Brytyjczycy chcą okien z zespoleniem trzyszybowym

Autor: |Data publikacji:

Edgetech uważa, że brytyjski przemysł okienny jest gotowy do stosowania okien z zespoleniem trzyszybowych. Jednak prawdopodobnie wymagania dotyczące szyb się nie zmienią.

Edgetech, dostawca m.in. ramek dystansowych odniósł się do rządowego projektu Future Homes Standard. Jest to propozycja zmian prowadzących do budownictwa wydajnego energetycznie w Wielkiej Brytanii. Dokument został opublikowany 13 grudnia, jednak niemal w ogóle nie jest tam poruszana tematyka energooszczędnych zespoleń szybowych. W przedstawionej propozycji nie są wprowadzane zmiany w zakresie wymaganych wartości U lub minimalnych standardów materiałów. Co więcej, sugerowane wymagania  są niższe niż w przypadku niektórych domów budowanych obecnie.

Edgetech, ale też inni przedstawiciele branży szklarskiej w Wielkiej Brytanii spodziewali się, że w dokumencie zalecane będą zestawy trzyszybowe, które znacznie mogą poprawić wydajność cieplną. Jednak znacznie więcej uwagi poświęcono pompom ciepła czy panelom solarnym. Zamiast więc poprawiać efektywność energetyczną budownictwa, co wpływa na mniejsze zużycie energii, skupiono się na dekarbonizacji zużywanej energii.

Edgetech-Triple-Glazing-Question-Roundtable
Edgetech zorganizował debatę na temat kwestii zestawów trzyszybowych.

Chris Alderson, dyrektor zarządzający w Edgetech uważa, że propozycje zmian to stracona szansa na ulepszenie brytyjskich budynków. Firma zapytała kilka miesięcy temu swoich klientów, czy uważają, że nadszedł czas na potrójne szklenia. Odpowiedź była zdecydowanie twierdząca. Gdyby wprowadzona by była zmiana, jeśli chodzi o zestawy trzyszybowe, to branża byłaby w stanie szybko się do niej dostosować.

Wielka Brytania to kraj, który jest także dużym odbiorcą polskich okien i drzwi. Według danych CAB za 2022 rok wartość eksportu okien wyniosła 191 mln euro, a w 2021 r. była ona w wysokości 164 mln euro. Rynek brytyjski należy do jednych z ważniejszych dla polskich producentów stolarki. Na ten temat więcej pisaliśmy m.in. TUTAJ.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".