Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Red.: |Data publikacji:

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Saint-Gobain poinformował, że wytworzył właśnie szkło float, w trakcie produkcji którego udało się osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla. Firma wykorzystała jako surowiec w 100 proc. stłuczkę, a proces produkcyjny zasilany był zieloną energią, czyli w tym wypadku biogazem i zdekarbonizowaną energią elektryczną. Szkło wytworzone zostało we francuskiej fabryce w miejscowości Aniche.

Dla firmy wyzwaniem było dopasowanie parametrów pieca do pracy z surowcem w całości składającym się ze stłuczki, przy jednoczesnym korzystaniu z biogazu. Celem było osiągnięcie wysokiej jakości optycznej szkła. Była to pilotażowa produkcja, zakończona sukcesem i pokazująca, że produkcja szkła w ekologiczny sposób jest możliwa.

Nad podobnym produktem pracuje AGC. Firma planuje zaprezentować swoje nowe rozwiązanie do końca tego roku. Będzie to  szkło o niskim śladzie węglowym. Jest to dla AGC krok w kierunku osiągnięcia neutralności w emisji dwutlenku węgla, ten cel firma chce zrealizować do 2050 r.

Davide Cappellino, prezes AGC Architectural Glass Europe & Americas Company tłumaczy:

Neutralności węglowej nie da się osiągnąć bez holistycznej transformacji tego, jak produkujemy szkło. Transformacja oznacza pozyskiwanie i korzystanie ze zrównoważonych surowców oraz zwiększanie zawartości stłuczki szklanej, a także topienie szkła z użyciem nowych technologii, stosowanie alternatywnych źródeł energii i zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii bez uszczerbku dla wyglądu i zastosowania naszych produktów tak, by zoptymalizować korzyści klimatyczne, które przynoszą one w ciągu całego okresu eksploatacji.

 

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

SCHÜCO Symbiotic – połączenie PVC-U i aluminium

SCHÜCO Symbiotic – połączenie PVC-U i aluminium

Schüco zaprezentowało okno Symbiotic, hybrydowy system który łączy w sobie wysokoudarowy polichlorek winylu, czyli PVC-U oraz aluminium.

1