Eko-Okna i Drutex na liście największych firm prywatnych

Red.: |Data publikacji:

Najwięksi polscy producenci okien, kornickie Eko-Okna oraz bytowski Drutex, znaleźli się na liście największych firm prywatnych w Polsce, opublikowanej w listopadowym wydaniu miesięcznika Forbes. Druteksu zabrakło natomiast na liście największych eksporterów, gdzie Eko-Okna z wartością 2,25 mld zł, zajęły miejsce 51, tuż za Grupą Kęty.

Największa polska firma prywatna to sieć sklepów Dino Tomasza Biernackiego, której wartość jest obecnie wyceniana na ponad 30 mld zł. W siódmej edycji Rankingu Największych Polskich Firm Prywatnych miesięcznika Forbes znalazły się również trzy firmy związane z branżą stolarki. Na miejscu 22. ulokowano firmę Arkadiusza Musia – Press Glass, której wartość wyceniono na ponad 3,5 mld zł. Znacznie mniej, bo 2,2 mld zł przypisano w tym roku wartości firmy Eko-Okna Mateusza Kłoska i jego Fundacji. Eko-Okna zajęły w tegorocznym zestawieniu Forbesa miejsce 40., tuż przed Druteksem na miejscu 44. Firmę Leszka Gierszewskiego wyceniono tym razem na nieco ponad 2 mld zł. Aby znaleźć się w tym roku na liście największych firm prywatnych, należało mieć przedsiębiorstwo o wartości prawie miliarda złotych, bo ostatni na liście Satel (miejsce 100.) oszacowany został na wartość 971 mln zł.

To samo wydanie Forbesa przyniosło również zestawienie największych eksporterów z Polski, a warunkiem znalezienia się w tym gronie była ubiegłoroczna wartość eksportu przekraczająca wartość 1,2 mld zł. Spośród firm związanych z naszą branżą tylko Eko-Okna i Grupa Kęty spełniły, zdaniem redakcji Forbesa, ten warunek. Grupa Kęty znalazła się w pierwszej 50-tce zestawienia z wartością 2,29 mld zł eksportu, a Eko-Okna zajęły tu miejsce 51., wykazując ubiegłoroczny eksport o niewiele mniejszej wartości, bo 2,25 mld zł. Innych firm okienno-drzwiowych tu nie sklasyfikowano. Natomiast największym polskim eksporterem w roku 2021 był Orlen, który za granicę wysłał towary i surowce o wartości ponad 114 mld zł. Ten rok przyniesie wiele zmian w gronie polskich eksporterów, a w wydaniu 2023 znajdzie się zapewne także kilka innych spółek z branży stolarki.

Zdaniem analityków cytowanych przez redakcję Forbesa eksport towarów z Polski urósł również znacząco w tym mijającym roku, a w sezonie 2023 ma nadal rosnąć i to dwucyfrowo. Na tej podstawie można formułować opinię, że spowolnienie w europejskiej gospodarce eksporterów dotknie najmniej. Spadek popytu odczują natomiast ci producenci, którzy sprzedają wyłącznie na rynku krajowym. Producenci okien i drzwi są przy tym i tak w lepszej sytuacji, gdyż dla nich spadek popytu w nowym budownictwie może zostać zrównoważony wzrostem zapotrzebowania na energooszczędną stolarkę w programach termomodernizacji budynków.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1