Czeka nas koncentracja produkcji w dużych firmach

Red.: |Data publikacji:

Jak będzie wyglądała najbliższa dekada w branży stolarki? Jakie aspekty będą dla klientów najważniejsze i jakie technologie będą dominować? Według jednej z metod liczenia rok 2020 jest początkiem nowej dekady, dlatego przedstawiciele firm pokusili się na łamach amerykańskiego pisma o prognozę na rozpoczynające się dziesięciolecie.

Zrównoważone budownictwo

Eksperci oraz przedstawiciele różnych globalnych firm oceniają, że niezmiennie dużą rolę odgrywać będzie energooszczędność. Choć nie tylko. Rosnąć będzie zapotrzebowanie na obiekty powstające w technologii zrównoważonego budownictwa. Ze względu na to, że spędzamy w budynkach 90 proc. czasu, to wnętrze musi być przyjazne dla człowieka. Dlatego budynki będą powstawać w taki sposób, by spełnić ten wymóg.

Technologie szkła

Jeśli chodzi o szkło, to już od kilku lat na rynku obecne są zaawansowane technologicznie rozwiązania, jak zespolenie próżniowe, trzyszybowe, szkło z powłokami o różnorodnych funkcjach itd. Na rynek okien, ale i szyb wpływ będą miały zmieniające się w różnych krajach przepisy budowlane, które uwzględniają znaczenie globalnego ocieplenia czy szeroko pojęte bezpieczeństwo. To szanse na rozwój dla producentów szkła. Na przykład zainteresowaniem mogą się cieszyć szyby o wysokiej izolacyjności akustycznej czy też takie, które są bezpieczne dla ptaków.

Automatyzacja

W Polsce, w wielu krajach Unii Europejskiej, ale i w Stanach Zjednoczonych daje się odczuć brak wykwalifikowanej siły roboczej. Ta sytuacja powoduje, że producenci i dostawcy dążą do tego, by wprowadzać coraz szerzej automatyzację produkcji. Ten trend, jak przewidują przedstawiciele branży, będzie się utrzymywać w najbliższych latach, co również przyczyni się do rozwoju innowacyjnych produktów.

Duże przeszklenia będą popularne także w nadchodzącym dziesięcioleciu.

Okna XXL

Estetyka – to kolejny czynnik w branży okiennej, który będzie się liczył w nadchodzącym dziesięcioleciu. Tutaj przedstawiciele branży rzucają słowo „maksymalizm”. Oznacza to, że niezmiennie rosnącą popularnością cieszyć się będą okna o dużych gabarytach i o jak najwyższej przezierności. Dlatego firmy powinny przygotować się, by mieć w ofercie duże, przesuwne drzwi i okna. Montaż takich przeszkleń będzie się odbywać coraz częściej z udziałem robotów i urządzeń potrzebnych do transportu ciężkich okien. Dlatego należy się spodziewać wzrostu cen montażu.

Koncentracja rynku

W produkcji okien i drzwi coraz większą rolę ogrywać będzie cyfryzacja i automatyzacja. Jednak, co podkreślają przedstawiciele branży, umożliwi to wytwarzanie skomplikowanych wyrobów, których cena stanie się konkurencyjna. Taka sytuacja na rynku oznacza, że dochodzić będzie do coraz większych koncentracji zdolności produkcyjnych w dużych firmach, kosztem mniejszych.

O przyszłości branży okien i drzwi wypowiedzieli się na łamach „The USGlass News Network” amerykańscy przedstawiciele firm: Technoform, Vitro Architectural Glass, Technical Glass Products, YKK AP, Schüco.

Zobacz również

Szwajcarski rynek się kurczy

Szwajcarski rynek się kurczy

Z podsumowania szwajcarskiego rynku stolarki za 2022 rok wynika, że od kilku lat regularnie spada produkcja okien w tym kraju. Pocieszeniem może być fakt, że stolarka drewniana i ślusarka aluminiowa notują rekordowe wyniki.

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Segment bram przemysłowych będzie notował spadki popytu. W najbliższych latach wzrost wolumenu sprzedaży będzie maksymalnie na 1,7 proc.

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych

Jak wynika z danych zebranych przez instytut badań rynku Branchenradar.com, rynek zewnętrznych drzwi wejściowych w Niemczech w 2022 roku urósł, ale nie za sprawą wzrostu popytu.

1