Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił start naboru wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Dzięki uzyskanym środkom efektywność energetyczna placówek edukacyjnych ma się poprawić m.in. poprzez modernizację źródeł ciepła.
Nowy program „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” daje jednostkom samorządowym szansę na realizację kompleksowych inwestycji energetycznych. Samorządy mogą otrzymać do 100 proc. bezzwrotnego dofinansowania wydatków kwalifikowalnych z Krajowego Planu Odbudowy na termomodernizację budynków. Budżet programu wynosi ponad 1,29 mld złotych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministrę Paulinę Hennig-Kloskę kwota ta stanowi pierwszy etap programu. Resort nie wyklucza zwiększenia środków na ten cel. Dalsze postępowanie zależeć będzie od efektów ogłoszonego 3. września naboru i oceny jego wyników. Według szacunków środki powinny pokryć koszty termomodernizacji 250 placówek, co ma spowodować spadek zapotrzebowania na energię na poziomie 30 proc.
Efektywność energetyczna w szkołach. Jakie są cele i zakres programu?
Program, finansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, ma na celu wsparcie inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej w szkołach i przedszkolach. Obejmuje on wymianę lub modernizację źródeł ciepła oraz wprowadzenie rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE). Zakres modernizacji musi wynikać z posiadanego audytu energetycznego. Minimalna redukcja zapotrzebowania na energię pierwotną budynków powinna być na poziomie 30 proc., a końcowa co najmniej 25 proc. Kluczowym elementem w ramach inwestycji są także działania edukacyjne i prozdrowotne. Akcje promujące poprawę jakości powietrza i świadomości klimatycznej mogą stanowić maksymalnie 10 proc. całkowitych kosztów projektu.
Warunki udziału i intensywność dofinansowania
Wsparcie poprawy efektywności energetycznej w placówkach oświatowych w ramach programu jest bezzwrotne i wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że koszt na metr kwadratowy powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza nie może przekroczyć 1400 zł. Koszty kwalifikowane mogą być uznane od 1 lutego 2020 r. do 30 czerwca 2026 r. Nabór skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, które mogą składać wnioski wyłącznie w formie elektronicznej, przez aplikację WOD2021 (CST2021). Termin ich składania mija 30 grudnia 2024 r.
Więcej szczegółów na stronie NFOŚiGW.
Zobacz również
Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców
Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!
Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025
Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.
Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)
Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.