Ekspansja inwestycyjna Eko-Okien na Śląsku

Red.: PG |Data publikacji: 2021-06-02

Podczas konferencji prasowej z udziałem Mateusza Kłoska, prezesa Eko-Okien oraz Mieczysława Kiecy, prezydenta Wodzisławia Śląskiego, ogłoszono zakup ziemi na terenie miasta pod budowę zakładu produkcyjnego. Zakład powstanie w sąsiedztwie okiennej fabryki KNS.

Eko-Okna zakupiły w Wodzisławiu Śląskim 17 ha terenu inwestycyjnego, na którym ma docelowo powstać nowy zakład produkcyjny. Potwierdza to wcześniejsze doniesienia o takich planach firmy. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Według zapewnień Mateusza Kłoska, prezesa Eko-Okien, nowe hale miałyby zostać postawione w przyszłym roku, a start produkcji planowany jest na wrzesień 2022 r.

Mateusz Kłosek, prezes Eko-Okien:

Od 1998 roku rozwijamy się organicznie. Zaczynaliśmy jako firma pięcioosobowa, a obecnie zatrudniamy około 7 tysięcy osób. Chcielibyśmy dalej się rozwijać, dlatego potrzebujemy nowego miejsca. Jeśli chodzi o Kornice, to jest to wspaniałe miejsce, dające wspaniałe możliwości, w którym otrzymaliśmy wparcie od tamtejszej administracji, co pomogło nam się tak rozwinąć. Jest tu pewne ryzyko, bo Kornice to miejsce które znamy, w którym dobrze się czujemy i wiemy jak funkcjonuje, bo mamy to sprawdzone przez kilkanaście lat, a teraz chcemy budować nowy zakład w nowym miejscu. Chcielibyśmy, by współpraca tutaj funkcjonowała co najmniej tak samo dobrze jak w Kornicach. Oczekujemy wsparcia od miejscowych władz. Firmę tworzą też oczywiście pracownicy, więc liczymy na to, że będziemy mogli na tym terenie pozyskać oddaną grupę ludzi, która będzie chciała związać z nasza firmą przyszłość. Jako Eko-Okna postaramy się też z naszej strony dostosować naszą ofertę, by była ona lepsza od tej, jaką może lokalnie zaproponować konkurencja. Chcemy tworzyć tu nie tylko zakład, ale robić też to, co udaje nam się realizować w Kornicach – inwestujemy tam w infrastrukturę budujemy przedszkole, angażujemy się w wiele inicjatyw. Może być wiele plusów z tej współpracy . Chcielibyśmy wpisać się pozytywnie w to miejsce.

Wodzisław Śląski jest oddalony od Kornic, w których mieści się siedziba firmy, o ok. 35 km. Lokalizacja zakładu otworzyłaby przed Eko-Oknami duży rynek pracy. Według informacji podanych w miejskim serwisie internetowym Wodzisławia Śląskiego, w zasięgu 100 km od miasta mieszka ok. 9 mln ludzi. Smaczkowi tej lokalizacji dodaje jednak fakt, że w jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zakład produkujący okna: KNS – Śląska Fabryka Okien. Jest to firma założona przed 12 laty przez byłych menedżerów Eko-Okien. Nowy, a przy tym tak duży konkurent, będzie miał zapewne wpływ na funkcjonowanie tej firmy, choć jak zapewniają w Eko-Oknach to sąsiedztwo jest zupełnie przypadkowe.

W nowym zakładzie zatrudnienie może znaleźć około 1000 pracowników, z czego część będą stanowić osoby pracujące już w Eko-Oknach, które do tej pory dojeżdżały do Kornic z powiatu wodzisławskiego i rybnickiego. Miasto zlokalizowane jest w pobliżu autostrady A1, która łączy się w pobliżu Wodzisławia z czeską autostradą D1. Włodarze miasta zapowiedzieli ulgi podatkowe dla producenta stolarki oraz pomoc w rekrutacji. Prezydent miasta powiedział też podczas konferencji, że planowane jest wybudowanie budynków mieszkalnych z myślą o nowych pracownikach zakładu produkcyjnego.

Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego:

Tak duży inwestor, który wchodzi do naszej strefy inwestycyjnej, to szansa na szeroki rozwój infrastruktury miejskiej, jak i na rozwój samego miasta. Dlatego poza przygotowaniem infrastruktury, na którą umówiliśmy się z inwestorem, planujemy z partnerami, w postaci powiatu wodzisławskiego i Zarządu Dróg Wojewódzkich dokonać niezbędnej modernizacji węzłów komunikacyjnych, ponieważ napływ bardzo dużej liczby nowych pracowników do Wodzisławia to duma, ale też komunikacyjne wyzwania, na które musimy się przygotować. Chcemy rozwinąć sieć usług opieki nad najmłodszymi. W pierwszym etapie uruchomimy odpowiednią liczbę oddziałów przedszkolnych. Tam, gdzie będzie to kluczowe z punktu widzenia naboru pracowniczego. W drugim etapie planujemy budowę przedszkola w Kokoszycach dla całej strefy ekonomicznej, która tam się rozwija.

Co będzie produkowane w Wodzisławiu Śląskim? Według Tomasza Marka, dyrektora zarządzającego w Eko-Oknach, z nowej fabryki wyjeżdżałyby produkty z wielu kategorii produktowych.

Tomasz Marek, dyrektor zarządzający firmy Eko-Okna:

Mamy tu zamiar w zasadzie powielać to co mamy w Kornicach, żeby nasze możliwości produkcyjne były większe i żebyśmy mogli eksportować nasze produkty do kolejnych krajów i trafiać na nowe rynki. Zamierzamy produkować tu stolarkę PCW, aluminiową, okna nietypowe, rolety, a w ślad za tym powstanie lakiernia i inne rodzaje produkcji pomocniczej.   

Zobacz również

Weru stworzyło drzwiowego Tindera

Weru stworzyło drzwiowego Tindera

Niemiecka firma Weru stworzyła internetowy serwis, który działa na podobnej zasadzie, jak aplikacja randkowa Tinder. Użytkownicy mogą wybrać w niej pasujące do ich typu osobowości zdjęcia, na których podstawie proponowany jest później model drzwi wejściowych.

Alufactory inwestuje w produkcję aluminium

Alufactory inwestuje w produkcję aluminium

Alufactory kupiło i zainstalowało nową linię do produkcji ślusarki aluminiowej. Firma dotychczas specjalizowała się w obróbce metali.

Rekordowe wyniki w Norsk Hydro

Rekordowe wyniki w Norsk Hydro

Norsk Hydro poinformował o wynikach ze sprzedaży z trzeciego kwartału. Wyniki spółki były rekordowe, jednak rynek aluminium jest trudny.

1