Materiały budowlane drożeją na całym świecie. Jest to efekt rosnących cen surowców, takich jak metale czy drewno.
Wzrost cen materiałów budowlanych w lipcu jest skokowy. Według danych GUSu w lipcu ceny w budownictwie wzrosły o 3,9 proc., jednak patrząc na podsumowanie od Polskich Składów Budowlanych widać, że ceny są wyższe o 8,3 proc. w stosunku do lipca 2020 r. Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślają, że w danych opublikowanych przez PSB odbija się rzeczywista sytuacja cenowa na rynku budowlanym. To efekt zmian na rynkach światowych.
Na londyńskiej giełdzie Metal Exchange od listopada 2020 r. za tonę zbrojeń stalowych trzeba zapłacić o 200 dolarów więcej. Wysokie ceny utrzymają się prawdopodobnie do końca tego roku. Podobnie wygląda sytuacja na rynku drewna. W maju notowane były największe niedobory tego surowca, a obecnie wzrost cen drewna obserwowany jest na poziomie 15-30 proc. we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Dlatego w składach budowlanych rosną ceny produktów drewnopochodnych oraz tych zawierających metale.
Dużym problemem jest też niedobór polistyrenu, wykorzystywanego do produkcji styropianu. W związku z tym drożeją drastycznie produkty do wykonywania ociepleń budynków, ale i chemia budowlana. Ekonomiści zakładają, że czeka nas kolejna podwyżka.
Jacek Michalak, prezes Grupy Selena w rozmowie z Interią powiedział:
Reagujemy elastycznie, dostosowując naszą strategię do poszczególnych rynków. Musimy mieć na uwadze zarówno możliwość osiągania akceptowalnych dla nas marż, jak i zachowania określonych udziałów w rynku oraz utrzymania dotychczasowych klientów. Tym samym nie zawsze da się w pełni i szybko podnieść ceny produktów adekwatnie do zwyżek kosztów zakupu surowców. Rok odprężenia po pandemii okazuje się trudniejszy niż czas zamrożenia, popyt na chemię budowlaną jest spory, ale dostawy surowców problematyczne.
Oprócz wyższych cen surowca, rosną także koszty transportu, energii i pracy. Dlatego drożeją materiały budowlane i w efekcie budowa mieszkań staje się coraz bardziej kosztowna. Jednak analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się, że do końca tego roku sytuacja na rynku cen materiałów budowlanych powinna się ustabilizować.
Tagi
drewnoGiełdaLondn Metal Exchangemateriały budowlanePolski Instytut EkonomicznyPolskie Składy BudowlanePSBSelenastalZobacz również
MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój
Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025
Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.
Lista 100 najbogatszych Polaków
Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.