AGC Glass Europe już w tym roku rozpocznie produkcję szkła o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu firmie uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40 proc.
AGC Glass Europe opracowało technologię, dzięki której uda się wytworzyć szkło płaskie, emitując o 40 proc. mniej dwutlenku węgla w stosunku do standardowej produkcji. Firma poinformowała, że do końca tego roku będzie oferować nową gamę szkła o obniżonym śladzie węglowym (poniżej 7 kg CO2 na metr kwadratowy szyby o grubości 4 mm). Jest to krok w kierunku osiągnięcia zupełnej neutralności pod względem emisji CO2, AGC chce zrealizować ten cel do 2050 roku.
Produkcja nowego szkła w pierwszej kolejności odbywać się będzie w zakładzie AGC Glass Europe w Moustier w Belgii. Fabryka została już odpowiednio przygotowana, poza tym, jak informuje AGC, belgijski zakład znajduje się w dogodnym, centralnym położeniu, co ułatwia pozyskanie surowców, a także transport szkła do klientów. Piec w zakładzie w Moustier przeszedł niedawno remont, zastosowano tu nowoczesne technologie, takie jak elektroprzędzenie. Huta skorzysta z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, na dachu zakładu zainstalowane są panele fotowoltaiczne, przedsiębiorstwo ma też własną turbinę wiatrową. Ponadto do produkcji wykorzystywana będzie w połowie stłuczka. Elementem przyczyniającym się do obniżenia emisji Co2 jest także zoptymalizowany transport. Klienci belgijskiego zakładu znajdują się w odległości mniejszej, niż 250 km.
AGC wykorzysta doświadczenie zebrane w belgijskim zakładzie i stopniowo będzie wprowadzać nowe rozwiązania w kolejnych zakładach. Następna w kolejności jest fabryka w Seingbouse we Francji. Produkcja szkła niskoemisyjnego rozpocznie się tam od początku 2023 r.
AGC jest kolejnym dostawcą szkła, który obniża ślad węglowy w procesie produkcyjnym. Na początku sierpnia informowaliśmy o tym, że firmie Saint-Gobain udało się osiągnąć zerową emisję CO2. Firma wykorzystała do produkcji także stłuczkę, a energia pochodziła ze źródeł odnawialnych. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".