Domy będą zarządzane przez sztuczną inteligencję

Red.: |Data publikacji:

Cyfrowe zarządzanie mieszkaniem czy budynkiem staje się coraz bardziej popularne. Firmy oceniają, że czeka nas rewolucja w tej dziedzinie.

Somfy niedawno zleciło badanie na temat preferencji Polaków jeśli chodzi o inteligentne budynki. Okazało się, że 40 proc. ludzi korzysta z urządzeń, które można umieścić w grupie smart. Przy czym ok. 60 proc. Polaków zadeklarowało, że zamierza inwestować w nowoczesne rozwiązania. Przede wszystkim ludzie chcą sterować oświetleniem, ogrzewaniem, zamontować monitoring, a także zainstalować zautomatyzowane osłony. Klienci coraz częściej wybierają rozwiązania zintegrowane w jednym systemie.

Rozwiązania typu smart home pojawiają się w nowych domach, mieszkaniach, ale także coraz częściej instalowane są w istniejących już budynkach. Co ciekawe, zaczynają powoli być wybierane przez administratorów budynków wielomieszkaniowych. Nawet na starych osiedlach firmy administracyjne inwestują w nowoczesne rozwiązania. Pojawiają się sterowane za pomocą smartfona szlabany, bramy czy drzwi wejściowe do budynków.

Digitalizacja następuje w wielu sektorach budownictwa. Według innego raportu, tym razem przygotowanego przez Deloitte pt. „2020 Commercial Real Estate Outlook”, proces cyfryzacji sektora nieruchomości będzie się pogłębiał. Firma oceniła globalnie rynek nieruchomości komercyjnych i poinformowała, że ponad 40 proc. uczestników tego rynku zamierza inwestować w nowoczesne technologie, a 5 proc. planuje znaczny wzrost nakładów na cyfryzację.

Foto: Drutex

Badacze rynku oceniają, że epidemia COVID-19 znacznie przyspieszyła procesy digitalizacji. Ludzie chętniej korzystają z aplikacji i usług cyfrowych, co często eliminuje dotykową obsługę urządzeń. Jak podaje portal administrator24.info, eksperci prognozują, że większe wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań pojawi się także u zarządców nieruchomości. Zintegrowane systemy pozwolą łatwiej administrować budynkiem. Tutaj mowa jest o automatyce, która nie tylko będzie spięta w jednym systemie, ale o rozwiązaniu, w którym wykorzystana zostanie sztuczna inteligencja. Administrator będzie potrzebował sztucznej inteligencji do analizy danych, które będą spływać na przykład z wielomieszkaniowego bloku. Eksperci oceniają, że wykorzystanie sztucznej inteligencji będzie kolejnym krokiem w rozwoju nowoczesnego budownictwa.

Zobacz również

Szyby do produkcji energii z Roltecu

Szyby do produkcji energii z Roltecu

Roltec zbuduje we Wrocławiu nową fabrykę do wytwarzania paneli fotowoltaicznych. Szklane panele mogą stanowić część szklanej fasady.

Koalicja Termomodernizacji – dołącz do inicjatywy!

Koalicja Termomodernizacji – dołącz do inicjatywy!

Podczas webinarium z 1 grudnia 2022 roku poznaliśmy założenia i szczegóły Koalicji Termomodernizacji, która ma pomóc branży zdobyć nowych klientów dzięki programom finansowania wymian okien i drzwi. Obecnie trwają zapisy do tej inicjatywy.

Kolejny dobry rok Budvaru

Kolejny dobry rok Budvaru

Budvar Centrum odnotuje w tym roku 25-proc. wzrost liczby sprzedanych okien, większy za granicą niż w Polsce. Szacuje się, że wartościowo ten wzrost będzie jeszcze większy.

1