Jak będzie wyglądała najbliższa dekada w branży stolarki? Jakie aspekty będą dla klientów najważniejsze i jakie technologie będą dominować? Według jednej z metod liczenia rok 2020 jest początkiem nowej dekady, dlatego przedstawiciele firm pokusili się na łamach amerykańskiego pisma o prognozę na rozpoczynające się dziesięciolecie.
Zrównoważone budownictwo
Eksperci oraz przedstawiciele różnych globalnych firm oceniają, że niezmiennie dużą rolę odgrywać będzie energooszczędność. Choć nie tylko. Rosnąć będzie zapotrzebowanie na obiekty powstające w technologii zrównoważonego budownictwa. Ze względu na to, że spędzamy w budynkach 90 proc. czasu, to wnętrze musi być przyjazne dla człowieka. Dlatego budynki będą powstawać w taki sposób, by spełnić ten wymóg.
Technologie szkła
Jeśli chodzi o szkło, to już od kilku lat na rynku obecne są zaawansowane technologicznie rozwiązania, jak zespolenie próżniowe, trzyszybowe, szkło z powłokami o różnorodnych funkcjach itd. Na rynek okien, ale i szyb wpływ będą miały zmieniające się w różnych krajach przepisy budowlane, które uwzględniają znaczenie globalnego ocieplenia czy szeroko pojęte bezpieczeństwo. To szanse na rozwój dla producentów szkła. Na przykład zainteresowaniem mogą się cieszyć szyby o wysokiej izolacyjności akustycznej czy też takie, które są bezpieczne dla ptaków.
Automatyzacja
W Polsce, w wielu krajach Unii Europejskiej, ale i w Stanach Zjednoczonych daje się odczuć brak wykwalifikowanej siły roboczej. Ta sytuacja powoduje, że producenci i dostawcy dążą do tego, by wprowadzać coraz szerzej automatyzację produkcji. Ten trend, jak przewidują przedstawiciele branży, będzie się utrzymywać w najbliższych latach, co również przyczyni się do rozwoju innowacyjnych produktów.
Okna XXL
Estetyka – to kolejny czynnik w branży okiennej, który będzie się liczył w nadchodzącym dziesięcioleciu. Tutaj przedstawiciele branży rzucają słowo „maksymalizm”. Oznacza to, że niezmiennie rosnącą popularnością cieszyć się będą okna o dużych gabarytach i o jak najwyższej przezierności. Dlatego firmy powinny przygotować się, by mieć w ofercie duże, przesuwne drzwi i okna. Montaż takich przeszkleń będzie się odbywać coraz częściej z udziałem robotów i urządzeń potrzebnych do transportu ciężkich okien. Dlatego należy się spodziewać wzrostu cen montażu.
Koncentracja rynku
W produkcji okien i drzwi coraz większą rolę ogrywać będzie cyfryzacja i automatyzacja. Jednak, co podkreślają przedstawiciele branży, umożliwi to wytwarzanie skomplikowanych wyrobów, których cena stanie się konkurencyjna. Taka sytuacja na rynku oznacza, że dochodzić będzie do coraz większych koncentracji zdolności produkcyjnych w dużych firmach, kosztem mniejszych.
O przyszłości branży okien i drzwi wypowiedzieli się na łamach „The USGlass News Network” amerykańscy przedstawiciele firm: Technoform, Vitro Architectural Glass, Technical Glass Products, YKK AP, Schüco.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".