Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Red.: |Data publikacji:

Najnowszy Biuletyn Kwartalny Stolarki, opracowany przez CAB po III kwartale br., przynosi informacje o dobrych wynikach produkcji i eksportu okien w naszym kraju. Pokazuje też dużo gorsze wyniki segmentu drzwi, gdzie odnotowaliśmy duży spadek produkcji, szczególnie tej jej części, która przeznaczona była na rynek krajowy.

Niekorzystne informacje na temat drzwi potwierdzają niestety również październikowe dane GUS (o wrześniowych wynikach pisaliśmy TUTAJ). Produkcja drzwi drewnianych była w październiku o 2,3 proc. niższa niż ta wrześniowa, ale równocześnie aż o 26,7 proc. niższa od produkcji z października 2021 roku. O 3 proc. niższa niż we wrześniu, ale o 15 proc. niż przed rokiem była październikowa produkcja drzwi stalowych. W przypadku drzwi aluminiowych październikowy spadek produkcji r/r wyniósł 19,5 proc. Po dziesięciu miesiącach roku 2022 wyprodukowano w Polsce o 17,6 proc. mniej drzwi drewnianych oraz o 8,2 proc. mniej drzwi tworzywowych. Drzwi metalowych wytworzono w tym okresie więcej niż w I-X 2021: stalowych o 7 proc. więcej, a aluminiowych więcej o 4,2 proc.

Dużo lepiej po 10 miesiącach wygląda sytuacja w oknach. Co prawda okien aluminiowych wytworzono o 3,2 proc. mniej niż przed rokiem, ale już okna drewniane były na poziomie ubiegłorocznym, a okien tworzywowych wyprodukowano o 2,3 proc. więcej. Jednak i dla tego segmentu październik 2022 nie był dobrym okresem, bo spadki produkcji w stosunku do września odnotowano w każdym asortymencie materiałowym. W stosunku do października 2021 spadek ten wyniósł w oknach drewnianych i aluminiowych w granicach 12-13 proc., a w przypadku okien tworzywowych produkcja była niższa o 6,4 proc. Są to już wyraźne sygnały o nadejściu okresu dekoniunktury na rynku stolarki budowlanej.

Dane GUS są mniej precyzyjne niż dane CAB, gdyż opierają się na produkcji przedsiębiorstw zatrudniających ponad 50 osób. Dane CAB zawierają również informacje z mniejszych firm, a ponadto dane z handlu zagranicznego (eksport/import). Biuletyn Kwartalny Stolarki dostępny jest na stronie internetowej Centrum Analiz Branżowych.

Zobacz również

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN odnotowała około dwucyfrowy wzrost przychodów w sezonie 2022. Na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost firmy Neuffer, która w grupie specjalizuje się na sprzedaży stolarki online. W tym roku austriacka spółka liczy na rozwój rynku remontowego.

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO podsumował pierwszy kwartał pod względem finansowym. Firma odnotowała znaczący spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System podliczył wyniki handlowe z I kwartału. Firma odnotowała spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

1