Dovista wybrała Litwę

Autor: |Data publikacji:

Firma Dovista zdecydowała się w 2016 r. na zainwestowanie 50 mln euro w zakład produkcyjny w Mariampolskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na Litwie. W dniu 23 października została otwarta nowa fabryka.

Duże inwestycje na Litwie

Dovista z siedzibą w Wędkowych na Pomorzu należy do duńskiego koncernu VKR i jest największym producentem okien drewnianych w Polsce. Niemal wszystkie wyroby wytwarzane przez Dovistę są eksportowane. Mimo dynamicznego rozwoju w Polsce, firma podjęła decyzję o kolejnych inwestycjach poza granicami naszego kraju – na Litwie. Jak podała Mariampolska Specjalna Strefa Ekonomiczna, producent zadeklarował, że do 2020 r. zainwestuje na Litwie 50 mln euro i zatrudni 300 pracowników.

To jednak nie koniec planów inwestycyjnych na Litwie. Do roku 2026 producent okien zamierza wydać co najmniej 100 mln euro w moce produkcyjne i zatrudnić ok. 1000 nowych pracowników. Stolarka, która zostanie wytworzona w Mariampolu trafi na rynki zagraniczne do Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Norwegii i Niemiec.

Jedna z inwestycji została właśnie otwarta. To fabryka, w której odbywać się będzie produkcja sosnowych ram okiennych oraz drzwi stalowych. Wartość tej wynosi ok. 45 mln euro, a pracę w niej rozpocznie 100 nowych pracowników. Na uroczystym otwarciu pojawili się premier Litwy, Saulius Skvernelis oraz Ambasador Królestwa Danii Dan Edie Fredriksen.

Siedziba Dovisty w Polsce.

Dlaczego Litwa?

Dovista informuje, że na wyborze Mariampolu zaważyła dobra infrastruktura oraz profesjonalna obsługa podczas procesu przygotowawczego ze strony władz miasta i Ministerstwa Gospodarki Republiki Litewskiej.

Litewskie Ministerstwo Gospodarki zamierza utworzyć klaster drzewny. Ta inicjatywa pomogłaby rozwinąć się przemysłowi drzewnemu na Litwie. Jednym z członków nowego klastra będzie Ikea. Firma również planuje inwestycje w tym kraju – również przy granicy z Polską. Szwedzki koncern wyda ok. 47 mln euro na budowę nowej fabryki.

Wędkowy, wioska okienna Dovisty.

Czy ta inwestycja wpłynie na suwalski rynek pracy?

Czy inwestycje w nową fabrykę zaszkodzą polskiej branży? Okna będą eksportowane, więc ich sprzedaż nie wpłynie bezpośrednio na konkurencyjność produktów na polskim rynku.

Pojawia się jednak inny problem – brak rąk do pracy. W Suwałkach znajduje się wielu producentów okien i drzwi, jak CDM, Stollar czy CAL. Budowane są także zakłady produkcyjne z innych branż. Pojawia się tu możliwość dla polskich pracowników, którzy mogą szukać bardziej atrakcyjnej pracy w Mariampolu lub w konkurencyjnych branżach. Czy tak się stanie? Czy przedsiębiorstwa nie podejmą walki w stylu „kto da więcej”, by pozyskać pracowników? Obecnie trudno odpowiedzieć na te pytania. Fabryka dopiero ruszyła i wkrótce przekonamy się o jej ekonomicznym wpływie na Suwalszczyznę.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".