Europejski dostawca stolarki rozpoczął rozmowy z firmą Tryba. Finalizowana transakcja będzie drugim przejęciem Dovisty w tym roku.

Wzmocnienie pozycji w Europie
Dovista planuje akwizycję firmy Tryba. Jest to francuski producent okien i drzwi wejściowych z PCW, aluminium i tworzywowo-aluminiowych. Jak podkreśla Dovista, oznaczałoby to strategiczne wejście do Francji. Ponadto wzmocniłoby pozycję spółki w Europie. Francuska firma skupiłaby się z kolei na zorientowaniu na klienta, rzemiośle, jakości i zrównoważonym rozwoju.
Przejęcie nie jest jeszcze realizowane. Zostanie przedstawione odpowiednim organom przedstawicielskim pracowników, ponadto podlega zwyczajowym zatwierdzeniom regulacyjnym.
Jak podkreślił Allan Lindhard-Jørgensen, dyrektor generalny Dovisty:
Tryba byłaby świetnym uzupełnieniem naszej unii odrębnych marek. Dzięki swojej szanowanej marce, wykwalifikowanemu zespołowi i możliwościom produkcyjnym zapewniłaby mocną platformę do przyspieszenia wzrostu na interesującym rynku i poza nim.
Po zakończeniu procesu akwizycji, będzie to drugie przejęcie dokonane przez Dovistę w 2025 r. O akwizycji firmy 4B ze Szwajcarii pisaliśmy na naszym portalu. Cała procedura rozpoczęła się w grudniu 2024 r., a została sfinalizowana na początku bieżącego roku.
Przejęcie zwiększa portfolio marek należących do Dovisty
Tryba jest firmą rodzinną, która powstała w 1980 roku. Od 2004 roku należała do grupy Atrya, założonej przez Johannesa Trybę. Jej domeną jest rynek renowacji mieszkań. Firma oprócz stolarki budowlanej produkuje również pergole. W swoich zakładach produkcyjnych zatrudnia ponad 590 osób i dysponuje ponad 300 punktami sprzedaży we Francji i Belgii.
Dovista zaś – również firma rodzinna – obecnie skupia 12 odrębnych marek, oferuje też platformę e-commerce i zatrudnia ponad 6,5 tys. pracowników. Spółka jest obecna na rynkach skandynawskich – w Danii, Norwegii, Szwecji. Ponadto działa w Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Szwajcarii i Polsce. Akwizycja francuskiej spółki zwiększa obecność Dovisty w Europie.
Spółka jest w 100 proc. własnością duńskiego rodzinnego holdingu VKR i jednocześnie częścią Grupy VKR. W roku 2024 osiągnęła przychód w wysokości 28,8 mld koron duńskich. Z tej kwoty 21,1 mld wypracował Velux, a 6,8 mld Dovista.
W Polsce działa spółka Dovista Polska z siedzibą w Wędkowych. Ma tutaj 8 fabryk, gdzie produkowane są okna i drzwi marek Rationel i Velfac. W kwietniu 2024 r. firma zgłosiła projekt nabycia automatycznych linii lakierniczych w ramach KPO w grupie inwestycji wspierających robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw. Kwota zamówienia to 2 640 000 euro.
Zobacz również
Niepokój wokół Eko-Okien. Pracownicy alarmują o cięciach świadczeń i możliwym zamknięciu fabryki
Pracownicy Eko-Okien alarmują o wstrzymaniu premii i zwolnieniach. Firma milczy, a sytuacja finansowa budzi coraz więcej pytań.
Nowości produktowe w branży stolarki – przegląd czerwiec 2025
Prezentujemy nowości produktowe czerwca 2025. Producenci wprowadzili do oferty m.in. nowe okna aluminiowe i z PCW, panele drzwiowe i pergole.
Coraz mniej nowych mieszkań. Budownictwo mieszkaniowe słabnie w 2025 roku
Budownictwo mieszkaniowe z miesiąca na miesiąc odnotowuje spadki. Od początku roku 2025 taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim na rynku deweloperskim.