Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił start naboru wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Dzięki uzyskanym środkom efektywność energetyczna placówek edukacyjnych ma się poprawić m.in. poprzez modernizację źródeł ciepła.
Nowy program „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” daje jednostkom samorządowym szansę na realizację kompleksowych inwestycji energetycznych. Samorządy mogą otrzymać do 100 proc. bezzwrotnego dofinansowania wydatków kwalifikowalnych z Krajowego Planu Odbudowy na termomodernizację budynków. Budżet programu wynosi ponad 1,29 mld złotych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministrę Paulinę Hennig-Kloskę kwota ta stanowi pierwszy etap programu. Resort nie wyklucza zwiększenia środków na ten cel. Dalsze postępowanie zależeć będzie od efektów ogłoszonego 3. września naboru i oceny jego wyników. Według szacunków środki powinny pokryć koszty termomodernizacji 250 placówek, co ma spowodować spadek zapotrzebowania na energię na poziomie 30 proc.
Efektywność energetyczna w szkołach. Jakie są cele i zakres programu?
Program, finansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, ma na celu wsparcie inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej w szkołach i przedszkolach. Obejmuje on wymianę lub modernizację źródeł ciepła oraz wprowadzenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE). Zakres modernizacji musi wynikać z posiadanego audytu energetycznego. Minimalna redukcja zapotrzebowania na energię pierwotną budynków powinna być na poziomie 30 proc., a końcowa co najmniej 25 proc. Kluczowym elementem w ramach inwestycji są także działania edukacyjne i prozdrowotne. Akcje promujące poprawę jakości powietrza i świadomości klimatycznej mogą stanowić maksymalnie 10 proc. całkowitych kosztów projektu.
Warunki udziału i intensywność dofinansowania
Wsparcie poprawy efektywności energetycznej w placówkach oświatowych w ramach programu jest bezzwrotne i wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że koszt na metr kwadratowy powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza nie może przekroczyć 1400 zł. Koszty kwalifikowane mogą być uznane od 1 lutego 2020 r. do 30 czerwca 2026 r. Nabór skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, które mogą składać wnioski wyłącznie w formie elektronicznej, przez aplikację WOD2021 (CST2021). Termin ich składania mija 30 grudnia 2024 r.
Więcej szczegółów na stronie NFOŚiGW.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...