Firma Dovista zdecydowała się w 2016 r. na zainwestowanie 50 mln euro w zakład produkcyjny w Mariampolskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na Litwie. W dniu 23 października została otwarta nowa fabryka.
Duże inwestycje na Litwie
Dovista z siedzibą w Wędkowych na Pomorzu należy do duńskiego koncernu VKR i jest największym producentem okien drewnianych w Polsce. Niemal wszystkie wyroby wytwarzane przez Dovistę są eksportowane. Mimo dynamicznego rozwoju w Polsce, firma podjęła decyzję o kolejnych inwestycjach poza granicami naszego kraju – na Litwie. Jak podała Mariampolska Specjalna Strefa Ekonomiczna, producent zadeklarował, że do 2020 r. zainwestuje na Litwie 50 mln euro i zatrudni 300 pracowników.
To jednak nie koniec planów inwestycyjnych na Litwie. Do roku 2026 producent okien zamierza wydać co najmniej 100 mln euro w moce produkcyjne i zatrudnić ok. 1000 nowych pracowników. Stolarka, która zostanie wytworzona w Mariampolu trafi na rynki zagraniczne do Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Norwegii i Niemiec.
Jedna z inwestycji została właśnie otwarta. To fabryka, w której odbywać się będzie produkcja sosnowych ram okiennych oraz drzwi stalowych. Wartość tej wynosi ok. 45 mln euro, a pracę w niej rozpocznie 100 nowych pracowników. Na uroczystym otwarciu pojawili się premier Litwy, Saulius Skvernelis oraz Ambasador Królestwa Danii Dan Edie Fredriksen.
Dlaczego Litwa?
Dovista informuje, że na wyborze Mariampolu zaważyła dobra infrastruktura oraz profesjonalna obsługa podczas procesu przygotowawczego ze strony władz miasta i Ministerstwa Gospodarki Republiki Litewskiej.
Litewskie Ministerstwo Gospodarki zamierza utworzyć klaster drzewny. Ta inicjatywa pomogłaby rozwinąć się przemysłowi drzewnemu na Litwie. Jednym z członków nowego klastra będzie Ikea. Firma również planuje inwestycje w tym kraju – również przy granicy z Polską. Szwedzki koncern wyda ok. 47 mln euro na budowę nowej fabryki.
Czy ta inwestycja wpłynie na suwalski rynek pracy?
Czy inwestycje w nową fabrykę zaszkodzą polskiej branży? Okna będą eksportowane, więc ich sprzedaż nie wpłynie bezpośrednio na konkurencyjność produktów na polskim rynku.
Pojawia się jednak inny problem – brak rąk do pracy. W Suwałkach znajduje się wielu producentów okien i drzwi, jak CDM, Stollar czy CAL. Budowane są także zakłady produkcyjne z innych branż. Pojawia się tu możliwość dla polskich pracowników, którzy mogą szukać bardziej atrakcyjnej pracy w Mariampolu lub w konkurencyjnych branżach. Czy tak się stanie? Czy przedsiębiorstwa nie podejmą walki w stylu „kto da więcej”, by pozyskać pracowników? Obecnie trudno odpowiedzieć na te pytania. Fabryka dopiero ruszyła i wkrótce przekonamy się o jej ekonomicznym wpływie na Suwalszczyznę.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".