Budma 2024 – podsumowanie + fotorelacja

Red.: |Data publikacji:

Za nami 32. edycja targów Budma. Odbyła się w dniach od 31 stycznia do 2 lutego w Poznaniu. Jak co roku przyjechała na nią reprezentacja branży stolarki otworowej, choć w znacznie mniej licznym gronie niż w poprzednich latach.

Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury Budma w tym roku towarzyszyły Targi Maszyn Budowlanych Intermasz i Infratec, a także Strefa Ognia w ramach Targów Kominki.

Podczas otwarcia wręczone zostały Złote Medale Grupy MTP. W tym roku sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Józefa Jasiczaka nagrodził 18 produktów zgłoszonych przez wystawców Budmy oraz 2 produkty wystawców targów Intermasz. Wśród nagrodzonych znalazły się firmy z branży stolarkowej: ISO-Chemie, Ottimo Systems, Surma Systems, Mirox Fabryka Okien i Drzwi. Przyznano również nagrody w konkursie Acanthus Aureus. Wśród nagrodzonych znalazły się Eko-Okna oraz Mirox.

„Zielona przyszłość budownictwa”

To hasło, które przyświecało tegorocznej edycji targów. Świetnie w ten motyw wpisywała się konferencja zorganizowana 31 stycznia przez European PVC Profiles and related Building Products Association (EPPA), które jest partnerem projektu recyklingowego OKNOREC. Poświęcona ona była wpływowi recyklingu na ślad węglowy produktów i świadectwom energetycznym budynków. W panelu dyskusyjnym wzięli udział eksperci m.in. z NAPE – Narodowej Agencji Poszanowania Energii, Glassolutions – Saint- Gobain Building Glass Polska, Pilkington Polska/NSG Group oraz EPPA. Moderował ją Karol Klos z „Forum Branżowego”.

Monteriada

Na zielonym stoisku zorganizowanej przez Związek POiD Monteriady zlokalizowana była ściana montażowa, na której przez 3 dni – od wtorku 30 stycznia do czwartku 1 lutego – można było obejrzeć łącznie ponad 15 godzin pokazów dobrego montażu. Znalazło się też tu 9 stoisk eksperckich. Wśród firm, które wykonywały montaże, były: Aluplast, Hörmann i Stalprodukt-Zamość. Do montażu wykorzystywane były produkty Soudal i Tytan Professional oraz mocowania od Klimas Wkręt-met.

Nieliczna reprezentacja branży stolarki

Po wejściu do pawilonu 5, w którym swoje stoiska mieli reprezentanci branży stolarki, widać było, że przybyli oni do Poznania w niezbyt licznym gronie.

Rzucało się jednak w oczy duże stoisko Eko-Okien o interesującym designie, które zostało nagrodzone Złotym Akantem. Obok ulokował się Sonarol. Wrócił on na Budmę po kilku latach nieobecności. Firma prezentowała swoje produkty na ponad 200-metrowym stoisku. Uwagę zwracało też stoisko firmy Mirox, które również zostało uhonorowane przez organizatorów MTP Złotym Akantem. Na oryginalną prezentację produktów postawili też producenci osłon przeciwsłonecznych, Tarasola i Surma. W gronie wystawców znaleźli się tylko bardzo nieliczni wytwórcy drzwi. Wśród nich interesujące było stoisko firmy Stalprodukt-Zamość. Ponadto w salonie stolarkowym wystawiali: Swisspacer, Pilkington, Cglass, Vitrintec, Viomal, Fakro, Oknario, KAEMDE, Polstar, Glasslift, Neam, Schmalz, Metalcolour, Lampre, Wegoma, ISO-Chemie.

Jak widać, Budma gościła w tym roku wręcz znikomą reprezentację branży stolarki. Można przypuszczać, że wynikało to z licznych zagranicznych imprez branżowych, które skupiły uwagę firm. Ponadto wielu wystawców sugerowało, że targi powinny przejść na 2-letni cykl wystawienniczy.

Zapraszamy do naszej fotogalerii z targów Budma.

 

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1