Przemysł drzewny mierzy się z ogromnymi problemami. Branża mówi nawet o dramatycznej sytuacji. Firmy apelują do premiera o działanie.
W tym roku drastycznie wzrosły średnie ceny drewna, co jest efektem decyzji podjętej przez Lasy Państwowe. Informują o tym organizacje skupiające firmy branży drzewnej, meblarskiej, a także stolarki otworowej. Przygotowały one list otwarty skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym apelują o działanie. Chodzi przede wszystkim o zmianę zasad sprzedaży drewna prowadzonej przez Lasy Państwowe. Organizacje odnoszą się głównie do najnowszej decyzji Lasów Państwowych z 21 września.
W liście do premiera wskazują, że są to:
zmiany do kryteriów, parametrów i sposobu wartościowania ofert zakupu drewna na 2023 rok, których skutkiem będzie kolejny znaczący wzrost cen bazowych drewna. Ceny wyjściowe według nowego algorytmu wzrosną o 40 proc., co przełoży się na wzrost kosztów zakupu drewna o co najmniej 50-60 proc.!
Branża informuje, że już obecnie firmy borykają się z ogromnymi wzrostami cen drewna oraz energii. Kolejna podwyżka wprowadzona przez Lasy Państwowe dla wieloletnich klientów może spowodować kryzys w branży drzewnej i utratę ok. 100 tys. stanowisk pracy. Jak tłumaczą organizacje, polityka Lasów Państwowych prowadzi do sytuacji, w której płyty drewnopochodne w naszym kraju są droższe od importowanych, a deski kupowane za granicą są tańsze niż surowe drewno kupowane w Lasach Państwowych przez tartaki.
Przedstawiciele branży rozmawiali w ostatnich miesiącach z Lasami Państwowymi, a także były próby kontaktu z Kancelarią Premiera Rady Ministrów, Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Jednak próby zakończyły się fiaskiem, organizacje podsumowują efekt tych działań na końcu listu:
Nasze merytoryczne postulaty zostały w zasadzie całkowicie zignorowane, a wspomniane instytucje rządowe nie chciały nawet odpowiedzieć na nasze prośby o spotkanie. Jedynie Rada Dialogu Społecznego w Uchwale nr 110 z 30. marca wskazała na pilną konieczność modyfikacji zasad sprzedaży drewna i zwiększenia puli drewna dla przemysłu w Polsce, na co instytucje rządowe w żaden sposób nie odpowiedziały.
List otwarty do Premiera przygotowały: Stowarzyszenie Papierników Polskich (SPP), Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce (SPPDwP), Polski Komitet Narodowy EPAL (PKN EPAL), Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM), Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego (PIGPD), Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD), Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego (SPT), Koalicja na Rzecz Polskiego Drewna, Zespół Roboczy przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego (OZPPD).
Zobacz również
Program „Czyste Powietrze” zawieszony!
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakomunikował, że wraz z końcem roku zostanie zawieszony program "Czyste Powietrze". Zawieszenie potrwa do czasu wprowadzenia zmian w regulaminie programu.
Nowe „Vademecum: okna z PCW” dostępne na naszym portalu
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym "Vademecum: okna z PCW", które właśnie pojawiło się na naszym portalu. To kompendium wiedzy przeznaczone dla wszystkich profesjonalistów z branży stolarki otworowej.
Grupa Roto raportuje rok 2024
Grupa Roto utrzyma w roku obrotowym 2024 sprzedaż netto i zyski na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego.