Czy polskie firmy odbudują Ukrainę?

Red.: |Data publikacji:

W dniu 31 sierpnia 2022 roku na PGE Narodowym w Warszawie odbyło się forum otwierające konsultacje branżowe na rzecz powojennej odbudowy Ukrainy. Skala potrzeb i inwestycji za naszą wschodnią granicą może okazać się bardzo istotna dla polskich producentów stolarki.

„Odbudowa Ukrainy – konsultacje branżowe” to forum zorganizowane w ostatnim dniu sierpnia przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jego celem było przedstawienie możliwości zaangażowania się polskiego biznesu w proces odbudowy Ukrainy, poznanie mechanizmów przetargowych oraz wysłuchania przedstawicieli poszczególnych branż w kontekście wyzwań, szans oraz barier, które stoją przed rodzimymi przedsiębiorstwami. Jak poinformował podczas spotkania Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, zainteresowanie odbudową Ukrainy zgłosiło około 1200 polskich firm. Ponad połowę z nich stanowią firmy budowlane.

Jak wynika z danych przedstawionych podczas tego spotkania przez Sergiya Tsivkacha, dyrektora generalnego UkraineInvest, skala zniszczeń w Ukrainie jest ogromna. W przypadku infrastruktury fizycznej, są one szacowane na ponad 113 mld dolarów. Same straty w budynkach mieszkalnych zostały wycenione na około 75 mld dolarów.

Niestety nie sposób na obecną chwilę podać jakiejkolwiek wiążącej daty, od której będzie mógł oficjalnie ruszyć proces odbudowy Ukrainy. Wiadomo już jednak, że 22 września w Rzeszowie odbędzie się polsko-ukraińska komisja międzyrządowa, na której zostaną zebrane wnioski z forum, które odbyło się na PGE Narodowym. Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło też specjalną podstronę, na której można śledzić informacje o przetargach instytucji międzynarodowych dotyczących odbudowy Ukrainy i wymiany handlowej. Jest ona dostępna TUTAJ.

Z perspektywy polskich producentów stolarki warto śledzić aktualne doniesienia na temat przetargów oraz poszukiwać partnerów w postaci polskich i międzynarodowych firm wykonawczych, by wspólnie startować w aktualnych i przyszłych przetargach na rzecz odbudowy Ukrainy. Istotne może również okazać się podjęcie współpracy z ukraińskimi dystrybutorami stolarki, ponieważ niewykluczone, że będą też u naszego wschodniego sąsiada funkcjonowały programy finansujące odbudowę infrastruktury w ramach B2C.


Więcej o szansach polskiej stolarki w Ukrainie dowiedzą się uczestnicy Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2022, które odbędzie się w dniach 18-19 października 2022 roku w Ożarowie Mazowieckim. Bilety na to wydarzenie, agenda oraz dodatkowe informacje dostępne są TUTAJ. Podczas tego dwudniowego spotkania dowiedzą się Państwo, ile budynków w Ukrainie wymaga odbudowy, jakimi narzędziami wsparcia mogą dysponować polscy przedsiębiorcy i jak nie stracić szans na duże rozwój sprzedaży za naszą wschodnią granicą.

Zobacz również

Bergs: fabryki pracują na pełnych obrotach

Bergs: fabryki pracują na pełnych obrotach

Bergs, do którego należy m.in. Pinus, podsumował III kwartał. Spółka przyznaje, że odnotowała satysfakcjonujące wyniki ze sprzedaży.

Najwięksi dostawcy systemów aluminiowych w Polsce

Najwięksi dostawcy systemów aluminiowych w Polsce

Z najnowszego raportu CAB wynika, że czterech dostawców systemów aluminiowych w Polsce zamknęło 2022 rok z EBITDA na poziomie ponad 50 mln zł. Prawie 350 mln zł wypracował Aluprof.

Centrum Informacji Branżowej w gronie POiD

Centrum Informacji Branżowej w gronie POiD

Na ostatnim zebraniu zarządu Związek POiD zatwierdził wniosek o przyjęcie do grona członków Centrum Informacji Branżowej, wydawcę miesięcznika "Forum Branżowe" oraz portalu internetowego "Forum Branżowe" .

1