Dormakaba zaprezentowała wyniki z ostatnich sześciu miesięcy. Sprzedaż netto wyniosła 1,227 mld franków i była niższa o 11,4 proc. w stosunku do roku ubiegłego.
Dormakaba podsumowała pierwsze półrocze w roku obrotowym 2020/2021, zakończone 31 grudnia 2020 r. Był to okres, w którym na wyniki firmy negatywnie oddziaływała pandemia, a także wysoki kurs franka. Spółka wiosną w zeszłym roku zdecydowała się na wprowadzenie programu restrukturyzacyjnego i cięcia kosztów. Polegały one przede wszystkim na redukcji zatrudnienia do 1100 etatów, głównie w Azji i obu Amerykach. Dzięki tym działaniom udało się skompensować negatywny wpływ COVID-19 na wyniki handlowe.
Przychody netto ze sprzedaży wyniosły 1,227 mldfranków w stosunku do 1,385 mld franków w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Jest to spadek o 11,4 proc. Natomiast wartość EBITDA Grupy w tym roku to 181,9 mln franków w stosunku do 214,1 mln. Z kolei zysk netto to kwota 99,9 mln w porównaniu do 119,4 mln w roku poprzednim.
W omawianym okresie Dormakaba wydała 56,2 mln euro na inwestycje. Środki zostały przeznaczone na transformację cyfrową, innowacje i zrównoważony rozwój. Firma zauważyła, że pandemia przyspieszyła wprowadzanie na rynek wiele rozwiązań, takich jak bezdotykowe systemy dostępu. Dormakaba opracowała na przykład terminal do rozpoznawania twarzy. Urządzenie można zintegrować z drzwiami automatycznymi czy bramkami, co umożliwia bezdotykowy dostęp do budynków.
Zarząd Dormakaby poinformował także, że od 1 kwietnia 2021 nastąpi zmiana na stanowisku prezesa, nowym szefem firmy zostanie Sabrina Soussan. Obecnie Grupą zarządza Riet Cadonau. Był on od 2011 r. prezesem Kaby, a od 2015 r. zarządzał, już po połączeniu obu przedsiębiorstw, Dormakabą Group. O planowanych zmianach w zarządzie pisaliśmy TUTAJ.
Zobacz również
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.
Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025
Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.