Organizacje branżowe, w tym Związek Pracodawców – Producentów Materiałów Dla Budownictwa oraz Związek Polskie Okna i Drzwi, przygotowały wspólny apel do Ministerstwa Rozwoju. Wnoszą o wstrzymanie zaplanowanych zmian w warunkach technicznych.
W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych zapisany jest harmonogram zmian dotyczących m.in. izolacyjności termicznej stolarki. Od stycznia 2021 r. współczynnik Uw okien ma wynosić 0,9 W/m2K, a drzwi Ud – 1,3 W/m2K. Przedstawiciele organizacji branżowych proponują, by nie wprowadzać nowych wymogów od przyszłego roku na warunkach, jakie są w rozporządzeniu. Jeśli chodzi o materiały budowlane, to organizacje postulują o:
utrzymanie na dotychczasowym, obowiązującym w 2020 roku poziomie współczynników przenikalności U dla przegród, okien, dachów i stropodachów i pozostawieniu architektom, projektantom i inwestorom dowolności w wyborze sposobu, w jaki osiągną wspomnianą, ponad 20% redukcję EP.
Postulat, by utrzymać obecne (obowiązujące od 2017 r.) wymogi dotyczące izolacyjności termicznej stolarki, był już wnoszony kilkukrotnie. Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ. W styczniu 2018 r. przedstawiciele organizacji branżowych, także z POID rozmawiali z urzędnikami ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Jednak nic nie dało się wówczas osiągnąć. Pracownicy Ministerstwa tłumaczyli, że harmonogram zmian znany był od dawna (rozporządzenie zostało opublikowane w 2013 r.) i obecnie jest za mało czasu na modyfikację przepisów. Choć niezależni prawnicy, a także ci, którzy pracują dla związków branżowych uważają, że nie ma przeszkód prawnych, by zmienić rozporządzenie.
Czy tym razem uda się coś uzyskać? Czasu jest mało, zostało ponad cztery miesiące. Jednak tym razem udało się ustalić wspólne stanowisko wielu, bo aż dwunastu organizacji branżowych. Według wnioskodawców, istotne jest to, że branża budowlana mówi jednym głosem. Poza tym organizacje przytaczają wiele argumentów przemawiającymi na korzyść swoich postulatów. Najczęściej powtarzany argument, wynikający z badań Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE) jest taki, że zwiększając wymogi dotyczące współczynnika U przegród, można osiągnąć poprawę efektywności energetycznej budynku na poziomie zaledwie 6-7 proc. Jest to niewiele, biorąc pod uwagę koszty produkcji na przykład szczelnej stolarki.
Poza tym wymagane współczynniki zostały ustanowione na podstawie wyliczeń sprzed ośmiu lat. Nikt wówczas nikt nie myślał o tym, jak bardzo rozwiną się technologie stosowane w budownictwie, niemal pod każdym względem. Dlatego w obecnej sytuacji nie ma uzasadnienia dla tego, by okna i drzwi były w tak wysokim stopniu izolacyjne termicznie.
Ministerstwo Rozwoju otrzymało pismo, zwróciliśmy się do urzędu z pytaniem, czy przychyli się do wniosku organizacji. Czekamy obecnie na odpowiedź.
Organizacje, które podpisały się pod apelem, to: Business Centre Club, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Polska Izba Budownictwa, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Polski Związek Firm Deweloperskich, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki, Zachodnia Izba Gospodarcza, Związek Polskie Okna i Drzwi i Związek Pracodawców Producentów Materiałów Dla Budownictwa.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...