Eko-Okna wchodzą w energetykę!

Red.: |Data publikacji:

Eko-Okna kupiły ponad 10 proc. akcji Rafako. Producent stolarki stał się w ten sposób drugim, największym udziałowcem spółki.

Eko-Okna nabyły ponad 16,3 milionów akcji spółki Rafako, co daje 10,13 proc. akcji. Producent stolarki z Kornic koło Raciborza stał się w ten sposób 16 lutego drugim, największym udziałowcem spółki. Pierwszym jest PBG, która posiada 26,4 proc. udziałów Rafako. PBG znajduje się w likwidacji, co według ekspertów przyczyniło się także do trudnej sytuacji finansowej Rafako. Z kolei trzecim udziałowcem w Rafako jest Polski Fundusz Rozwoju, który posiada 7,84 proc. akcji.

Rafako to przedsiębiorstwo działające w segmencie energetyki, zajmuje się m.in. wykonawstwem bloków energetycznych i urządzeń związanych z produkcją energii. Spółka ma swoją siedzibę w Raciborzu. Jak podają raciborskie Nowiny, Mateusz Kłosek, właściciel Eko-Okien w wywiadzie dla gazety przyznał, że zdecydował się na inwestycję w Rafako, bo jest odpowiedzialnym mieszkańcem Raciborza. Zależy mu na Rafako, dlatego zdecydował się na zakup akcji i chce, by firma rozkwitała.

Inwestycja w Rafako oznacza wejście producenta stolarki w zupełnie nowy segment – energetykę. Jednak ta inwestycja może przysporzyć wiele trudności, bo raciborska spółka zmaga się przede wszystkim z kłopotami finansowymi. Ponadto Rafako jest w sporze z Tauronem w sprawie bloku 910 MW w Jaworznie. Obie firmy zarzucają sobie niekompetencje – Tauron twierdzi, że Rafako wadliwie wykonało blok, a Rafako – że Tauron korzystał z niskiej jakości węgla, co doprowadziło do awarii.

Zobacz również

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Zbliża się termin ME-EXPO 2023 - największych włoskich targów dla branży budowlanej. Organizatorzy zaproponowali nową formułę tej imprezy, dobywającej się co dwa lata.

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty poinformowała o szacunkowych wynikach za trzeci kwartał. W tym okresie Aluprof osiągnął wzrost przychodów ze sprzedaży.

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

1