Problemy producentów stolarki drewnianej

Autor: |Data publikacji:

Trzy europejskie organizacje – EuroWindoor, CEI-Bois i SBS wzywają do przedłużenia zgody na stosowanie propikonazolu do ochrony drewna. Bez tego stolarka drewniana będzie narażona na ataki grzybów.

Europejskie organizacje branży okien i drzwi: EuroWinddor, CEI-Bois czyli The European Confederation of Woodworking Industries oraz SBS (Small Business Standard) wydały oświadczenie w sprawie środka chemicznego stosowanego w produkcji stolarki. To propikonazol, który używany jest do konserwacji drewna, wykorzystywanego w produkcji okien i drzwi. Organizacje informują, że według ostatnich badań nie ma alternatywy wobec tej substancji chemicznej. Jest to środek biobójczy stosowany w produktach drewnianych w budownictwie.

Organizacje w swoim stanowisku wzywają do odnowienia zgody na stosowanie środka biobójczego w drewnie. Zgoda wydana jest przez European Chemicals Agency (ECHA), ale wygasa 31 grudnia 2022 r. W oświadczeniu opublikowanym przez organizacje możemy m.in. przeczytać:

Propikonazol jest potrzebny w przemyśle drzewnym z kilku powodów. Wilgotny klimat europejski i pewne wymagania prawne zawarte w kilku normach europejskich, takich jak EN 599-1 i EN 335, sprawiają, że konieczne jest zabezpieczenie drewnianego skrzydła i ramy przed atakiem grzybów. Producenci okien i drzwi drewnianych stosują obecnie zatwierdzoną substancję czynną propikonazol w połączeniu z jedną lub dwiema innymi substancjami czynnymi (tebukonazol lub karbaminian jodopropynylobutylu (IPBC) podczas impregnacji drewna. Takie połączenie jest niezbędne, aby całkowita ilość substancji aktywnych była jak najmniejsza, a jednocześnie by zapewnić żywotność okien i drzwi.

Zakaz stosowania propikonazolu spowoduje, że w 2023 r. przemysł drzewny nie będzie mógł stosować żadnego środka biobójczego. W ten sposób produkty wykonywane z drewna nie byłyby odpowiednio chronione. To w konsekwencji mogłoby oznaczaćy wycofanie i zniknięcie z rynku wielu europejskich producentów stolarki drewnianej.

 

Trzy europejskie organizacje apelują o odnowienie zgody na zatwierdzenie propikonazolu do momentu, gdy stworzony zostanie substytut tego środka biobójczego. Poza tym organizacje przypominają, że także inne środki zawierających substancje czynne: tebukonazol i IPBC mają być wycofane z rynku. Dlatego już teraz należałoby opracować alternatywne środki, które mogłyby być stosowane w zamian za wycofane substancje.

Stanowisko organizacji można przeczytać m.in. TUTAJ.

 

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".