Deceuninck skończył trudny rok z zyskiem

Autor: |Data publikacji:

Deceuninck podliczył rok pod względem handlowym. Spółce udało się wypracować dobry wynik operacyjny, mimo spadku wolumenu sprzedaży.

Deceuninck, dostawca systemów z PCW do stolarki otworowej, podsumował rok 2023. W tym okresie przychody wyniosły 866,1 mln euro w porównaniu do 974,1 mln, co oznacza spadek o 11 proc. Natomiast skorygowany wynik EBITDA to 117,9 w stosunku do 102,3, co oznacza wzrost o 15 proc. Z kolei zysk netto wyniósł 13,6 proc. w porównaniu do 7,6 mln euro, co daje wzrost 79-procentowy. Te dane pokazują poprawę wyników w stosunku do roku ubiegłego, mimo że sprzedaż pod kątem wolumenu była pod dużą presją i przychody netto są niższe niż rok wcześniej.

W minionym roku w maju udało się firmie m.in. otworzyć fabrykę w Donja Bistra w Chorwacji. Deceuninck także podsumował, że recyklingowi zostało poddanych 19,8 tys. ton odpadów. Dzięki zaś wykorzystaniu własnego recyklatu udało się uniknąć 37 tys. ton emisji CO2.

Francis Van Eeckhout, Executive Chairman w Deceuninck tak komentuje sytuację w Europie w minionym roku:

W Europie niestety popyt był niski. Wysokie stopy procentowe oraz inflacja wpłynęły na spadek zaufania klientów. Spowolnienie gospodarcze było najbardziej widoczne w Centralnej i Wschodniej Europie, podczas gdy w Południowej Europie widać było wciąż większą odporność niż na północy kontynentu. Ogłosiliśmy również zamiar restrukturyzacji naszej niemieckiej działalności. Jesteśmy przekonani, że jest to kluczowy krok w optymalizacji naszej europejskiej rentowności.

Jednocześnie prognozuje:

W 2024 r. zakładamy, że warunki rynkowe pozostaną trudne, szczególnie w Europie i Ameryce Północnej. Dlatego będziemy nadal koncentrować się na wynikach operacyjnych, realizacji strategicznych projektów i zapewnianiu wysokiej rentowności. Będziemy kontynuować inwestycje w nasz zaawansowany technologicznie zakład recyklingu w Diksmuide oraz w zwiększone wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu w naszych produktach poprzez instalację linii do ekstruzji.

Zobacz również

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.

Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025

Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025

Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.

Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie” dostępne na naszym portalu

Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie” dostępne na naszym portalu

Nowe „Vademecum: marketing i oprogramowanie”. Sprawdź, jak skutecznie prowadzić marketing i wdrażać nowoczesne oprogramowanie w firmie.