Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Red.: |Data publikacji:

Najnowszy Biuletyn Kwartalny Stolarki, opracowany przez CAB po III kwartale br., przynosi informacje o dobrych wynikach produkcji i eksportu okien w naszym kraju. Pokazuje też dużo gorsze wyniki segmentu drzwi, gdzie odnotowaliśmy duży spadek produkcji, szczególnie tej jej części, która przeznaczona była na rynek krajowy.

Niekorzystne informacje na temat drzwi potwierdzają niestety również październikowe dane GUS (o wrześniowych wynikach pisaliśmy TUTAJ). Produkcja drzwi drewnianych była w październiku o 2,3 proc. niższa niż ta wrześniowa, ale równocześnie aż o 26,7 proc. niższa od produkcji z października 2021 roku. O 3 proc. niższa niż we wrześniu, ale o 15 proc. niż przed rokiem była październikowa produkcja drzwi stalowych. W przypadku drzwi aluminiowych październikowy spadek produkcji r/r wyniósł 19,5 proc. Po dziesięciu miesiącach roku 2022 wyprodukowano w Polsce o 17,6 proc. mniej drzwi drewnianych oraz o 8,2 proc. mniej drzwi tworzywowych. Drzwi metalowych wytworzono w tym okresie więcej niż w I-X 2021: stalowych o 7 proc. więcej, a aluminiowych więcej o 4,2 proc.

Dużo lepiej po 10 miesiącach wygląda sytuacja w oknach. Co prawda okien aluminiowych wytworzono o 3,2 proc. mniej niż przed rokiem, ale już okna drewniane były na poziomie ubiegłorocznym, a okien tworzywowych wyprodukowano o 2,3 proc. więcej. Jednak i dla tego segmentu październik 2022 nie był dobrym okresem, bo spadki produkcji w stosunku do września odnotowano w każdym asortymencie materiałowym. W stosunku do października 2021 spadek ten wyniósł w oknach drewnianych i aluminiowych w granicach 12-13 proc., a w przypadku okien tworzywowych produkcja była niższa o 6,4 proc. Są to już wyraźne sygnały o nadejściu okresu dekoniunktury na rynku stolarki budowlanej.

Dane GUS są mniej precyzyjne niż dane CAB, gdyż opierają się na produkcji przedsiębiorstw zatrudniających ponad 50 osób. Dane CAB zawierają również informacje z mniejszych firm, a ponadto dane z handlu zagranicznego (eksport/import). Biuletyn Kwartalny Stolarki dostępny jest na stronie internetowej Centrum Analiz Branżowych.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1