Branża walczy o dotacje

Autor: |Data publikacji:

EPPA, europejskie stowarzyszenie branżowe dostawców systemów okiennych z PCW, wzywa do stworzenia ambitniejszych wymagań minimalnych i tworzenia programów rządowych stymulujących popyt na efektywne energetycznie wymiany starej stolarki na nową w postaci bezpośredniej dotacji dla inwestorów.

Jak informuje EPPA, Europejskie Stowarzyszenie Branżowe, które reprezentuje producentów systemów okiennych z PCW i związanych z nimi produktów budowlanych, kryzys geopolityczny na Starym Kontynencie, który jest przyczyną jednoczesnego kryzysu energetycznego, powoduje szereg problemów, których część mogłaby rozwiązać termomodernizacja budynków z użyciem nowoczesnej stolarki. Organizacja podkreśla bowiem, że kryzys energetyczny i rosnące koszty energii, związane są również ze słabą efektywnością energetyczną budynków w Europie. Budynki odpowiadają niemal za połowę zużycia energii w UE, z czego większość wykorzystywana jest  do ogrzewania obiektów. Jak twierdzi EPPA, dotychczasowe programy dotujące termomodernizację budynków nie przyniosły pożądanych efektów.

EPPA pisze w swoim komunikacie:

Efektywne renowacje energetyczne muszą być poparte skutecznymi regulacjami. Opieranie się wyłącznie na dobrowolnych programach jak dotąd nie przyniosło rezultatów, ponieważ tylko 1% budynków w UE przechodzi każdego roku renowację energetyczną, a roczny wskaźnik gruntownych renowacji w UE wynosi zaledwie 0,2%. EPPA, wraz z innymi zainteresowanymi stronami, zwróciła się zatem na początku tego miesiąca o bardziej ambitne minimalne standardy charakterystyki energetycznej w ramach zmienionej Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

EPPA wspomina również o tym, że w europejskich budynkach znajduje się wiele cennych materiałów, które powinny zostać poddane recyklingowi i wykorzystane ponownie w materiałach budowlanych. Organizacja podkreśliła w swoim komunikacje znaczenie branży stolarki w odzyskiwaniu tego typu materiałów, ponieważ od dwóch dekad wykorzystywany jest w oknach recyklat, a w całej Europie systemodawcy zużywają go rocznie ponad 200 tys. ton. To ¼ recyklingu materiału PCW wykorzystywanego w produkcji na Starym Kontynencie.

Carsten Heuer, prezes EPPA i jednocześnie szef dywizji Window Solutions firmy Rehau:

Carsten Heuer Head of REHAU Window SolutionsW związku z powyższym, w kontekście celów Unii Europejskiej w zakresie oszczędności energetycznej oraz zgodnie z europejskimi działaniami finansowymi na rzecz osiągnięcia celów „Fit for 55”, wzywamy do uruchomienia programu stymulacji ekonomicznej dla energooszczędnej wymiany starych okien jako bezpośredniej dotacji inwestycyjnej dla właścicieli budynków.

Według EPPA fundusze te powinny zostać skierowane do jak najbardziej efektywnych energetycznie działań termomodernizacyjnych, takich jak wymiana okien. Wówczas uda się osiągnąć dwa cele: redukcja emisji dwutlenku węgla poprzez zmniejszenie zużycia energii w budynkach oraz redukcja kosztów ogrzewania dla klientów końcowych.

Przypomnijmy, że już obecne programy finansujące termomodernizację budynków w Polsce (m.in. Czyste Powietrze), obejmują również wymianę stolarki. Dlatego rozpoczynamy akcję dotacjenaokna.pl, która ma na celu edukację z zakresu pozyskiwania w imieniu inwestorów dotacji na wymianę okien i drzwi i stymulacji popytu w polskiej branży stolarki. Zachęcamy do zapoznania się z jej szczegółami. Wkrótce kolejne informacje.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".