Dobry rok dla branży pomimo słabszego finiszu

Red.: |Data publikacji:

Wciąż niekorzystne informacje na temat produkcji stolarki w ostatnich miesiącach roku potwierdziły również oficjalne dane GUS za listopad br. (o październikowych wynikach pisaliśmy TUTAJ). Produkcja drzwi drewnianych była w listopadzie co prawda o 5,6 proc. wyższa niż w październiku, ale było to jednocześnie wciąż o 25 proc. mniej niż w listopadzie 2021 roku. O 8 proc. niższa niż w październiku, ale o 24 proc. niż przed rokiem, była listopadowa produkcja drzwi stalowych. W przypadku drzwi aluminiowych wystąpił natomiast nieoczekiwany zwrot trendu: w listopadzie odnotowano aż 16 proc. wzrost w stosunku do października i nawet w odniesieniu do listopada 2021 było to więcej o 2,3 proc. Po jedenastu miesiącach roku 2022 wyprodukowano w Polsce o 17,6 proc. mniej drzwi drewnianych, o 5,8 proc. mniej drzwi tworzywowych oraz o 2,1 proc. mniej drzwi stalowych. Jedynie drzwi aluminiowych wyprodukowano w ciągu 11 miesięcy tego roku o 8,6 proc. więcej niż w okresie I-XI 2021.

Dużo lepiej po 11 miesiącach wygląda sytuacja w oknach. Co prawda okien drewnianych wytworzono o 1 proc. mniej niż przed rokiem, ale już okien tworzywowych było o niemal 2 proc. więcej niż rok temu, okien aluminiowych wyprodukowano nawet o 3 proc. więcej. Jednak i dla tego segmentu listopad 2022 nie był dobrym okresem, bo spadki produkcji w stosunku do października odnotowano w każdym niemal, poza aluminium, asortymencie materiałowym. W stosunku do listopada 2021 spadek ten wyniósł w oknach drewnianych o 21,4 proc. (o 6,4 proc. mniej niż w październiku br.) a w przypadku okien tworzywowych spadki wyniosły w granicach 3-4 proc.

Grudzień nie przyniósł prawdopodobnie większych zmian w proporcjach zmian, więc można powiedzieć chyba, że rok 2022 zakończył się dla większości segmentów przemysłu stolarki poziomami produkcji zbliżonymi do tych z roku 2021. Jedynie w przypadku drzwi drewnianych wystąpił wyraźny regres. Ale nawet w przypadku tego segmentu w wynikach finansowych producentów drzwi nie będzie zapewne dużych różnic w stosunku do wyników roku 2021. Producenci okien na pewno wykażą dużo wyższe przychody i prawdopodobnie wyższe zyski. To akurat dobry prognostyk przed czekającym tą branżę, trudniejszym okresem I półrocza roku 2023.

Zobacz również

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Zbliża się termin ME-EXPO 2023 - największych włoskich targów dla branży budowlanej. Organizatorzy zaproponowali nową formułę tej imprezy, dobywającej się co dwa lata.

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty poinformowała o szacunkowych wynikach za trzeci kwartał. W tym okresie Aluprof osiągnął wzrost przychodów ze sprzedaży.

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

1