Bez zmian w rozporządzeniu w sprawie izolacyjności termicznej

Red.: |Data publikacji:

Od 2021 r. producenci powinni oferować na polskim rynku okna o współczynniku Uw 0,9 W/(m2K). Związek Polskie Okna i Drzwi postulował, by ten parametr liczyć w stosunku do okna referencyjnego. Czy tak się stanie?

W rozporządzeniu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 5 lipca 2013 podany został kalendarz zmian m.in. dotyczący izolacyjności termicznej przegród. W dokumencie zostały wyznaczone daty wraz z którymi przedsiębiorcy powinni deklarować określone, coraz bardziej restrykcyjne współczynniki izolacji cieplnej. To rozporządzenie jest dobrze znane producentom okien i drzwi. Przypomnijmy tylko, że ostatni próg został wyznaczony na 1 stycznia 2021 r. Wówczas okno ma mieć współczynnik Uw na poziomie co najmniej 0,9 W/(m2K). W przypadku drzwi zewnętrznych ten parametr ma wartość Ud 1,3 W/(m2K).

Te wymogi są dla wielu producentów zbyt restrykcyjne. Dlatego na jednym z Kongresów Stolarki powstał więc pomysł, by wpłynąć na te regulacje prawne. A zatem postanowiono, by lobbować na rzecz pozostawienia wymogów co do izolacyjności termicznej na poziomie z roku 2017, czyli Uw=1,1 W/(m2K) dla okien oraz by producenci mogli deklarować współczynniki izolacyjności termicznej odnośnie okna referencyjnego.

W styczniu 2018 r., jak podaje Związek Polskie Okna i Drzwi, przedstawiciele organizacji rozmawiali z reprezentantami ówczesnego Ministra Infrastruktury i Budownictwa na tematy zmian w przepisach dotyczących parametrów termicznych. Związek informuje, że w wyniku konsultacji z urzędnikami postulowane zmiany odnośnie okna referencyjnego miały być wprowadzone poprzez nowelizację omawianego rozporządzenia. Czy tak się stało?

Zwróciliśmy się z takim pytaniem do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które obecnie zajmuje się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem. Urzędnicy potwierdzili, że „postulaty związku będą wnikliwie analizowane”. Zmiany w rozporządzeniu nie zostały jednak wprowadzone. Nieoficjalnie urzędnicy informują, że jest na to zbyt mało czasu. Procedura legislacyjna trwa dość długo, a okres, w którym można by było zmienić prawo, to obecny rok. W przyszłym roku będzie już za późno, gdyż nowe wymogi wchodzą od 2021 r. Urzędnicy przypominają, że w rozporządzeniu z 2013 r. został nakreślony kalendarz zmian, więc już od dawna znane były przepisy i kolejne progi co do izolacyjności termicznej. Obawiają się, że wprowadzanie w tym momencie nowelizacji mogłoby wprowadzić zamieszanie.

Kolejna kwestią jest fakt, że ze względu na wybory parlamentarne, zmieniło się również ministerstwo odpowiedzialne za budownictwo. Od 15 listopada jest to Ministerstwo Rozwoju. A zatem, jak się dowiedzieliśmy: „Dawne Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prowadziło dialog z podmiotami zainteresowanymi w tej sprawie, a nowe Ministerstwo Rozwoju udzieli bardziej szczegółowych informacji w późniejszym terminie.” A zatem, skierujemy nasze pytania do Ministerstwa Rozwoju w styczniu.

Zobacz również

Gealan oferuje produkty marki Meesenburg

Gealan oferuje produkty marki Meesenburg

W kwietniu Gealan sfinalizował nawiązanie współpracy z Meesenburg. Oficjalne przypieczętowanie tego projekty pomiędzy firmami miało miejsce na stoisku systemodawcy podczas targów Fensterbau Frontale 2024.

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

1