Branżowy rekordzista miał 3 mln zł długu!

Red.: PG |Data publikacji: 2021-10-08

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, w I półroczu 2021 roku zadłużenie firm budowlanych wzrosło w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Jak prezentują się pod tym względem przedsiębiorstwa z branży stolarki?

Na koniec pierwszego półrocza tego roku zadłużenie firm budowlanych wyniosło 1,8 mld zł. To wzrost względem analogicznego okresu w roku ubiegłym, gdyż od stycznia do czerwca 2020 roku zobowiązania firm wynosiły 1,75 mld zł. Jak powiedział nam Tomasz Świerżewski, menedżer ds. klientów strategicznych w Krajowym Rejestrze Długów, wzrost zadłużenia nie miał charakteru ciągłego i był sinusoidalny:

Po raz pierwszy poziom 1,8 mld zł został przekroczony na koniec września 2020 r. i utrzymywał się do końca roku. Potem nastąpił lekki spadek zadłużenia, by na koniec czerwca znów wzrosnąć. Dzisiaj zadłużenie oscyluje wokół 1,8 mld zł i na razie nie przekracza tej granicy.

Jak na tym tle prezentują się firmy z branży stolarki otworowej? W okresie od stycznia do lipca 2021roku zgłoszono do Krajowego Rejestru Długów 714 podmiotów z branży. Zgłoszenia dotyczyły ponad 3,2 tys. zobowiązań. Łączne zadłużenie branży stolarki wyniosło 30,5 mln zł. Okazuje się, że rekordzista miał zobowiązanie w wysokości niemal 3 mln zł.

O zadłużeniu polskiej branży budowlanej i prognozach na ten rok Tomasz Świerżewski, menedżer ds. klientów strategicznych w Krajowym Rejestrze Długów opowiedział w internetowej części naszej rozmowy, dostępnej TUTAJ.

Łatwo nie będzie

Z kolei o kondycji finansowej firm budowlanych w okresie pandemii, zadłużeniu przedsiębiorstw z branży stolarki otworowej i sposobach zabezpieczania się przed problemami z płynnością finansową nasz rozmówca opowiedział na łamach październikowego numeru Forum Branżowego. Nasz miesięcznik dostępny jest w prenumeracie.

 

Zobacz również

Roszady w branży maszynowej

Roszady w branży maszynowej

Biesse Group przejęła 100 proc. udziałów Forvet Costruzione Macchine Speciali. Wartość umowy to około 41 mln euro.

Mamy już 3 lata!

Mamy już 3 lata!

Serwis ForumBranzowe.com obchodzi dziś trzecie urodziny! Oficjalnie wystartowaliśmy podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2018 na PGE Narodowym. Jak rozwijał się w tym czasie nasz portal?

Największe firmy z branży na Podkarpaciu

Największe firmy z branży na Podkarpaciu

Złota Setka Firm Podkarpacia to zestawienie największych firm w regionie. Właśnie poznaliśmy przedsiębiorstwa, które dobrze poradziły sobie w 2020 r.

1