Czeka nas koncentracja produkcji w dużych firmach

Red.: MR |Data publikacji: 2020-01-09

Jak będzie wyglądała najbliższa dekada w branży stolarki? Jakie aspekty będą dla klientów najważniejsze i jakie technologie będą dominować? Według jednej z metod liczenia rok 2020 jest początkiem nowej dekady, dlatego przedstawiciele firm pokusili się na łamach amerykańskiego pisma o prognozę na rozpoczynające się dziesięciolecie.

Zrównoważone budownictwo

Eksperci oraz przedstawiciele różnych globalnych firm oceniają, że niezmiennie dużą rolę odgrywać będzie energooszczędność. Choć nie tylko. Rosnąć będzie zapotrzebowanie na obiekty powstające w technologii zrównoważonego budownictwa. Ze względu na to, że spędzamy w budynkach 90 proc. czasu, to wnętrze musi być przyjazne dla człowieka. Dlatego budynki będą powstawać w taki sposób, by spełnić ten wymóg.

Technologie szkła

Jeśli chodzi o szkło, to już od kilku lat na rynku obecne są zaawansowane technologicznie rozwiązania, jak zespolenie próżniowe, trzyszybowe, szkło z powłokami o różnorodnych funkcjach itd. Na rynek okien, ale i szyb wpływ będą miały zmieniające się w różnych krajach przepisy budowlane, które uwzględniają znaczenie globalnego ocieplenia czy szeroko pojęte bezpieczeństwo. To szanse na rozwój dla producentów szkła. Na przykład zainteresowaniem mogą się cieszyć szyby o wysokiej izolacyjności akustycznej czy też takie, które są bezpieczne dla ptaków.

Automatyzacja

W Polsce, w wielu krajach Unii Europejskiej, ale i w Stanach Zjednoczonych daje się odczuć brak wykwalifikowanej siły roboczej. Ta sytuacja powoduje, że producenci i dostawcy dążą do tego, by wprowadzać coraz szerzej automatyzację produkcji. Ten trend, jak przewidują przedstawiciele branży, będzie się utrzymywać w najbliższych latach, co również przyczyni się do rozwoju innowacyjnych produktów.

Duże przeszklenia będą popularne także w nadchodzącym dziesięcioleciu.

Okna XXL

Estetyka – to kolejny czynnik w branży okiennej, który będzie się liczył w nadchodzącym dziesięcioleciu. Tutaj przedstawiciele branży rzucają słowo „maksymalizm”. Oznacza to, że niezmiennie rosnącą popularnością cieszyć się będą okna o dużych gabarytach i o jak najwyższej przezierności. Dlatego firmy powinny przygotować się, by mieć w ofercie duże, przesuwne drzwi i okna. Montaż takich przeszkleń będzie się odbywać coraz częściej z udziałem robotów i urządzeń potrzebnych do transportu ciężkich okien. Dlatego należy się spodziewać wzrostu cen montażu.

Koncentracja rynku

W produkcji okien i drzwi coraz większą rolę ogrywać będzie cyfryzacja i automatyzacja. Jednak, co podkreślają przedstawiciele branży, umożliwi to wytwarzanie skomplikowanych wyrobów, których cena stanie się konkurencyjna. Taka sytuacja na rynku oznacza, że dochodzić będzie do coraz większych koncentracji zdolności produkcyjnych w dużych firmach, kosztem mniejszych.

O przyszłości branży okien i drzwi wypowiedzieli się na łamach “The USGlass News Network” amerykańscy przedstawiciele firm: Technoform, Vitro Architectural Glass, Technical Glass Products, YKK AP, Schüco.

Zobacz również

Sanok Rubber ze spadkami, także w segmencie stolarki

Sanok Rubber ze spadkami, także w segmencie stolarki

Sanok Rubber Company w minionym półroczu osiągnął przychody w wysokości 300,89 mln zł wobec 389,1 mln zł w 2019 r.

Eko-Okna dołożą miliony do budowy drogi

Eko-Okna dołożą miliony do budowy drogi

Od dawna zapowiadana inwestycja, w której uczestniczą także Eko-Okna, w końcu będzie zrealizowana. Firma z Kornic dołoży ponad 3,6 mln zł do budowy drogi powiatowej w Kornicach. Ma ona być oddana do użytku w I półroczu 2021 r.

Przyszłość rynku drzwi wejściowych w Europie Wschodniej

Przyszłość rynku drzwi wejściowych w Europie Wschodniej

Rynek drzwi wejściowych w Europie Wschodniej straci w tym roku 4,4 proc. swojej wartości z powodu ekonomicznych konsekwencji pandemii – twierdzi austriacka firma badawcza Interconnection Consulting. Poprawy należy oczekiwać w 2023 r.

1