Czeka nas wzrost popytu na materiały budowlane

Autor: |Data publikacji:

Materiały budowlane wciąż będą drożeć. Eksperci z Santander Bank tłumaczą, dlaczego tak się dzieje.

Koszt materiałów budowlanych powiązany jest z cenami surowców na światowych giełdach. Niestety rośnie cena stali i ropy naftowej, co przekłada się na podwyżki produktów wykorzystywanych w budownictwie.

Eksperci dowodzą, że ceny surowców zmieniają się w kilkuletnich cyklach wzrostów i spadków. Tym razem jednak pandemia zaburzyła ten cykl i skróciła go do jednego roku. Szybki spadek popytu na surowce widoczny był od końca 2019 r., na początku w Chinach, gdzie zauważalna była niższa aktywność ekonomiczna. Następnie w Europie do połowy 2020 r. zamkniętych zostało większość gospodarek. Nastąpił spadek cen na surowce, najniższe notowane były w kwietniu i maju zeszłego roku. Natomiast na koniec 2020 r. popyt zaczął rosnąć, odwracając tendencję spadkową.

Maciej Nałęcz, analityk Santander Banku tłumaczy:

Stal i ropa naftowa są głównymi sprawcami obecnych podwyżek cen materiałów budowlanych. Po pierwsze wzrosty wynikają z czynników fundamentalnych, tj. z szybszego odbicia gospodarek i większego zapotrzebowania na materiały budowlane. Część producentów czasowo wygasiło swoją produkcję, aby obniżyć koszty w czasie lockdownu. Okazało się jednak, że popyt wrócił znacznie szybciej niż można było się tego spodziewać, powodując tym samym problemy z dostępnością materiałów. Po drugie wszyscy oczekują, że największe państwa uruchomią programy ożywienia swoich gospodarek, które będą oparte głównie o inwestycje infrastrukturalne. Dwa państwa, Chiny i USA, odpowiadają za ponad 60 proc. światowego wykorzystania stali, intensywne inwestycje w tych krajach z pewnością podbiją ceny surowca.

Producenci surowców, którzy wygaszali działalność, stopniowo zwiększają swoje moce produkcyjne. Dlatego w drugiej połowie roku ten motor napędzający wzrost cen powinien wyhamowywać. Jednak wysokie ceny mogą się utrzymać nawet do I kwartału 2022 r. Analitycy zauważają, że globalne zwiększenie nakładów na inwestycje infrastrukturalne wpływa na bieżące ceny metali. A te możliwe, że jeszcze wzrosną. Co więcej, eksperci banku przyznają, ze obserwują rosnące portfele zamówień firm budowlanych. Dlatego przewidują, że nadchodzi fala wzmożonego popytu na materiały budowlane w Polsce, ale także na rynkach, z których importujemy komponenty. To wpłynie znów na wzrost cen w tym i następnym roku.

 

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".