska została zobowiązana do utworzenia forum ds. ekoprojektu. Takie grono już jest powołane. W jego skład wchodzą eksperci wyznaczeni przez państwa członkowskie i inne zainteresowane strony. Wymieniani są np. przedstawiciele przemysłu, w tym MŚP i rzemiosła, związki zawodowe, handlowcy, sprzedawcy detaliczni czy importerzy.
Ekoprojekt – propagowanie efektywności energetycznej
Podstawowym założeniem wspomnianego rozporządzenia jest propagowanie efektywności energetycznej i aspektów obiegu zamkniętego produktów związanych z energią. Przy tym te właśnie produkty zostały wybrane jako pierwsze, ale nie będą jedynymi, którymi zajmie się Unia. Szczególną uwagę zwrócono przy tym na efektywność energetyczną.
Obecnie funkcjonują już uregulowania dotyczące takich wyrobów jak: urządzenia grzewcze, w tym kotły na paliwa stałe, kotły wody gorącej opalane paliwem płynnym lub gazowym, miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, ogrzewacze pomieszczeń i podgrzewacze wody, produkty do ogrzewania i chłodzenia powietrznego. Ponadto komputery i serwery, zasilacze, transformatory, silniki elektryczne czy sprzęt spawalniczy. Opracowano również wytyczne dla szerokiego asortymenty sprzętu AGD, są to odkurzacze, piekarniki, płyty grzejne i okapy nadkuchenne, lodówki i szafy chłodnicze, pralki i pralko-suszarki, suszarki bębnowe, zmywarki. Powyższe wyliczenie nie obejmuje wszystkich wyrobów, dla których już istnieją wytyczne. Pokazuje jednak, jaki stopień uszczegółowienia jest przewidywany przez UE.
Paszporty energetyczne produktów
Kolejnym tematem związanym z ekoprojektowaniem, który pojawia się w opracowaniach unijnych jest kwestia paszportu energetycznego produktów. W założeniu umożliwi to identyfikację produktów i będzie głównym element wskazującym ich obecność w całym łańcuchu dostaw. Jak zakładają eksperci, w niektórych przypadkach, cyfrowy paszport produktu powinien być powiązany z niepowtarzalnym identyfikatorem podmiotu oraz zakładu.
Natomiast stricte wyrobów budowlanych ma dotyczyć dopiero rozporządzenie ich dotyczące. Nie jest przy tym jeszcze określony termin przygotowania tego dokumentu. Jednak wiadomo już, że będą brane pod uwagę istniejące ustalenia. Również te dotyczące wymienionych wyżej wyrobów powiązanych budownictwem. Tutaj wymieniane są np. źródła ciepła, kotły, pompy ciepła, ogrzewacze wody i pomieszczeń, systemy chłodzenia i wentylacji oraz produkty fotowoltaiczne.
Regulacje dla branży budowlanej
Sprawy związane z budownictwem jeszcze czekają na uszczegółowienie. Natomiast są zasygnalizowane m.in. w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2024/1275. Zobowiązuje ona państwa członkowskie m.in. do określenia minimalnych wymogów w zakresie charakterystyki energetycznej elementów budynków wchodzących w skład przegród zewnętrznych.
Obecnie jeszcze nie można przewidzieć terminu, kiedy nastąpią ustalenia co do tego segmentu gospodarki, czyli również branży stolarki.
Po wejściu z życie w lipcu 2024 r. rozporządzenia dotyczącego ekoprojektu następuje okres przejściowy. Wówczas powstaną akty delegowane, obejmujące konkretne grupy produktów. Pierwszy z nich będzie obowiązywał od lipca 2025 roku. Natomiast w przypadku każdego kolejnego ten okres ma wynosić 18 miesięcy.
Zobacz również
„Pierwsze klucze”. W 2026 roku wystartuje nowy program wsparcia mieszkalnictwa?
Według zapowiedzi rządu w 2026 roku uruchomiony zostanie nowy program mieszkaniowy „Pierwsze klucze”, który ma wspierać młodych ludzi w zakupie ich pierwszego mieszkania lub domu. Projekt ustawy w tym zakresie znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Eko-Okna zmniejszają dług leasingiem zwrotnym
Eko-Okna sprzedały fabryki w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim w ramach leasingu zwrotnego. Wartość transakcji sięga miliarda złotych.
KM Okno i Bojar Glass zainwestowały w produkcję
Inwestycje firm z branży stolarki trwają pomimo trudnej sytuacji gospodarczej. Niedawno Bojar Glass i KM Okno zwiększyli swoje możliwości produkcyjne.